Про мене

Моє фото
Допомогаю у вирішенні задач з кримінального, кримінального процесуального права, цивільного, цивільного процесуального права, господарського, господарського процесуального права, аграрного, земельного, екологічного права, міжнародного права, сімейного права, нотаріату, адміністративного права, адміністративного процесуального права, конституційного права, фінансового, податкового та інших галузей права та інш. тел. /вайбер/тегеграм: 098-017-17-25 або: https://t.me/AndreyJurisprudent

четвер, 11 липня 2019 р.

Задачі з екологічного права (2)

Задачі з екологічного права 


Україна оголосила конкурси на укладення угод про розподіл продукції з Юзівської (Донецька і Харківська області) та Олеської (Львівська область) площ із запасами сланцевого газу. Переможцями конкурсу з укладення угоди про розподіл продукції на видобуток газу на Олеській та Юзівській площах стали компанії Сhevron і Shell відповідно, а взагалі на участь в конкурсах подали заявки 5 транснаціональних компаній. Зокрема, на конкурс з Юзівської площі заявки подали три компанії – Exxon Mobil, Shell і TNK-BP, а з Олеської площі – дві компанії – Сhevron і Eni.
Мінприроди України вже ухвалило рішення про підписання трьох договорів щодо Юзівської, Олеської і Скіфської ділянок та відразу ж оголосило про наступні конкурси. На даний час звіряються координати цих ділянок з потенційними інвесторами, які хочуть брати участь у конкурсах.
До кінця 2012 року планується також підготувати і провести конкурси на укладання угод про розподіл продукції зі Слобожанської (Харківська область), Скіфської та Фороської (обидві – глибоководний шельф Чорного моря) нафтогазоносних ділянок.
Після появи даної інформації в Інтернет-джерелах до Мінприроди України звернувся громадянин Петренко В.І., який мешкає у м. Ялті, із запитанням про те, чи беруть в даному разі на себе іноземні інвестори зобов’язання із забезпечення вимог природоохоронного законодавства.
Визначити коло правовідносин.
Про які види права природокористування йде мова у даному випадку?
Визначити особливості виникнення права природокористування на підставі угод про розподіл продукції. В чому полягають особливості укладання та виконання угод про розподіл продукції?
Підготувати відповідь Мінприроди України громадянину Петренку В.І.



ПП „Будінвест” (далі – ПП) отримало в оренду земельну ділянку для будівництва багатоквартирного жилого будинку по вул. Шевченка в м. Тернополі. На отриманій для зазначеного виду використання ділянці в процесі здійснення будівництва ПП розпочало видобування за допомогою насосу підземних вод з глибини 18 м., а також піску та глини. Внаслідок зазначеного видобування ПП було використано 1,5 тис. куб. м. підземних вод та близько 20 тон піску та глини.
За наслідками перевірки, проведеної територіальним органом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (далі – Служба), директора ПП притягнуто до адміністративної відповідальності за незаконне видобування вод та корисних копалин. Одночасно прокуратурою м. Тернополя відносно директора за цими ж фактами було порушено кримінальну справу та подано до суду позов про стягнення шкоди, завданої неправомірним використанням природних ресурсів.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок видобування підземних вод та корисних копалин в Україні?
Надати оцінку діям ПП, Служби та прокуратури із посиланням на чинне законодавство.
Вирішити справу.




Відділом екологічного контролю за охороною надр та земель Рескомприроди Криму проведено перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на нафтогазоносних свердловинах ВАТ „Техас-Нафта” у Ленінському районі та ДП „Кримгеологія” НАК „Надра України” у Чорноморському районі. На 101 свердловині виявлені порушення природоохоронного законодавства: розлив паливно-мастильних матеріалів на грунтово-рослинний покрив, накопичення побутового та будівельного сміття. Під час перевірки документів на експлуатацію 101 свердловини було встановлено також, що земельні ділянки використовуються не за цільовим призначенням, відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
До посадових осіб, які порушили природоохоронне законодавство, були застосовані заходи адміністративного впливу, а також припинена діяльність свердловин, на яких були виявлені порушення.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Які порушення екологічного законодавства були допущені в даному випадку?
Які вимоги щодо використання та охорони надр встановлені чинним законодавством?
Які повноваження надано Рескомприроди Криму щодо здійснення функції контролю за дотриманням законодавства про надра?
Вирішити справу.





ПП „Аспект” здійснювало розробку кар’єру для видобування глини на Дубов’язівському родовищі цегельної сировини.
Державна екологічна інспекція в Сумській області провела перевірку дотримання вимог законодавства про охорону та використання надр ПП „Аспект” на зазначеному родовищі.
Держекоінспектори в ході перевірки з’ясували, що ПП „Аспект” здійснює розробку кар’єру для видобування глини без спеціального дозволу на користування надрами.
Для добування глини було зайнято ділянку площею близько 0,5 га, з якої знятий поверхневий шар ґрунту і складений по периметру ділянки. У 2012 році на цій ділянці підприємство розробило кар’єр та вибрало глини в об’ємі 800 куб.м. На даний час на цій ділянці продовжуються роботи в кар’єрі. Видобутий матеріал використовують для виготовлення будівельної цегли.
Матеріали перевірки передано до прокуратури для подальшого реагування.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи були допущені порушення екологічного законодавства в даному разі?
В якому порядку здійснюється оформлення права надрокористування відповідно до чинного законодавства?
Які рішення повинна прийняти прокуратура?
Вирішити справу.




 ТОВ „Гейзер” отримало в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення, на якій знаходилася затомпонована свердловина на воду, яка вже більше 30 років ніким не використовувалася.
Аналіз води зі свердловини виявив високий вміст солей бору, брому та інших речовин, сприятливих для лікування різних хвороб. До того ж вода мала термальне походження (65 град.).
На підставі таких даних ТОВ „Гейзер” вирішило організувати бальнеологічний курорт, однак, у зв’язку з цим, виникла необхідність в оформленні дозвільної документації для провадження господарської діяльності у сфері надання послуг з водолікування. Керівництво ТОВ „Гейзер” звернулось до юридичної фірми з проханням надати роз’яснення з цих питань.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок використання природних лікувальних ресурсів, про які йдеться у задачі?
Які документи і в якому порядку необхідно отримати в даному разі для провадження такої діяльності в частині використання природних ресурсів?
Чи мали місце порушення законодавства у викладеній ситуації?
Надати розгорнуту консультацію із зазначених питань ТОВ „Гейзер”.




Житель м. Ромни Саранчук В. на належній йому земельній ділянці розпочав будівництво колодязя з метою використання підземних вод для побутових і господарських потреб за допомогою спеціального технічного пристрою (гідравлічного насосу).
Під час здійснення будівництва Саранчука В. відвідав інспектор територіального органу Держгірпромнагляду, який, перевіривши умови і порядок проведення робіт, виніс постанови про їх припинення та накладення на Саранчука В. штрафу, зазначивши, що останній порушує вимоги чинного гірничого законодавства.
Саранчук В. оскаржив постанови до суду, вказавши, що в своїх діях не вбачає ніяких порушень чинного законодавства, що ж стосується дій інспектора, то останній проводив перевірку незаконно, з порушенням передбаченої процедури, а постанови винесені за відсутності відповідного права у інспектора.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок використання природних ресурсів, про які йдеться у задачі?
Які документи/дозволи і у якому порядку необхідно отримати для провадження такої діяльності в частині використання природних ресурсів?
Чи мали місце порушення законодавства про надра у наведеній ситуації?
Чи правомірно діяв інспектор?
Вирішити справу.



Корпорація „Шел” (США) звернулась до Мінприроди України із клопотанням про надання дозволу на проведення розробки ділянки надр з метою пошуку та видобутку нафти.
У задоволенні клопотання корпорації було відмовлено. Мотивуючи таку відмову, Мінприроди України зазначило, що: 1) отриманню дозволу повинно передувати набуття прав на відповідну земельну ділянку, чого корпорацією „Шел” не зроблено; 2) заявлені нею види діяльності є окремими видами спеціального використання надр, а тому щодо кожного із них слід отримувати окремий дозвіл та подавати окрему заяву; 3) чинним законодавством не передбачено надання відповідних дозволів нерезидентам; 4) Мінприроди України не видає ніяких дозволів на використання надр, у випадку із видобутком нафти це є компетенцією Міністерства інфраструктури України.
„Корпорація „Шел” оскаржила відмову Мінприроди України до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок використання надр для цілей, про які йдеться у задачі?
Які документи/дозволи і у якому порядку необхідно отримати для провадження такої діяльності?
Чи є обґрунтованою відмова Мінприроди України?
Вирішити справу.



 У процесі здійснення комплексної перевірки щодо додержання законодавства про використання і охорону надр працівниками Мінприроди України було встановлено, що на ведення робіт із геологічного вивчення надр та дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України укладено контракт із приватним підприємством „Пошук”. Виконання передбачених контрактом робіт здійснюється „Пошуком” за відсутності спеціальної ліцензії, забудова площ залягання корисних копалин проводиться без відповідної проектно-кошторисної документації, а також без необхідних дозволів на виконання таких робіт та без геологічного обґрунтування забудови.
Представники „Пошуку” під час перевірки пояснили, що будівельні конструкції, які ними зводяться, є переважно склометалевими, які після видобування корисних копалин на відповідній ділянці надр підлягають знесенню, а їх будівництво узгоджено із територіальним органом Держгірпромнагляду.
За наслідками вказаної перевірки на керівників „Пошуку” були накладені адміністративні штрафи та передано матеріали до прокуратури для реагування на факти незаконних дій посадових осіб територіального органу гірничого нагляду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які порушення законодавства про надра наявні в діях приватного підприємства „Пошук”?
Надати правову оцінку діям працівників Мінприроди України.
Яке рішення повинна прийняти прокуратура?
Вирішити справу.



 У зв’язку із освоєнням нових родовищ вугілля в межах Донецького басейну Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (далі – Міністерство) звернулось із листом до Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (далі – Служба), в якому просило підготувати позови про зобов’язання власників земельних ділянок, на яких планується відповідне освоєння, укласти договори їх оренди із Державним підприємством „Донецьквугілля”. Обов’язок укласти такі договори Міністерство мотивувало суспільною важливістю проведення таких робіт, а також законодавством про підвищення престижності шахтарської праці.
Комітет підготував відповідні позови та звернувся із ними до суду. Власники земельних ділянок проти позовів заперечували, зазначивши, що в Україні діє принцип свободи договору, і жодним нормативним актом виключення із такого принципу у випадку освоєння нових вугільних родовищ не передбачено. Більш того, до повноважень Служби не належить подача позовів у таких випадках.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Надати правову оцінку позицій Міністерства, Служби та власників земельних ділянок.
Яке рішення повинен прийняти суд?
Вирішити справу.



 До Кабінету Міністрів України звернулись представники одного із навчальних закладів із пропозицією розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону, яким пропонується упорядкувати правовий режим підземних вод. Так, на даний час зазначений режим фактично має подвійний характер, поєднуючи режим надр та вод, що ускладнює правове регулювання відповідних відносин. З огляду на зазначене, пропонується поширити на підземні води виключно водне законодавство України.
Кабінет Міністрів України звернувся для надання пропозицій до провідних наукових юридичних установ України.
 Визначити правовідносини, які виникли.
Охарактеризувати правовий режим підземних вод за чинним законодавством.
В чому полягає подвійність такого режиму?
Надати оцінку запропонованим змінам щодо поширення на підземні води виключно водного законодавства України.


 До прокуратури Тернопільської області звернувся голова сільської ради с. Різдвяни Теребовлянського району, занепокоєний тим, що біля його села працює техніка і невідомі люди незаконно видобувають корисні копалини, що загрожує будинкам, іншому майну та безпеці мешканців села.
На виконання доручення прокуратури Тернопільської області інспектори Держекоінспекції перевірили законність використання корисних копалин на території Різдвянівської сільської ради Теребовлянського району.
У ході перевірки за межами с. Різдвяни біля с. Бернадівка Теребовлянського району виявлено незаконно діючий кам’яний кар’єр, у межах якого троє осіб проводили видобувні роботи. На території кар’єру виявлено складування незаконно видобутого каменю пісковика (плитки). Дозвільну документацію на розробку кар’єру надано не було.
Перевіркою також зафіксовано знесення лісових насаджень площею 160 кв.м. На даній ділянці механізованим способом проведено зняття верхнього шару ґрунту зі скиданням його на суміжну ділянку кар’єру. По периметру розритої лісової ділянки виявлено пні 35 незаконно зрізаних та викорчуваних дерев.
Збитки, завдані державі внаслідок незаконного користування надрами та вирубки лісових насаджень, становлять відповідно 10,857 тис. грн. та 16,037 тис. грн.
Матеріали перевірки направлені до прокуратури Тернопільської області для вжиття заходів прокурорського реагування.
 Визначити правовідносини, які виникли.
За яких умов допускається використання корисних копалин відповідно до українського законодавства?
Які порушення законодавства допущені в даному випадку? Яка відповідальність передбачена за такі правопорушення? Які заходи повинні бути вжитті для усунення порушень?
Вирішити справу.




 Неподалік м. Канева Черкаської області на березі р. Дніпро ТОВ „Будсервіс” (далі – ТОВ) розпочало будівництво котеджного містечка на 120 будинків. Проектною документацією визначено, що відстань від кожного із будинків до води не повинна перевищувати 15 метрів.
Вказаний факт було виявлено внаслідок перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією в Черкаській області (далі – Інспекція). За наслідками перевірки директору ТОВ заступником начальника вказаної Інспекції було внесено припис про негайне приведення проектної документації у відповідність до вимог чинного законодавства щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, яке директором не було виконано.
Через 3 тижні після внесення припису, Інспекцією було подано позов до суду про заборону проведення будівництва котеджного містечка ТОВ через порушення ним вимог водного законодавства.
ТОВ проти позову заперечило, вказавши, що: 1) до компетенції Інспекції не входить перевірка проектної документації та внесення приписів про її виправлення, а також звернення до суду із вимогами про заборону будівництва; 2) ТОВ здійснює будівництво на підставі розробленої в установленому порядку проектної документації та має всі необхідні дозволи, а тому правомірно здійснює свою діяльність; 3) положення водного законодавства ТОВ не порушило, адже норми водоохоронних зон дотримані.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг?
В чому полягає специфіка правового режиму водоохоронних зон та прибережних захисних смуг?
Надати оцінку із посиланням на чинне законодавство діям та позиціям ТОВ та Інспекції.
Вирішити справу.




 Коростенське комунальне підприємство „Водоканал” виконує роботи з централізованого водопостачання та водовідведення. Під час проведення перевірки працівниками районної санепідемстанції було з’ясовано, що підприємство здійснює свою діяльність з порушенням вимог екологічного законодавства. Лабораторними дослідженнями відомчої лабораторії очисних споруд каналізації КП „Водоканал” встановлено перевищення нормативів граничнодопустимих скидів за такими показниками: завислі речовини, азот амонійний, БСК 5, ХСК, що призводить до забруднення річки Уж.
До адміністративної відповідальності було притягнуто головного інженера підприємства. Заподіяна шкода внаслідок скиду забруднюючих речовин склала 1054 гривень. Підприємству було пред’явлено претензію, однак воно відмовилось сплатити суму вказаної у претензії шкоди. Тоді районна санепідемстанція подала позов до суду про стягнення вказаної суми в примусовому порядку.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які порушення законодавства були допущені КП „Водоканал”?
Які повноваження органів санітарно-епідеміологічної служби щодо контролю за скидами забруднюючих речовин у водні об’єкти передбачені чинним законодавстом?
Вирішити справу.



 Підприємець Загалько М. мав намір отримати в оренду озеро з метою риборозведення.
У сільській раді, до якої він звернувся, йому пояснили, що для цього він має отримати в оренду земельну ділянку під озером, а також отримати в оренду сам водний об’єкт. Крім того, для уникнення непорозумінь бажано оформити дозвіл на спеціальне водокористування та на вилучення живих рибних ресурсів з природного середовища їх перебування. Тільки після здійснення вказаних дій питання про надання в оренду земельної ділянки може бути розглянуто.
Отримавши таке пояснення, підприємець Загалько М. попросив надати йому зазначену відповідь письмово, адже тоді він зможе її оскаржити до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок використання водних об’єктів для зайняття рибництвом передбачений чинним законодавством?
Проаналізувати позицію сільської ради та запропонувати алгоритм подальших дій підприємця Загалька М.

 Громадяни Падалко Р., Мережко В. та Воронець С. у вихідний день виїхали на р. Псел для відпочинку і купання. Діставшись берегу, вони виявили, що придатна для купання ділянка узбережжя відгороджена парканом, на якому розміщено щит з повідомленням, що огороджена ділянка є приватною власністю, яка охороняється законом. Падалко Р., Мережко В. та Воронець С. вимушені були відмовитись від купання та повернутись до міста.
Наступного робочого дня Падалко Р. звернувся із скаргою до прокуратури, в якій просив вжити заходів щодо захисту його порушеного права на водокористування.
Під час перевірки прокуратурою було виявлено, що огороджена ділянка рішенням районної ради передана в оренду строком на 25 років ТОВ „Перехрестя” для облаштування платного пляжу. В даний час у зв’язку із фінансовою кризою роботи щодо облаштування зупинені.
Прокурор оскаржив рішення про передачу земельної ділянки до суду, а також заявив вимогу про зобов’язання ТОВ звільнити таку ділянку та знести встановлений паркан.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок здійснення загального водокористування передбачений чинним законодавством?
Які порушення прав громадян мають місце в даному випадку?
Надати правову оцінку позиції прокурора.
Запропонувати альтернативні способи захисту прав громадян.
Вирішити справу.



 ТОВ „Водне господарство” (далі – ТОВ) звернулось до виконкому Маріупольської міської ради із клопотанням передати в довгострокову оренду цілісний майновий комплекс комунального підприємства „Маріуполь-Водоканал” (далі – КП), який здійснює водопостачання міста. ТОВ зазначало, що КП є збитковим, а ТОВ має намір не тільки зменшити чинні тарифи, але й інвестувати значні кошти в модернізацію мереж водопостачання.
Міська рада погодилась із пропозицією ТОВ за умови, що ТОВ зможе переоформити на себе всю дозвільну документацію, необхідну для здійснення спеціального водокористування, зокрема, забору води із застосуванням технічних пристроїв та зворотнє скидання вод.
ТОВ погодилось із рішенням ради та на його виконання листом повідомило територіальний орган Мінприроди в Донецькій області про намір укласти договір оренди, з моменту набрання чинності яким, з позицій ТОВ, останнє автоматично набуває всіх прав водокористувача на підставі дозволів, виданих Мінприроди попередньому водокористувачу.
Міська рада прийняла рішення про відмову ТОВ у передачі в оренду цілісного майнового комплексу у зв’язку із невиконанням умови ради. ТОВ оскаржило відмову ради до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок одержання ТОВ дозволів на спеціальне водокористування?
Якими нормативно-правовими актами визначений порядок забору води із застосуванням технічних пристроїв та зворотнє скидання вод.
Надати правову оцінку позицій ТОВ та міськради.
Вирішити справу.




Італійське підприємство, яке має значний досвід у веденні рибного господарства, за сприяння Європейського банку реконструкції та розвитку звернулось до Кабінету Міністрів України із пропозицією організації на території України мережі штучно створених водойм-ставків для вирощування цінних видів риби.
Кабінет Міністрів України передав звернення підприємства для розгляду та надання висновків Мінприроди України та Держводагенству України.
Юридична служба Держводагенства України зазначила, що на даний час чинним законодавством України питання створення штучних водойм не врегульовано, що унеможливлює задоволення вимоги підприємства. У висновку Мінприроди зазначалось, що практика створення штучних водойм відома, і для цього слід керуватись загальними нормами водного законодавства та положеннями земельного законодавства щодо користування землями водного фонду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок створення штучних водойм передбачено чинним законодавством?
Надати правову оцінку позицій Держводагенства України та Мінприроди України.
Якою має бути відповідь Кабінету Міністрів України підприємству?

 Рішенням Херсонської обласної ради було затверджено Програму гідротехнічної меліорації земель області на період до 2015 р. Зокрема, програмою передбачено здійснення відповідної меліорації земель державної і комунальної власності безкоштовно, за рахунок коштів відповідних сільських, селищних та міських бюджетів, а земель приватної власності – за плату, незалежно від бажання власника. Територіальному органу Держводагенства України було доручено організувати виконання Програми.
Прокурор області оскаржив рішення обласної ради, вказавши, що воно не відповідає чинному законодавству України в частині визначення виконавця меліоративних робіт, підстав їх проведення та джерел фінансування.
Обласна рада протест відхилила, внаслідок чого прокурор оскаржив її рішення до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок проведення меліорації земель та меліоративних заходів передбачено чинним законодавством?
Надати правову оцінку позицій обласної ради та прокурора.
Вирішити справу.




Під час проведення перевірки дотримання чинного законодавства прокуратурою Київської області виявлено чисельні факти будівництва житлових будинків на відстані не більше 20 м. від урізу води р. Дніпро уздовж Канівського водосховища.
На підставі зібраних матеріалів розпочато досудове слідство та подано до суду позови про припинення права власності на відповідні земельні ділянки та знесення незаконно збудованих будинків.
Особи, які збудували вказані будинки, проти позовів заперечили, вказавши, що ними під час будівництва не було порушено розміру відповідних водоохоронних зон, оскільки такий розмір був визначений проектом землеустрою щодо їх влаштування.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який правовий режим водоохоронних зон передбачений чинним законодавством?
Який правовий режим прибережних захисних смуг визначено чинним законодавством?
Надати правову оцінку позицій прокуратури таї власників будинків.
Вирішити справу.


Сільськогосподарський кооператив „Прогрес” (далі – кооператив) звернувся до територіального органу Мінприроди в області (далі – управління) щодо надання дозволу на спеціальне водокористування у формі скидання зворотних вод в озеро, розташоване на межі сільськогосподарських угідь кооперативу, а також затвердження лімітів на відповідні скиди. Свою заяву кооператив пояснив виробничою необхідністю, яка полягає у налагодженні ним виробництва овочевих напівфабрикатів.
Управління відмовило кооперативу, вказавши, що озеро, завдяки підземним джерелам, має природні лікувальні властивості, що унеможливлює його використання в будь-яких інших цілях.
Кооператив оскаржив відмову управління в судовому порядку, вказавши, що будь-яких належних підтверджень того, що озеро має лікувальні властивості, немає, а тому відмова є неправомірною.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок віднесення водних об’єктів до числа тих, що мають природні лікувальні властивості?
Який порядок використання водних об’єктів, що мають природні лікувальні властивості, встановлений чинним законодавстом?
Надати правову оцінку позицій кооперативу та управління.
Вирішити справу.




 Підприємство з виробництва агрохімікатів „Азот” (далі – Підприємство) з метою розширення виробництва планує будівництво нового цеху для пакування добрив для експорту. Технологією пакування передбачено використання вод р. Дніпро, що знаходиться поруч. Для реалізації вказаного проекту Підприємство отримало дозвіл на будівництво, замовило розроблення проектно-кошторисної документації та отримало дозвіл на початок будівельних робіт.
Громадська організація „Екологія XXI” звернулась до суду із позовом до Підприємства про скасування виданих йому вищевказаних дозволів та про заборону проведення будівельних робіт. Позовні вимоги мотивувались тим, що: 1) щодо проекту Підприємства не було проведено екологічної експертизи на предмет відсутності негативного впливу на води, що є обов’язковим; 2) в розробленому проекті не враховано необхідності забезпечення раціонального використання вод та охорони їх від забруднення та засмічення.
Підприємство проти позову заперечило, вказавши, що будь-які порушення чинного законодавства при будівництві відсутні.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок проектування та будівництва об’єктів, що можуть негативно впливати на води?
Надати правову оцінку позицій громадської організації „Екологія ХХІ” та Підприємства.
Вирішити справу.



 ТОВ „Меблі Прикарпаття”, м. Івано-Франківськ (далі – ТОВ), звернулось до Державного підприємства „Хустський лісгосп”, Закарпатська область (далі – ДП) із клопотанням надати лісорубний квиток для проведення рубок головного користування з метою заготівлі деревини для виробництва меблів. У відповіді ДП зазначалось, що видавати вказаний квиток воно не має права, однак дозволяє здійснювати ТОВ рубки на підставі лісорубного квитка, виданого на ім’я ДП.
ТОВ погодилось із пропозицією ДП та заготовило 5 тис. куб. м. деревини. Зазначений факт було виявлено Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області (далі – Інспекція), внаслідок чого притягнуто директора ТОВ до адміністративної відповідальності за спеціальне використання лісових ресурсів без дозволу, а також подано до суду позов до ТОВ про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною вирубкою.
ТОВ проти позову заперечило, вказавши, що співвідповідачем повинно бути ДП, яке дозволило вирубку.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким є порядок отримання дозвільних документів для заготівлі деревини?
Надати правову оцінку позиції Інспекції.
Які повноваження надано Інспекції щодо контролю за дотриманням лісового законодавства?
Надати правову оцінку позиції ТОВ.
Вирішити справу.



 Громадянин Петренко А. отримав у власність земельну ділянку площею 15 га для ведення фермерського господарства. Водночас, 2,5 га вказаної земельної ділянки зайнято лісом. У залісненій частині ділянки  Петренко А. розмістив пасіку та розпочав заготівлю деревних соків.
Зазначене було виявлено інспектором лісової охорони Веселовським І., який наклав на Петренка А. штраф за спеціальне використання лісових ресурсів без дозволу.
Не погоджуючись із рішенням інспектора, Петренко А. оскаржив його до суду, вказавши, що використання ним лісової ділянки є загальним, яке не потребує дозволів, крім того, за даними Державного земельного кадастру зазначена ділянка не віднесена до земель лісогосподарського призначення, а тому норми лісового законодавства на неї не поширюються.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Розкрити поняття “ліс та порівняти його з поняттям “рослинний світ”. Визначити правовий режим ділянок лісу, що знаходяться на праві приватної власності.
Надати правову оцінку позицій інспектора лісової охорони Веселовського І. та фермера Петренка А.
Вирішити справу.


 До лісогосподарського підприємства „Карпатські ліси” (далі – ЛП) звернулось приватне підприємство „Захід-тур” (далі – ПП) із проханням виділити частину лісових угідь та видати лісовий квиток для розміщення об’єктів спортивно-туристичного табору.
ЛП погодилось укласти договір про надання частини лісових угідь на місці залишених зрубів та згарища для розміщення капітальних об’єктів табору за умови, що ПП профінансує проведення лісорозведення на площі 70 га.
Договір було укладено і сторони почали його виконання. Однак керівник територіального органу з питань лісового господарства, дізнавшись про вказаний договір, направив ЛП вимогу про його розірвання, оскільки її укладено з порушенням чинного законодавства.
У відповіді начальнику управління директор ЛП зазначив, що він уклав договір відповідно до статуту ЛП, згідно з яким воно має право видавати лісові квитки для розміщення туристичних таборів та баз відпочинку.
Управління звернулося до суду із позовом про визнання укладеного ЛП та ПП договору недійсним.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Визначити юридичну природу укладеного ЛП та ПП договору.
Надати правову оцінку позиції територіального органу з питань лісового господарства. Якими є повноваження цього органу щодо контролю за дотриманням чинного законодавства при здійсненні лісокористування?
Вирішити справу.




 З метою виконання положень лісового законодавства щодо підвищення продуктивності лісів та поліпшення їх якісного складу територіальний орган Держлісагенства в області спільно із територіальним органом Мінприроди в області підготували листи-вимоги до трьох найбільших постійних лісокористувачів регіону із вимогами виконувати обов’язки, передбачені ст.ст. 83 та 84 Лісового кодексу України в частині зменшення площі земель, зайнятих чагарниками, підвищення родючості ґрунтів та здійснення регулярних санітарних рубок. Вказані заходи, на думку територіальних органів Держкомлісагенства та Мінприроди, повинні здійснюватись саме постійними лісокористувачами за їх рахунок.
У відповідь на вимогу постійні лісокористувачі зазначили, що вказані вище територіальні органи вийшли за межі своєї компетенції, вимагаючи вжиття перелічених заходів. Крім того, ст.ст. 83 та 84 ЛКУ не містять будь-яких обов’язків лісокористувачів, а передбачають їх можливі дії, тобто фактично права.
Територіальний орган Держлісагенства звернувся із позовами до суду про зобов’язання постійних лісокористувачів виконати вказані вище заходи.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок підвищення продуктивності лісів та поліпшення їх якісного складу передбачений чинним законодавством?
Надати правову оцінку вимогам територіальних органів Держлісагенства та Мінприроди, а також позиції постійних лісокористувачів.
Вирішити справу.



Фізична особа-підприємець Петришин О.В., власник цеху з виробництва меблів, звернувся у липні 2012 р. до державного підприємства „Знам’янське лісництво” (Кіровоградська область), із заявою про надання йому лісорубного квитка строком до кінця 2013 р. для заготівлі деревини з метою її подальшого використання в меблевому виробництві.
За наслідками розгляду заяви у її задоволенні Петришину О.В. було відмовлено, зокрема, з наступних підстав: 1) видача лісорубних квитків здійснюється територіальними органами Мінприроди за погодженням із Держлісагенством України, а державне підприємство не уповноважено здійснювати вказану видачу; 2) видача лісорубних квитків на відповідний рік відбувається не пізніше 20 грудня попереднього року; 3) Петришин О.В. не є постійним лісокористувачем, що унеможливлює здійснення ним спеціального використання лісових ресурсів у формі заготівлі деревини, для чого Петришину О.В. було запропоновано набути статусу постійного лісокористувача, зареєструвавшись в районній держадміністрації за місцем проживання.
Не погоджуючись із відповіддю державного підприємства, Петришин О.В. оскаржив її до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок заготівлі деревини в Україні передбачено чинним законодавством?
Який встановлено порядок отримання документів для здійснення заготівлі деревини та які суб’єкти мають право на їх отримання?
Надати правову оцінку позиції державного підприємства „Знам’янське лісництво”.
Вирішити справу.





Територіальним органом Мінприроди в Донецькій області під час проведення вибіркової санітарної рубки дерев на дільниці 1169 кв.м. „Великонадольська” в захисних лісових насадженнях Ясинуватської дистанції Донецької залізниці зафіксовано порушення нею вимог природоохоронного законодавства (ст.ст. 18, 51 Лісового кодексу України, ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п.п. 8, 20 Санітарних правил в лісах України), а саме: здійснена рубка дерев, які до рубки в натурі не виділені, за відсутності технологічних карт та ділянкових стовпів, із залишенням пнів висотою більше ніж 1/3 діаметру, а також без нагляду за проведенням вирубки та перевірки якості рубки з боку постійного лісокористувача.
Внаслідок цього були зрубані до ступеня припинення росту живі дерева дубу черешчатого в кількості 29 штук. Із зазначених 29 дерев було зрубано 11 дерев, не відведених в рубку і не визначених в лісорубному квитку. Цей факт було підтверджено додатковою звіркою сторін, де кількість зрубаних дерев, що не були визначені в лісорубному квитку, складає 11 штук та розрахунком вартості шкоди від самовільної рубки дерев дубу черешчатого в кількості 11 штук, наданий Ясинуватською дистанцією захисних лісонасаджень.
Територіальний орган Мінприроди в Донецькій області подав до суду позов до Донецької залізниці про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким чином має здійснюватися використання, відтворення та охорона лісів згідно із законодавством України?
Розкрити юридичну природу лісорубного квитка.
Вирішити справу.



  
Державною екологічною інспекцією в Харківській області перевірено Державне підприємство “Зміївське лісове господарство” (далі – ДП) в частині дотримання норм природоохоронного законодавства.
Відповідно до плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах ДП заплановано проведення вибіркових санітарних рубок на території лісництва.
Вирубка проводилась без попереднього погодження плану вирубки з органами Мінприроди України. Крім того, в актах обстеження не було вказано терміновість вирубки, технологію проведення робіт, способи та методи лісовідновлення тощо.
На території лісництва заготовлена деревина залишалась у місцях рубок та не вживалось ніяких заходів до захисту деревини від шкідників.
На підставі виявлених правопорушень Державна екологічна інспекція в Харківській області звернулася до суду з позовною заявою про відшкодування шкоди, завданої незаконною вирубкою лісу.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які повноваження надані Державній екологічній інспекції щодо контролю за дотриманням лісового законодавства?
Які порушення екологічного законодавства були допущені?
Яке рішення повинен прийняти суд?
Вирішити справу.




 Під час проведення перевірки ДП “Червоноармійський лісгосп АПК” щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що виробнича діяльність підприємства здійснюється з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме:
– пошкоджено два дерева до ступеня припинення росту та 10 – до ступеня неприпинення росту, незаконно зрізано 20 дерев за межами лісосіки;
– складування лісопродукції проводиться до сироростучих дерев, які не намічені в рубку, порушуються правила пожежної безпеки в лісах;
– під час перевірки зафіксовано факт складування піску для обробки доріг на площі 0,129 га на землях лісогосподарського призначення.
За результатами перевірки до адміністративної відповідальності притягнуто 9 осіб, загальна сума штрафів складає 1304 гривні. За фактом складування піску до адміністративної відповідальності притягнуто директора філії “Червоноармійський райавтодор”.
Збитки, нанесені навколишньому природному середовищу, обраховуються.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які види екологічних правопорушень мають місце в даному разі? Які особливості обрахування та компенсації шкоди, заподіяної лісу та лісовому господарству, закріплені у чинному законодавстві?
Вирішити справу.




 Територіальним органом лісового господарства Івано-Франківської області Товариству з обмеженою відповідальністю „Пересвіт” (далі – ТОВ) видано лісорубний квиток на право проведення рубок в гірських лісах на території області.
Івано-Франківський міжрайонний природоохоронний прокурор оскаржив у судовому порядку рішення органу лісового господарства, вказавши на його незаконність, адже: 1) право проведення рубок може бути надано лише власникам лісів або постійним лісокористувачам; 2) на проведення вирубки лісу на території Івано-Франківської області законодавством України введено мораторій, що означає повну заборону такої вирубки.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які особливості заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування у Карпатському регіоні?
Надати правову оцінку позиції органу лісового господарства.
Надати правову оцінку позиції прокурора.
Вирішити справу.



 Державною екологічною інспекцією в м. Києві проведено позапланову перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини”.
У ході перевірки було встановлено, що на території площею близько 20 тис кв. м за будівлею гіпермаркету було знесено газон площею 2,5 тис кв.м та пошкоджено 217 дерев до ступеня припинення росту.
За збитки, завдані державі, ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” було виставлено претензію на суму 76 880,00 грн., яка ним сплачена не була, та винесено рішення про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності, яке товариство проігнорувало.
Інспекторами Державної екологічної інспекції в місті Києві на вимогу Київської природоохоронної прокуратури щодо перевірки виконання рішення про тимчасову заборону виробничої діяльності було проведено позапланову перевірку ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини”.
У процесі зазначеної перевірки було встановлено, що на земельній ділянці площею 5 га проводяться підготовчі до будівництва роботи. При цьому знесено зелені насадження: 320 дерев, 128 кущів та 6380 кв.м газону, а дозвільні документи на знесення зелених насаджень відсутні. До того ж, Рішення „Про тимчасову заборону (зупинення) виробничої діяльності ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” не виконується.
За результатами позапланової перевірки за збитки державі ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” виставлено претензію на суму 186 330, 00 грн. Справу передано до органів прокуратури для подальшого реагування.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Дати характеристику законодавства, що визначає правовий режим зелених насаджень населених пунктів.
Чи правомірними є дії державних інспекторів?
Чи є в даному випадку підстави для застосування до ТОВ „Гіпермаркет „Все для родини” заходів юридичної відповідальності? Якщо є, то яких саме?
Вирішити справу.




 Виконком сільради наказав керівнику комунального підприємства селища Клавдієве знищити аварійний сухостій на трьох ділянках і відвезти на опалення лікарні.
Місцеві активісти підозрюють, що виконуючи таку вказівку, керівник комунального підприємства відвіз 24 зелених сосни і дуба на пилораму, а в той же час біля дороги продовжують стояти аварійні і нахилені на дорогу дерева, що загрожують життю пішоходів, вони в акт не потрапили і на них немає ніяких відміток щодо того, що їх необхідно видалити.
Селищний голова ордер на вирубування дерев не виписував, не було погодження від обласної екологічної інспекції, яка дає свій висновок про те, чи дійсно ці дерева підлягають зрізанню.
Екологічна інспекція області передала справу до прокуратури для застосування до керівника комунального підприємства штрафу.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Розкрити особливості процедури, передбаченої законодавством, для видалення аварійних дерев у населених пунктах.
Яка відповідальність може бути застосована до керівника комунального підприємства?
Вирішити справу.




 Органами міліції була затримана громадянка Кубишко С., яка біля автовокзалу торгувала пролісками. Крім того, в неї були знайдені збори лікарських трав, в тому числі і радіоли рожевої.
Громадянка Кубишко С. пояснила, що трави вже багато років збирає в лісі і робить з них відвари для власного використання, а також інколи надає допомогу сусідам, які до неї звертаються, причому стверджувала, що допомогу надає безкоштовно, все що отримує – добровільна подяка пацієнтів. Проліски ж знайшла в лісі випадково і вирішила їх продати з метою покращення свого сутужного матеріального становища. Раніше таким не займалася і не вбачає у своїх діях нічого протизаконного, оскільки рослини – це дар природи, який належить всьому людству. До того ж, як вона зазначила, проліски – рослина дуже поширена в наших лісах, „а не якась там червонокнижна”.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Дати характеристику законодавства, що регулює ці відносини.
Чи були допущені порушення законодавства громадянкою Кубишко С. і чи заподіяно при цьому шкоду довкіллю?
Чи відносяться проліски та радіола рожева до рослин, занесених до Червоної книги України і як це можна зясувати?
Вирішити справу.



 Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища став свідком забруднення міського скверу добривами з вмістом сірки. В результаті зазначених дій була пошкоджена клумба із квітами та декоративні кущі.
При складані протоколу про виявлене порушення з’ясувалося, що такі ж дії (складання протоколу) вже здійснює інспектор з контролю за використанням та охороною земель, що також оперативно прибув на місце порушення.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Дати характеристику законодавства, що визначає правовий режим зелених насаджень населених пунктів.
Якими мають бути дії інспекторів?
Який порядок притягнення порушника до відповідальності у ситуації, що склалася?
Яким чином і ким має бути розглянута справа про адміністративне правопорушення і накладене стягнення?


В м. Києві було розпочато будівництво православного храму, який повинен стати найбільшим у Європі. Будівництво церкви викликало протест у місцевих жителів, які періодично проводять акції протесту під будівельним забором. Незадоволення громадян викликає те, що будівництво здійснюється в парку, який є єдиною „зеленою зоною” у надзвичайно перевантаженому транспортом районі. З моменту початку будівництва у парку було знищено унікальне різнотрав’я, порушено місця гніздівлі птахів, зник охоронний щит „пам’ятка природи”.
Відповідно до архітектурного проекту заради будівництва церкви парк буде вирубаний повністю, хоч у Генеральному плані міста ця ділянка зазначена як „зелена зона”.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Розкрити ознаки правового режиму рослин у межах парків та зелених зон населених пунктів.
Чи були допущені порушення законодавства в даному випадку?
Надати правову оцінку всім зазначеним діям.




 Внаслідок перевірки, проведеної співробітниками Васильківського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Київській області за скаргою мешканця м. Василькова Тараненка О., в домоволодінні його сусіда Кротова Г. було виявлено мавпу, пуму, двох левенят та ведмедя. Враховуючи відсутність у Кротова Г. будь-яких дозволів на утримання вказаної зоологічної колекції, вони були вилучені та передані до Київського зоопарку, а Кротова Г. притягнуто до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись із рішенням працівників міліції, Кротов Г. звернувся до суду із позовом про захист права власності до міськрайвідділу та Київського зоопарку, в якому просив повернути йому тварин. В обґрунтування своїх вимог Кротов Г. зазначив, що: 1) тварини були придбані ним за договорами купівлі-продажу правомірно, а тому він є їх власником – особою, яка має право володіти, користуватись і розпоряджатись тваринами на власний розсуд, право власності є непорушним та гарантується державою; 2) положення законодавства України про тваринний світ в частині дозволів на спеціальне використання тварин поширюються виключно на тварин, що знаходяться у стані природної волі і не мають жодного відношення до нього; 3) чинним законодавством не передбачено порядку отримання дозволів на утримання зоологічних колекцій, що унеможливлює наявність такого дозволу у Кротова Г.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи є тварини Кротова Г. зоологічною колекцією в розумінні чинного законодавства? Чи потребує наявність тварин у Кротова Г. будь-яких спеціальних дозволів?
Надати оцінку із посиланням на чинне законодавство діям та позиціям органів внутрішніх справ і громадянина Кротова Г.
Вирішити справу.




 Під час відкриття сезону полювання з метою здійснення контролю за станом ведення мисливського господарства в області, перевірки наявності дозвільної документації й правильності ведення відстрілів, проведення роз’яснювальної роботи серед мисливців та працівників господарств, Держекоінспекцією було організовано перевірки двома рейдовими групами, до складу яких увійшли державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища та громадські інспектори з охорони довкілля.
Проведені рейдові перевірки виявили 14 порушень вимог природоохоронного законодавства, 11 з них за незаконне полювання на пернату дичину.
Громадянин Петренко М. заперечив проти накладення на нього адміністративного стягнення, оскільки протокол щодо нього був складений громадським інспектором, а він не є представником влади і не може мати таких повноважень.
Визначити види правовідносин, які виникли.
Дати характеристику функцій управління в галузі використання, відтворення та охорони об’єктів тваринного світу, які здійснювались у даному разі.
Чи є протокол громадського інспектора підставою для притягнення особи до юридичної відповідальності?
Вирішити справу.




 Біолог Фещенко В. домовився із Байкальським федеральним заповідником (РФ) про придбання двох тигрів з метою їх подальшого розведення в Україні на дачі біолога в Житомирській області.
Для реалізації ідеї розведення тварин Фещенко В. звернувся до Мінприроди України із клопотанням про надання йому дозволу на ввезення тварин в Україну і їх подальше розведення. За наслідками розгляду заяви Фещенку В. було повідомлено, що дозвіл на ввезення тварин в Україну йому не може бути надано через відсутність нормативно визначеного порядку надання такого дозволу. Що ж стосується дозволу на розведення тварин, то Фещенко В. повинен попередньо погодити отримання такого дозволу із ветеринарною службою.
Не погоджуючись із відповіддю Мінприроди України Фещенко В. оскаржив його відмову у видачі дозволів до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок видачі дозволів на спеціальне використання об’єктів тваринного світу передбачений чинним законодавством України?
Надати правову оцінку позиції Мінприроди України та громадянина Фещен В.
Вирішити справу.


Під час проведення перевірки дотримання вимог чинного законодавства працівниками Держрибагенства України виявлено, що мешканець м. Нова Каховка Соколов В. вів торгівлю свіжою рибою на місцевому ринку, не маючи будь-яких документів на підтвердження законності вилову такої риби. Як пояснив Соколов В., торгівля рибою не є його основним заняттям, вилов здійснено ним в порядку загального природокористування, на яке не вимагається будь-яких дозволів.
Працівники Держрибагенства України вилучили у Соколова В. рибу та наклали на нього штраф в розмірі 750 грн.
Не погоджуючись із наведеним, Соколов В. оскаржив дії працівників Держрибагенства України до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які документи повинен був мати Соколов В. для торгівлі рибою на ринку?
Надати правову оцінку позицій працівників Держрибагенства України та громадянина Соколова В.
Вирішити справу.




 Під час перевірки дотримання законодавства про мисливське господарство і полювання державним інспектором лісової охорони спільно із працівниками Держекоінспекції України затримано на території земель фермерського господарства його засновника, який прогулювався із рушницею, собакою породи вівчарка та двома капканами. Фермер мав при собі дозвіл на носіння та зберігання рушниці, однак у нього було відсутнє посвідчення мисливця.
На підставі вказаного інспектори вилучили у фермера рушницю, наклали на нього адміністративний штраф у розмірі 500 грн. та підготували позов про стягнення шкоди, заподіяної незаконним добуванням тварин.
Фермер оскаржив дії інспекторів, вказавши, що під час затримання він перебував на земельній ділянці, як належить йому на праві власності, на рушницю він мав відповідний дозвіл, мисливством не займається, а тому не має відповідного посвідчення, капкани він використовує для полювання на гризунів у коморі, де зберігаються зернові. Про те, що його земельна ділянка відноситься до мисливських угідь, він не знав.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи можуть бути розташовані мисливські угіддя в межах земель, наданих для ведення фермерського господарства?
Які документи повинен був мати при собі фермер?
Чи правомірні дії інспекторів?
Вирішити справу.




 Громадянин Васнєцов В., маючи намір стати мисливцем та придбавши мисливську двох собак бультер’єрів, звернувся до Держлісагенства України із заявою про видачу йому посвідчення мисливця.
У задоволенні заяви йому було відмовлено з огляду на наступне: 1) видача відповідних посвідчень здійснюється територіальними органами Держлісагенства України; 2) для видачі посвідчення Васнєцову В. необхідно подати: а) медичну довідку про придатність до здійснення мисливства; б) довідку з органів внутрішніх справ про відсутність судимості; в) дозвіл на носіння мисливської зброї; г) довідку від територіального органу Держлісагенства України про непритягнення Васнєцова до адміністративної відповідальності за останні 3 роки; д) докази вступу до громадської організації „Український мисливець” та оплати вступного внеску в розмірі 500 грн.
Васнєцов В. оскаржив відмову Держлісагенства України до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які документи на право полювання передбачені чинним законодавством України та який встановлено порядок їх отримання?
Чи правомірною є відмова Держлісагенства України?
Вирішити справу.




 В липні 2012 р. працівники міліції затримали на автостанції м. Бориспіль громадянина  Тарасова К., який мав із собою тушки двох сірих гусок та перепела. Жодних документів на зазначену дичину Тарасов К. не мав, натомість пояснив, що гостював у свого друга дитинства – мисливця, який і презентував йому дичину, яку вполював напередодні.
Працівники міліції вилучили дичину та склали щодо Тарасова К. протокол про адміністративне правопорушення, до розгляду якого по суті громадянина й було затримано.
Після повернення додому до м. Переяслав-Хмельницького Тарасов К. звернувся до знайомого адвоката, який порадив оскаржити дії працівників міліції щодо притягнення його до адміністративної відповідальності, одночасно вимагаючи компенсацію за вилучену дичину, а також звернутися із скаргою на дії міліціонерів до прокуратури.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи правомірні дії працівників міліції щодо Тарасова К.?
Яке рішення за наслідками розгляду звернень Тарасова К. повинен прийняти прокурор, а яке – суд?
Вирішити справу.


 Під час проведення перевірки дотримання законодавства про захист тварин від жорстокого поводження Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області (далі – Держекоінспекцією) виявлено факти порушення вимог щодо транспортування тварин та поводження із ними з боку працівників ТОВ „Пересувний цирк” (далі – ТОВ), яке організовує циркові вистави в різних регіонах України. Так, причеп, в якому перевозяться дресировані поросята, недостатньо вентилюється, а його дах протікає під час дощу, внаслідок чого поросята перебувають у хворобливому стані.
За наслідками перевірки директора ТОВ та дресирувальника поросят притягнуто до адміністративної відповідальності, а здійснення циркової діяльності ТОВ призупинено до усунення виявлених порушень.
Директор ТОВ оскаржив дії та рішення Держекоінспекції до суду, вказавши, що будь-які порушення чинного законодавства з його боку відсутні, що унеможливлює притягнення його до адміністративної відповідальності. Крім того, процедури призупинення діяльності цирків законодавством не передбачено.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які вимоги щодо захисту тварин під час транспортування передбачені чинним законодавством?
Надати правову оцінку діям Держекоінспекції та ТОВ.
Вирішити справу.



 Кременчуцька міська рада Полтавської області прийняла рішення „Про порядок вигулу домашніх тварин в місцях загального користування м. Кременчука” (далі – Порядок). Порядком передбачено, що всі власники домашніх тварин повинні зареєструвати себе та тварин у виконкомі міськради, сплативши вартість реєстрації в розмірі 125 грн. 30 коп. В місячний строк з дня вказаної реєстрації виконком прийматиме рішення про видачу Дозволу на вигул тварин та Паспорту тварини для вигулу, при видачі яких сплачується вартість відповідних бланків.
Підставами відмови у видачі Дозволу та Паспорту, зокрема, передбачались відсутність реєстрації місця проживання на території м. Кременчука або Кременчуцького району, а також відсутність позитивної характеристики із ЖЕК за місцем проживання.
Громадська організація „Зелений Кременчук” оскаржила рішення міськради щодо затвердження даного Порядку до суду, вважаючи його таким, що не відповідає чинному законодавству.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи є домашні тварини об’єктами фауністичних правовідносин? А правовідносин у сфері екологічної безпеки?
Які вимоги щодо вигулу домашніх тварин передбачені чинним законодавством?
Надати правову оцінку зазначеним вище положенням Порядку.
Вирішити справу.



 Працівниками Державної екологічної інспекції (далі – Держекоінспекції) проведено перевірку дотримання чинного законодавства комунальним підприємством „Київський іподром” (далі – КП). Перевіркою встановлено, що під час проведення тренувальних заїздів жокей Тесленко К. примушує коней стрибати через високі перешкоди, внаслідок чого останні травмуються. Виявлено також забруднення системи подачі води для пиття коней, внаслідок чого вони можуть захворіти. Приміщення для перебування тварин недостатньо опалюється, середня температура в ньому взимку не перевищує 12 градусів.
За наслідками перевірки директору КП Держекоінспекцією направлено припис про негайне усунення виявлених порушень, у задоволенні якого директором було відмовлено із наступною аргументацією. По-перше, жокей Тесленко К. ніколи не перебував із КП у трудових відносинах, з ним укладався цивільно-правовий договір про надання послуг, строк якого вже закінчився. По-друге, забруднення води має місце в вини ВАТ „Київенерго”, яке є балансоутримувачем відповідних інженерних мереж. На неодноразові звернення КП до нього щодо приведення мереж у належний стан жодної реакції не було. По-третє, температурний режим в приміщенні може бути встановлений об’єктивно лише внаслідок вимірювань впродовж зими, а не внаслідок вимірювання впродовж трьох днів перевірки.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи можна розглядати в даному разі травмування коней як прояв жорстокого поводження з тваринами?
Надати правову оцінку діям та позиції працівників Держекоінспекції та директора КП.
Вирішити справу.


 Митні органи та органи ветеринарного контролю не пропустили через територію України вантажівку із 20 верблюдами, які були придбані в Калмикії та слідували транзитом до одного із цирків Болгарії. Заборона транзиту пояснювалася небезпекою зараження африканською чумою свиней у зв’язку із епідемією та відсутністю документів, необхідних для переміщення через кордон тварин.
Верблюди знаходилися на нейтральній смузі між російським автомобільним пунктом пропуску „Матвєєв Курган” та українським – „Успенська”. Один з верблюдів за цей час помер.
Після вирішення усіх питань щодо оформлення документів та надання спеціального закритого транспорту, Україна дала дозвіл на транзит тварин.
Представники російської фірми, яка організовувала перевезення, висунули претензії українській владі щодо відшкодування збитків у зв’язку із загибеллю одного з верблюдів.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
За яких умов допускається транзит тварин територією України? Які документи необхідні для цього ?
Чи підлягають збитки відшкодуванню, а якщо так, то як вони можуть бути обчислені?
Дати обґрунтовану відповідь представникам російської фірми.



Група мешканців смт. Калинівка Вінницької області звернулась до Акціонерного товариства “Квант” з вимогою про перенесення великого бензосховища, яке йому належить, за межі вказаного населеного пункту.
В обґрунтування своєї вимоги громадяни зазначили, що випари бензину негативно впливають на здоров’я людей, викликаючи головокружіння, нудоту, приступи астми, загострення хронічних захворювань та алергічні реакції. Особливу стурбованість викликає здоров’я дітей. Крім цього, у центральному парку селища спостерігається пожовтіння трави й листя на деревах, а підтікання бензину забруднює ставок загального користування, який знаходиться поблизу парку відпочинку.
Керівник екологічної служби Акціонерного товариства “Квант” пояснив, що умови зберігання бензину відповідають нормам екологічної безпеки, тому у населення смт. Калинівки немає підстав для хвилювання, а захворюваність населення залежить від загального погіршення екологічної обстановки в Україні. До того ж, забруднення ставка нафтопродуктами не має ніякого значення, бо селищна рада ще торік наклала заборону на купання і вилов риби у ставку.
Після цього громадяни звернулись до Державного управління охорони навколишнього природного середовища Вінницької області. Не отримавши відповіді, вони звернулись до суду з позовом до Акціонерного товариства “Квант” з вимогами про перенесення бензосховища за межі селища та захист порушеного права на екологічну безпеку у вигляді фінансування побудови нового корпусу дитячої лікарні та закупівлю обладнання на власні кошти.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Надати оцінку позицій мешканців смт. Калинівка Вінницької області та керівника екологічної служби Акціонерного товариства “Квант” із посиланням на чинне законодавство.
Чи забезпечило захист права громадян на безпечне для їх життя й здоров’я довкілля Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області ?
Чи підлягає позов задоволенню?
Вирішити справу.




 Геологорозвідувальне підприємство “Укрнадрапроект” проводило вишукувальні роботи з розвідки корисних копалин у гірських районах Прикарпаття (Івано-Франківська область). Внаслідок того, що роботи проводились із використанням вибухівки, при черговому підриві відбувся зсув гірських пластів. При цьому каменепадом завалило декілька полонин, на яких проводили випас свійської худоби жителі с. Хутір Микуличі.
Тектонічні зрушення призвели до зникнення джерела із водою, яка мала лікувально-оздоровчі властивості; завали унеможливили проїзд автомобільного та гужового транспорту по одній із доріг до села, до частини якого тепер доводилось діставатись, лише роблячи великий об’їзд.
При зустрічі директора “Укрнадрапроект” із головою сільської ради с. Хутір Микуличі перший зазначив, що характер виконуваних його підприємством робіт обумовлює настання подібних випадків, а тому до цього потрібно ставитись із розумінням. Підприємство згодне компенсувати шкоду, завдану громадянам та юридичним особам. Проте шкоду, заподіяну об’єктам природи, підприємство відшкодовувати відмовляється. Наслідки зсуву повинні бути усунуті відповідними державними органами за рахунок державного бюджету.
Голова сільської ради, невдоволений результатами переговорів, звернувся до юридичного відділу районної державної адміністрації.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Надати оцінку позицій директора “Укрнадрапроект”та голови сільської ради із посиланням на чинне законодавство.
В який спосіб має бути обчислена та компенсована шкода, заподіяна громадянам, юридичним особам та довкіллю?
Підготувати роз’яснення, яке має бути надане юридичним відділом районної державної адміністрації.


Конструкторське бюро Ярмолинецького верстатобудівного заводу внесло на розгляд дирекції заводу раціоналізаторську пропозицію, згідно з якою пропонувалось внести зміни у технологічний процес, оснастивши устаткування спеціальними агрегатами, які дозволяють суттєво збільшити обсяги продукції. У техніко-економічному обґрунтуванні раціоналізаторської пропозиції зазначалось, що, запровадивши таку новацію, завод спроможний буде виробляти продукції більш ніж на 2,5 млн. грн. щорічно. Дирекція підприємства своєю вказівкою запровадила пропозицію на виробництві.
Через деякий час виявилось, що збільшення обсягів виготовлення продукції призводить до збільшення обсягів відходів виробництва. З огляду на це надлишкову кількість відходів, які вже не можна було утилізувати у межах первісно визначеного обсягу валового виробництва, дирекція вирішила вивозити на пустир, який знаходився неподалік заводу. Для того, щоб звалище відходів не псувало навколишній краєвид, було прийнято рішення засипати відходи чорноземними ґрунтами, які бралися по домовленості із сільськогосподарським підприємством “Колос” з його полів, тимчасово не зайнятих у сільськогосподарському виробництві.
При перевірці Державною екологічної інспекцією додержання заводом вимог екологічного законодавства на це підприємство було накладено штраф і зобов’язано усунути виявлені порушення.
Вважаючи таке рішення неправомірним, завод звернувся до господарського суду із вимогою скасувати акт ненормативного характеру.
 Визначити види правовідносин, що виникли.
Які вимоги із забезпечення екологічної безпеки визначі у сфері поводження з відходами?Чи відповідає чинному законодавству зазначена вище домовленість між заводои та сільськогосподарським підприємством?
Чи підлягає позов задоволенню?
Вирішити справу.




До Міністерства екології та природних ресурсів України надійшов лист від громадянина Білоуса В., у якому він висловив власні думки з приводу регулювання стоків гірських річок. При виборі місця для майбутніх водосховищ, можливо, доведеться навіть будувати нові шляхи, зносити населені пункти із обов’язковим переселенням проживаючого там населення. З огляду на це створення або будівництво водосховищ на гірських річках Карпат повинно відбуватись за ретельно підготовленими проектами, які матимуть не лише економічну, але й екологічну оцінку. До цього необхідно обов’язково залучити фахівців з інших країн для проведення міжнародної експертизи.
Громадянин Білоус В. у своєму листі також ставить питання про те, якою є нормативно-правова база для вирішення цих проблем з точки зору відвернення повеней, зсувів та інших стихійних лих у Карпатському регіоні. Його дуже хвилювало питання і про те, чи передбачаються реальні та ефективні заходи державно-правового характеру, які гарантували б право громадян на безпечне для життя та здоров’я довкілля?
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яку роль відіграють експертизи (екологічна, санітарно-епідеміологічна та ін.)ув системі заходів із забезпечення екологічної безпеки?
Підготувати проект відповіді Міністерства на звернення громадянина Білоуса В. із посиланням на законодавчі акти різних рівнів.



 Внаслідок безконтрольності з боку головного інженера Іванова А.А. та інженера-теплотехніка Купчака О.К. у сільськогосподарському підприємстві “Троянда” сталася аварійна ситуація: відбулось витікання пічного палива, яке залило приміщення насосної станції площею 81 кв. м. і висотою 0,9 м., а також витікання палива за межі станції.
У результаті вжитих заходів було встановлено, що загальний об’єм палива, яке витекло, становить 64,9 т. В приміщенні насосної станції вдалось відкачати 15 т, однак за її межами відбулось забруднення земельної ділянки площею 0,9 га, на якій знаходились частина лісозахисної смуги, частина пасовища; пічне паливо також потрапило на кригу ставка.
Про факт аварії було повідомлено в обласне управління охорони навколишнього природного середовища, міську санепідемстанцію, природоохоронну прокуратуру.
Навесні в результаті танення снігу й скресання криги на ставку залишки нафтопродуктів пічного палива забруднили ґрунтові води, внаслідок чого вода в криницях стала небезпечною для вживання.
У районний суд почали поступати позовні заяви від мешканців навколишніх сіл про захист їх екологічних прав, відшкодування завданої шкоди, очищення земельних ділянок та приведення їх в стан, придатний для використання.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи підлягають подані позови задоволенню? В який спосіб має бути обчислена шкода, заподіяна природним ресурсам?
Чи порушено право на екологічну безпеку громадян, які звернулись до суду? А усіх інших громадян у зазначеному регіоні?
Вирішити справу.


 Біля міста Павлоград на шосе Київ-Луганськ перекинулася автомобільна цистерна ємністю 45 тон, у якій містилася рідина, що застосовується для підвищення октанового числа бензину. Пригода трапилася, коли водій почав міняти колесо. Автомобіль зіскочив із домкрата і перекинувся до кювету.
Внаслідок аварії отримали травми середньої та легкої тяжкості водій та супроводжуючий вантажу. Під час аварії було розлито 300 літрів рідини.
На допомогу постраждалим особам прийшли водії, які стали свідками аварії та зупинились для надання допомоги . Крім виклику швидкої допомоги, вони замислились, до яких органів слід звернутись, аби ліквідувати наслідки забруднення довкілля.
 Визначити види правовідносин, що виникли.
Які охоронно-відновлювальні заходи передбачені чинним законодавством та можуть бути застосовані в даній ситуації?
До обов’язків яких органів входить ліквідація наслідків аварії та забезпечення екологічної безпеки?
За чий рахунок повинна бути відшкодована завдана шкода, а також витрати на ліквідацію аварії?
Вирішити справу.



 Представники екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин” звернулись з інформаційними запитами з метою отримання екологічної інформації до міського Голови, Головного санітарного лікаря м. Ніжина і начальника Держекоінспекції по м. Ніжин та району з приводу надання інформації про результати аналізів проб води, про проект реконструкції центрального парку міста та його погодження з відповідними службами.
Від міського Голови відповіді не поступило. Начальник Держекоінспекції по м. Ніжин та району відмовив у наданні зазначеної інформації, посилаючись на те, що органи екології та природних ресурсів аналізів проб води не проводять, тому дана інформація у них відсутня. Головний санітарний лікар м. Ніжина відповів, що відхилень від санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також гігієнічних нормативів якості питної води не спостерігається.
Не задовольнившись результатами звернень, представники екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин” звернулись за допомогою до Управління комунікацій та зв’язків з громадськістю Міністерства екології та природних ресурсів України.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які є законодавчі засади залучення громадськості до процесу забезпечення регіональної екологічної і, зокрема, санітарно-гігієнічної політики?
Надати правову оцінку із посиланням на чинне законодавство діям екологічної громадської організації “МАМА-86-Ніжин”, а також відповідей начальника Держекоінспекції і Головного санітарного лікаря м. Ніжина.
Яку відповідь має надати Міністерство екології та природних ресурсів України?


До державної екологічної інспекції м. Севастополя звернулась громадянка Коваль С. за захистом своїх порушених екологічних прав і розповіла про те, що кожного вечора невідомий забруднювач довкілля здійснює викиди забруднюючих речовин з неприємним запахом (аміак, пил) в атмосферне повітря. На думку громадянки, це здійснює підприємство, що знаходиться на сусідній вулиці.
Крім цього, двірник уже декілька днів спалює сухе листя і побутове сміття біля будинку. На вимогу громадян-мешканців будинку припинити спалювання листя та сміття він зіслався на те, що його немає куди вивозити, адже діяльність міського сміттєспалювального заводу тимчасово заборонена (зупинена) органами державного санітарного нагляду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які існують форми захисту права громадян на безпечне для життя та здоров’я довкілля?
До яких органів, крім зазначеного вище, можна звернутись за захистом порушених прав громадян у ситуації, що склалась?
Вирішити справу.


За наслідками проведених перевірок дотримання природоохоронного законодавства Ірпінським комбінатом “Прогрес” інспектор Державної екологічної інспекції виявив викиди хімічних речовин з перевищенням встановлених лімітів. Через невиконання комбінатом природоохоронних заходів величина понаднормативних викидів шкідливих забруднюючих речовин сягає 250 т/рік. До 50 % пилоочисних установок знаходяться в незадовільному стані, не зареєстровані в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Київської області. Допускаються скиди неочищених стічних вод у р. Буча з технічного ставу комбінату, здійснюється самовільний забір води з цієї ж ріки. Як виявилось, на комбінаті взагалі відсутній контроль за якістю та кількістю стічних вод та викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря. Інспектор Державної екологічної інспекції виявив також, що комбінат здійснює розробку Мостищенського кар’єру без відповідної проектно-технічної документації та Державного акту на право постійного землекористування, які, на думку інспектора, є обов’язковими.
Приписи органів державного екологічного контролю згідно з актами перевірок комбінату (перевірки здійснювались тричі), спрямовані на усунення виявлених правопорушень екологічного законодавства у поточному році, проігноровані керівництвом комбінату.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яких заходів слід вжити для забезпечення дотримання комбінатом вимог екологічної безпеки та інших вимог екологічного законодавства? Які заходи юридичної відповідальності передбачені за вчинення зазначених у даному разі екологічних правопорушень?
Вирішити справу.


Під час проведення. громадських слухань з питань, пов’язаних із будівництвом  швидкісної автомагістралі Одеса – Рені на території заповідного урочища “Дністровські плавні” в с. Маяки Біляєвського району Одеської області, організованих Громадською екологічною організацією “МАМА-86-Одеса” спільно з Українським товариством охорони птахів було розглянуто і проаналізовано висновок громадської екологічної експертизи. Висновок був негативним, тому що відсутній позитивний висновок державної екологічної експертизи матеріалів будівництва, дана автомагістраль є об’єктом підвищеної екологічної небезпеки, а заповідне урочище відноситься до об’єктів природно-заповідного фонду і не може бути використане для прокладання транспортних комунікацій.
Учасниками слухань було прийнято рішення і складено звернення до Міністра екології та природних ресурсів України з проханням ввести до повноважень обласного управління екології та природних ресурсів оперативне інформування громадськості (досвід Львівського управління екології та природних ресурсів, яке щотижня надає громадянам перелік об’єктів, які надали документи на екологічну експертизу). Це, на думку громадськості, дозволить громадським організаціям і громадянам впливати на прийняття екологічно значимих рішень.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи є автомагістраль об’єктом підвищеної екологічної небезпеки?
На яких нормах чинного законодавства ґрунтується вимога громадськості? Чи є висновки державної та громадської екологічних експертиз джерелами екологічної інформації?
Вирішити справу.


 Верховна Рада АРК (далі – ВР АРК) звернулась до Конституційного Суду України щодо перевірки відповідності Конституції України положень ст. 143 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) щодо примусового припинення права власності на земельну ділянку у разі її використання не за цільовим призначенням. На думку ВР АРК, зазначена стаття ЗКУ значно обмежує право власності на землю порівняно із положенням Основного закону. Так, всупереч нормі ст. 41 Конституції України, відповідно до якої кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ЗКУ значно обмежує можливості землевласника користуватись і розпоряджатись земельною ділянкою, встановлюючи обмеження щодо цільового призначення та фактично запроваджуючи санкцію за порушення вимог щодо такого призначення у вигляді примусового припинення відповідного права. Зазначене, з позицій ВР АРК, не є властивим для цивільно-правового інституту права приватної власності, який передбачає максимальну свободу для власника у виборі напрямів, форм та способів використання своєї власності, і не встановлює ніяких санкцій за відсутності порушення прав третіх осіб, як це має місце у переважній більшості випадків нецільового використання земель.
У процесі підготовки до розгляду справи по суті Конституційний Суд України звернувся за наданням висновку до провідних наукових установ України. 
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Яка галузева належність норм щодо права власності на природні ресурси?
Наведіть характеристику методів екологічного права, які використовуються при правовому регулюванні інституту права власності на природні ресурси.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції ВР АРК.
Яким має бути висновок наукових установ?
Обґрунтуйте відповідність Конституції України оскаржуваних положень ст. 143 ЗКУ, які оскаржуються.
Вирішіть справу.



 Асоціація "Полтавський комбікорм" звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання недійсною його постанови від 01 березня 1999 № 303 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" в частині встановлення збору за розміщення відходів, адже саме вказаний збір постійно сплачують підприємства – члени Асоціації.
У позові Асоціація просить визнати недійсними всі норми Порядку, які стосуються збору за розміщення відходів. Постановою суду в позові було відмовлено у зв’язку з прийняттям зазначеної постанови в межах повноважень Кабінету Міністрів України, визначених ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Асоціація подала апеляційну скаргу на постанову суду, оскільки вважає, що суди не застосували статей 67, 85, 92 Конституції України, ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" та помилково застосували норми Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", який не є законом про оподаткування. Ставки та механізм справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища не встановлено ані законодавством про оподаткування, ані будь-яким іншим законом. До компетенції Кабінету Міністрів України не належить прийняття законів, в тому числі законів про оподаткування, у зв’язку з чим, на думку скаржника, оспорювана постанова № 303 прийнята відповідачем з перевищенням повноважень.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи вірно застосовані судом норми Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"?
В якій частині питання обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища повинно регулюватись нормами екологічного права?
Запропонуйте напрямки узгодження норм екологічного та фінансового права у відповідній частині.
Вирішіть справу.



У зв’язку зі збільшенням кількості порушень санітарного законодавства в осінній період, а саме масовим спалюванням опалого листя і сміття на прибудинкових територіях, у парках, скверах та інших зонах зелених насаджень та на газонах в період з 15 жовтня по 20 листопада в м. Каневі заборонено спалювати листя і побутові відходи. Відповідне рішення прийнято Канівським міськвиконкомом.
Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності також доручено тримати на постійному контролі санітарно-екологічний стан власних та прилеглих територій, санітарно-захисних зон та забезпечити своєчасне вивезення відходів на спеціалізоване звалище, не допускати фактів спалювання відходів, організувати проведення суботників із вивезення сміття, залучивши власних працівників, а Канівській міській санепідемстанції з метою виявлення фактів спалювання опалого листя, залишків городньої рослинності та сміття організувати систематичне проведення рейдів та території міста, особливо у вечірній час та вихідні дні.
Вказане рішення Державним підприємством "Канівський водгосп" було оскаржено до суду, оскільки восени прийнято спалювати опале листя, це є нормальним, а виконком міськради не уповноважений приймати рішення з відповідних питань.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення виконкому міської ради?
Чи доцільним є удосконалення екологічного законодавства в частині уточнення повноважень у відповідній сфері органів місцевого самоврядування?
Яким повинно бути співвідношення конституційного та екологічного законодавства з метою оптимального регулювання повноважень органів місцевого самоврядування?
Вирішити справу.



 Під час розробки та попереднього обговорення у Хмельницькій облдержадміністрації (далі – ОДА) програми економічного та соціального розвитку області заступник голови ОДА запропонував закріпити в програмі пріоритетність економічного розвитку обласного центру та Ярмолинецького, Славутського і Городоцького районів, а саме: запровадити спрощений режим отримання дозволів на використання природних ресурсів та забруднення довкілля і обмежити кількість перевірок дотримання природоохоронного законодавства.
За наслідками обговорення наведена вище пропозиція були схвалена та включена у прийняту ОДА програму. Природоохоронна громадська організація "Зелене Поділля" оскаржило затвердження програми до суду, вважаючи, що вона в запропонованій заступником голови ОДА частині суперечить вимогам чинного екологічного законодавства.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте характеристику чинному екологічного законодавству на предмет врахування принципу поєднання економічних та екологічних інтересів та наведіть приклади. Запропонуйте напрями удосконалення законодавства в цій частині.
Надайте характеристику чинному екологічного законодавству на предмет врахування пріоритетності вимог екологічної безпеки і та наведіть приклади. Запропонуйте напрями удосконалення законодавства в цій частині.
Чи підлягає позов задоволенню?
Вирішіть справу.


 За ініціативою міністра охорони здоров’я України створено робочу групу у складі працівників апарату міністерства та ряду провідних фахівців санітарно-епідеміологічної служби. Робочою групою було підготовлено Керівні настанови щодо застосування санітарного законодавства, які було затверджено наказом зазначеного міністерства. Настановами визначено основні санітарні вимоги щодо здійснення торгівельної діяльності, розміщення житлових і виробничих споруд, планування і оснащення установ освіти та охорони здоров’я, зафіксовано також обов’язкові вимоги до проектування, будівництва, експлуатації екологічно небезпечних підприємств та здійснення екологічно небезпечних видів діяльності.
Суб’єкти, на яких поширюється дія Настанов, зобов’язані розробити та прийняти локальні Плани дотримання вимог санітарного законодавства, Інструкції щодо порядку дотримання Настанов, відповідні нормативи та норми.
Міністерство юстиції України  відмовило у проведенні державної реєстрації Настанов, як таких, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи відповідають положення Настанов чинному екологічному законодавству?
Як співвідноситься екологічне та санітарне законодавство України?
Чи є, на вашу думку, об’єктивна необхідність у кодифікації санітарного законодавства України? Якщо є, то в яких обсягах і в якій формі?
Чи правомірна відмова Міністерства юстиції України у проведенні державної  реєстрації Настанов?
Вирішіть справу.



 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області підготувало та передало на затвердження обласній раді Правила проведення перевірок дотримання законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки в області. При погодженні проекту Правил начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації (далі – Начальник управління) заперечив проти підрозділу, в якому визначено заходи щодо охорони життя і здоров’я людини від негативного впливу стихійних сил природи, вважаючи, що такі заходи повинні здійснюватись на підставі регіональної програми охорони здоров’я населення "Здоров’я Буковини" та санітарно-епідемічного законодавства України.
Незважаючи на позицію санітарного лікаря, Правила були введені в дію рішенням Закарпатської обласної ради. Прокуратура області звернулась до облради з протестом щодо скасування зазначеного рішення в частині, яку заперечував Начальник управління.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи відповідають положення Програми та її прийняття чинному законодавству?
Проаналізуйте предмет та методи права екологічної безпеки.
Обґрунтуйте галузеву належність норм права екологічної безпеки.
Чи підлягає протест прокуратури задоволенню?
Вирішіть справу.


 ТОВ "Вежа" (далі – ТОВ) здійснює підприємницьку діяльність щодо імпорту на територію України вторинної сировини з країн Близького сходу та Азії з метою її подальшої реалізації українським фізичним та юридичним особам для використання у виробництві.
Головний державний санітарний лікар м. Кіровограда, на території якого функціонує ТОВ, прийняв рішення про заборону його діяльності, оскільки вона суперечить чинному законодавству в частині завезення в Україну відходів.
ТОВ оскаржило вказане рішення до суду, оскільки таке рішення обмежує господарську діяльність ТОВ.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
В якому обсязі норми господарського права можуть регулювати відносини щодо обмеження, тимчасового зупинення та припинення господарської діяльності, що здійснюється з порушенням екологічних вимог?
Обґрунтуйте галузеву належність норм щодо обмеження, тимчасового зупинення та припинення господарської діяльності, що здійснюється з порушенням екологічних вимог.
Чи підлягає вимога ТОВ щодо скасування рішення санітарного лікаря задоволенню?
Вирішіть справу.


  
Екологічна організація "Екосвіт" звернулась із заявами до Державної екологічної інспекції в області (далі – Екоінспекція) та найбільших забруднювачів вод області з проханням надати інформацію щодо обсягів скидів у водні об’єкти шкідливих речовин та їх складу. Метою отримання інформації було проведення громадської екологічної експертизи впливу нафтохімчного виробництва Нафтопереробного заводу "Надвірнянський"  (далі – НПЗ) на життя та здоров’я місцевих мешканців.
Екоінспекція відмовило у наданні інформації, зіславшись на її відсутність. Підприємства, що здійснюють скиди шкідливих речовин, взагалі не відреагували на звернення.
НПЗ звернулося до суду з позовом про зобов’язання "Екосвіту" припинити дії, спрямовані на розголошення ноу-хау виробництва шляхом намагання з’ясувати формули хімічних речовин та методики їх синтезу та з вимогою до Екоінспекції заборонити надавати подібну інформацію організації "Екосвіт".
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Проаналізуйте правомірність дій кожного з учасників ситуації.
Надайте оцінку реальності реалізації права на екологічну інформацію, враховуючи сучасний стан відповідного законодавства.
Внесіть пропозиції щодо удосконалення чинного екологічного законодавства щодо посилення гарантій реалізації та захисту права на екологічну інформацію.
Якими мають бути у даному випадку дії організації "Екосвіт", спрямовані на збір необхідної для проведення громадської екологічної експертизи інформації та її проведення?



У процесі будівництва заводу з виробництва автомобільних мастил в м. Каховці Херсонської області ініціативна група на чолі з біологом П. Рябекою звернулась до райдержадміністрації з пропозицією провести громадську екологічну експертизу матеріалів розміщення вказаного заводу, враховуючи, що його експлуатація може суттєво погіршити екологічну обстановку в регіоні та викликати погіршення стану здоров’я і зростання захворюваності місцевого населення.
Керівник апарату райдержадміністрації відмовив П. Рябеці у задоволенні цієї пропозиції, мотивувавши свою позицію тим, що відповідна проектна документація вже була об’єктом комплексної державної експертизи, а тому відсутня потреба у проведенні громадської екологічної експертизи. Отримавши відмову, П. Рябека за підтримки місцевої екологічної організації почав вимагати проведення прилюдного обговорення матеріалів будівництва заводу, а також оскаржив вказану вище відмову райдержадміністрації до суду.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Проаналізуйте правомірність дій кожного з учасників ситуації.
Надайте характеристику екологічних прав, про які йдеться в задачі.
Надайте оцінку реальності реалізації права на проведення громадської екологічної експертизи, враховуючи сучасний стан відповідного законодавства.
Внесіть пропозиції щодо удосконалення чинного екологічного законодавства щодо посилення гарантій реалізації та захисту права на проведення громадської екологічної експертизи.
Вирішіть справу.



 Під час проведення чергового рейду з контролю за додержанням екологічного законодавства на території національного природного парку заступником головного лікаря районної санепідемстанції було накладено адміністративне стягнення на громадян, які розташували намети, розводили вогнища, збирали гриби та ягоди, здійснювали рибальство та купалися у заповідній зоні.
Громадянин Міщенко В. у протоколі заперечив проти накладення стягнення. Він не вбачає у своїх діях порушення законодавства, оскільки має право на відпочинок відповідно до Конституції України і рибальство здійснював незабороненим способом. 
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Дайте характеристику екологічних прав, про які йдеться в задачі.
Надайте оцінку реальності реалізації права на загальне природокористування, враховуючи сучасний стан відповідного законодавства.
Внесіть пропозиції щодо удосконалення чинного екологічного законодавства щодо посилення гарантій реалізації та захисту права на загальне природокористування таким чином, щоб така реалізація не завдавала шкоди іншим особам та об’єктам.
Вирішіть справу.


 Група осіб, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, звернулась до суду із позовом до Мінприроди України та Державного казначейства України про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд відмовив їм у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що державою вживаються заходи щодо зниження рівня захворюваності населення у відповідній зоні, а мешканцям такої зони надаються пільги та гарантії, які передбачені в законодавстві. При цьому вказані пільги та гарантії повною мірою компенсують завдану відповідним особам шкоду. Крім того, чинним законодавством не визначено обов’язку Мінприроди України та Держказначейства відповідати за шкоду, заподіяну за часів СРСР.
Група осіб оскаржила рішення суду в апеляційному порядку.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Надайте характеристику екологічних прав, про які йдеться в задачі.
Проаналізуйте позицію групи громадян.
Надайте оцінку реальності реалізації права на компенсацію шкоди, заподіяної катастрофою на ЧАЕС, за рахунок держави, враховуючи сучасний стан відповідного законодавства.
Внесіть пропозиції щодо удосконалення чинного екологічного законодавства щодо посилення гарантій реалізації та захисту права на права на компенсацію шкоди, заподіяної катастрофою на ЧАЕС, за рахунок держави.
Проаналізуйте позицію суду, викладену в рішенні.
Вирішити справу.



Громадянин Козлов П. звернувся до прокуратури Полтавської області із скаргою на начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в області, який, на його думку, винний у приховуванні та перекручуванні екологічної інформації. Зокрема, у виступі на сесії обласної ради, засідання якої транслювалось по місцевому радіо та телеканалу, начальник управління охарактеризував екологічну ситуацію в м. Кременчуці як цілком сприятливу для проживання.
Однак, як стало відомо із повідомлень місцевих громадських організацій, один лише завод "Укртатнафта" через застарілість обладнання та технологій щоденно здійснює скиди у р. Дніпро та викиди у атмосферне повітря небезпечних речовин, які перевищують гранично допустимі концентрації майже в 200 разів. Аналогічні факти наводились також у даних, оприлюднених Мінприроди України.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Надайте характеристику екологічних прав, про які йдеться в задачі.
Проаналізуйте виступ начальника управління з позицій порушення ним екологічних прав громадян. Якщо таким виступом вказані права порушені, внесіть пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства з метою недопущення таких порушень.
Проаналізуйте позицію групи громадян.
Вирішіть справу.




 В процесі перевірки дотримання екологічного законодавства працівники Державної екологічної інспекції в області (далі – Інспекція) встановили факт самовільного видобування прісних підземних вод приватним підприємством "Цельсій-2" (далі – ПП).
Керівництво ПП пояснило, що в їх діяльності немає порушень екологічного законодавства, так як їх діяльність здійснюється відповідно до статуту, яким ПП надано право здійснювати видобування прісних підземних вод для виробництва будівельних матеріалів, а земельну ділянку ПП використовує на підставі договору оренди, укладеного із міською радою. Зазначений договір, з позиції ПП, надає йому право видобувати прісні підземні води, які є корисними копалинами місцевого значення, без спеціального дозволу.
Заступник начальника Інспекції виніс постанови про накладення на директора ПП штрафу та про зупинення діяльності ПП до усунення ним порушень екологічного законодавства.
ПП оскаржило дії заступника начальника Інспекції в судовому порядку.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи відповідає діяльність ПП нормам чинного екологічного законодавства України? 
Надайте правову оцінку позиції ті діям працівників Інспекції.
Проведіть аналіз правового регулювання повноважень Інспекції на предмет можливості ефективного виконання нею контрольних функцій.
Внесіть пропозиції щодо удосконалення правового регулювання повноважень Інспекції на предмет можливості ефективного виконання нею контрольних функцій.
Вирішіть справу.


У процесі підготовки відомостей для державного лісового кадастру про кількість та якість земель лісогосподарського призначення та розподілу лісів між власниками і постійними лісокористувачами на території Сумської області територіальний орган Держкомлісгоспу України (далі – територіальний орган) в області своїм наказом зобов’язав районні державні адміністрації Сумщини, а також апарати райрад зібрати та надати відповідні відомості територіальному органу.
Охтирська райдержадміністрація оскаржила наказ територіального органу як незаконний, вказавши, що, по-перше, ведення обліку земель лісогосподарського призначення не віднесено до компетенції районних державних адміністрацій, і, по-друге, територіальний орган не має права давати будь-яких обов’язкових для виконання вказівок райдержадмністраціям та обласним радам.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи відповідає наказ територіального органу нормам чинного екологічного законодавства України? 
Проведіть аналіз норм чинного законодавства, які регулюють порядок ведення державних кадастрів природних ресурсів на предмет доцільності їх удосконалення.
Чи доцільно надавати права органам поресурсового управління залучати до ведення відповідних кадастрів органи державної влади та місцевого самоврядування? Якщо доцільно, то в якому обсязі?
Надайте правову оцінку позиції Охтирської райдержадміністрації.
Вирішіть справу.


 Кабінетом Міністрів України прийнято рішення зобов’язати Мінприроди України та Міністерство охорони здоров’я України провести перевірки дотримання законодавства про дотримання екологічних вимог суб’єктами, які здійснюють екологічно небезпечну діяльність. Зазначене рішення було введено в дію постановою КМУ (далі – Постанова).
Асоціація нафтопереробних підприємств України оскаржила Постанову до суду, вказавши на таке: 1) КМУ не має права самостійно визначати наявність чи відсутність підстав для проведення відповідних перевірок, що може бути здійснено виключно на рівні закону; 2) Постанова створює додаткові обмеження у здійсненні підприємницької діяльності порівняно із чинним законодавством, що є неприпустимим.
Представники КМУ в суді проти позову заперечили, вказавши на те, що Постанова повністю відповідає чинному законодавству, адже саме КМУ є центральним органом у системі органів державної виконавчої влади, а тому діяв в межах своєї компетенції, даючи обов’язкові для виконання завдання підпорядкованим міністерствам.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи відповідає постанова КМУ нормам чинного екологічного законодавства України? 
Проведіть аналіз чинного законодавства, яке визначає повноваження КМУ в екологічній сфері. Чи є необхідність доповнювати (уточнювати) вказані повноваження?
Якою повинна бути роль КМУ при здійсненні державного екологічного контролю в Україні?
Надайте правову оцінку позиції Асоціації нафтопереробних підприємств України.
Вирішіть справу.



Під час перетинання державного кордону України в пункті пропуску вантажних автомобілів працівниками служби екологічного контролю на кордоні (далі – Служба) оглядався вантаж двох автомобілів – мінеральні добрива, які прямували із Шанхая миколаївському підприємству "Техімпекс".
Працівники Служби вимагали надання спеціальних дозволів, які б підтверджували законність добування складових добрив рослинного походження.
Представники миколаївського підприємства-імпортера заперечували проти вказаної вимоги, наголошуючи, що єдиним необхідним документом на продукцію є сертифікат якості, виданий лабораторією в Китаї, адже за принципом взаємності його дійсність визнається в Україні.
Начальник Служби заборонив ввіз добрив в Україну, а зібрані по справі матеріали передав органам СБУ для порушення кримінальної справи.
"Техімпекс" оскаржили дії Служби до суду.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи відповідають дії Служби нормам чинного екологічного законодавства України? 
Проведіть аналіз чинного законодавства, яке визначає повноваження Служби. Чи є необхідність доповнювати (уточнювати) вказані повноваження?
Якою повинна бути роль Служби при здійсненні державного екологічного контролю в Україні? Які зміни і доповнення до чинного законодавства слід внести  у зв’язку із цим?
Надайте правову оцінку позиції підприємства "Техімпекс".
Вирішіть справу.


Державне підприємство Мінтрансзв’язку України "НДІ судноплавства" розробило робочий проект удосконалення використання р. Дніпро та її притоків для потреб річкового транспорту та судноплавства та подало проект для проведення комплексної державної експертизи.
Громадянин Клименко Т., мешканець м. Світловодська, яке розташоване на Дніпрі, подав позов до суду, в якому, зокрема, вимагав заборонити проводити комплексну державну експертизу проекту до проведення громадського обговорення проекту.
Позивач також просив суд зобов’язати ДП "НДІ судноплавства" та Мінтранс України провести публічні слухання або відкриті засідання з метою врахування громадської думки з питань ОВНС проекту, а також забезпечити позивачу можливість взяти участь в проведенні комплексної державної експертизи в складі державних еколого-експертних комісій.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Який порядок проведення державної екологічної експертизи?
Проведіть аналіз чинного законодавства, яке визначає порядок проведення комплексної державної експертизи проектів та державної екологічної експертизи. Чи є необхідність доповнювати (уточнювати) таке законодавство з метою посилення гарантій екологічних прав приватних осіб при проведенні такої експертизи? Якщо необхідність є, то в якій частині слід внести відповідні уточнення?
Надайте правову оцінку позиціям учасників ситуації.
Вирішіть справу.


 Інспекцією з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Козятина було виявлено факт забруднення ТОВ "Прилуки-21" (далі – ТОВ) території міста шляхом влаштування звалища пінопласту та картону, які використовуються для пакування побутової техніки, яка реалізовується ТОВ. Звалище займає  площу приблизно 25 кв.м. та розташоване поблизу проїжджої частини вул. Мельникова, що зафіксовано у протоколі.
Інспекцією подано до суду позов про відшкодування збитків за забруднення довкілля за фактом порушення ТОВ вимог утримання автомобільних доріг, правил користування ними та охорони, а також визначено суму заподіяної шкоди – 1020 грн. Заявлено також позовну вимогу про відшкодування  шкоди в розмірі 750 грн., заподіяної ТОВ забрудненням навколишньої території. Розрахунок такої шкоди було проведено на підставі такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктах. Крім цього, вимагалось зобов’язати ТОВ власними силами та за власний рахунок звільнити ділянку-сміттєзвалище.
ТОВ проти позову заперечило, зазначивши, що Інспекція не має права проводити відповідні перевірки та звертатися з зазначених питань до суду.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Які органи наділені повноваженнями обчислювати шкоду за вказаними таксами та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення?
Проведіть аналіз чинного законодавства, яке визначає порядок здійснення контролю за благоустроєм населених пунктів органами місцевого самоврядування. Чи є необхідність доповнювати (уточнювати) таке законодавство з метою посилення його ефективності? Якщо необхідність є, то в якій частині доцільно було б внести відповідні уточнення?
Вирішіть справу.


До районного суду надійшла позовна заява мешканців одного з будинків райцентру до ПП "Радіочастотний ресурс".
У заяві мешканці вимагали відшкодування збитків та демонтування ретрансляторів кабельного телебачення та Інтернету з даху їх житлового будинку та прилеглих будівель. На думку позивачів, дане обладнання спричиняє потужне електромагнітне випромінювання, що шкодить їх здоров’ю. Крім того, дозволу на його розміщення жоден з мешканців не давав.
Проведене спеціалістами НДІ фізики радіочастот дослідження підтвердило наявність потужних електромагнітних полів у будинку та на сходових клітках.
У якості співвідповідача було залучено обласну санстанцію, бездіяльність якої сприяла розміщенню небезпечного обладнання, та Державну раду з питань телебачення та радіомовлення, яка видає ліцензії компаніям, які надають послуги кабельного телебачення.
Відповідачі заперечили проти позову, вказавши, що спеціальних дозволів на розміщення такої техніки не потрібно, оскільки відповідно до інструкції з експлуатації обладнання, зазначена діяльність не потребує отримання дозволів, а також не спричиняє шкідливого впливу на стан здоров’я людей.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Проаналізуйте викладену ситуацію.
Проаналізуйте чинне законодавство в частині регулювання розміщення обладнання для передачі сигналу кабельного телебачення та Інтернету на предмет врахування ним екологічних вимог та вимог екологічної безпеки. Які організаційно-функціональні заходи в цій сфері потребують удосконалення правового регулювання?
Які аргументи можуть бути наведені кожною зі сторін у судовому засіданні в обґрунтування своєї позиції?
Вирішіть справу.

  
Чернівецька обласна рада звернулась із позовом до суду, в якому просить скасувати наказ Державної екологічної інспекції в області (далі – Інспекція), яким внесено зміни до кошторису Інспекції та дозволено використовувати кошти, виділені на модернізацію технічного забезпечення здійснення державного екологічного контролю, на преміювання працівників Управління та виплати на їх оздоровлення під час відпусток. Дозволено також використовувати з вказаною метою кошти Фонду охорони навколишнього природного середовища, які виділяються для утримання Інспекції.
В суді представники Інспекції пояснили, що даний наказ видано на виконання розпорядження Кабміну України аналогічного змісту (яке не публікувалось у пресі та має гриф "для службового користування"), яким територіальним екологічним інспекціям дозволено на місцевому рівні регламентувати порядок преміювання своїх працівників. З огляду на це оскарження наказу Інспекції неможливе без попереднього визнання незаконним наказу Мінприроди України. Крім того, ОДА не наділена правом звернення до суду з відповідними вимогами.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Якими є призначення та порядок використання коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища?
Проведіть аналіз правового регулювання фінансування діяльності органів екологічного контролю, а також матеріального забезпечення їх працівників. Чи доцільно дозволяти використання з метою зазначеного матеріального забезпечення кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища?
Проаналізуйте законність розпорядження Кабміну та наказу Інспекції.
Надайте правову оцінку позиції облради.
Вирішіть справу.



Комунальне підприємство "Вторинна сировина" (далі – КП) звернулось до Державного управління охорони навколишнього природного середовища (далі – Управління) в області та ДПА в області із заявою про зменшення вдвічі збору за скиди забруднюючих речовин та про повне звільнення його від плати за розміщення відходів. В обґрунтування заяви КП зазначило, що є соціально важливим підприємством, адже здійснює переробку побутових відходів, які накопичуються в обласному центрі. КП постійно вживається заходів щодо запровадження екологічно безпечних технологій, у зв’язку із чим обсяги скидів зменшено втричі, а мінімальні обсяги відходів взагалі дозволяють відмовитись від потреби у їх розміщенні.
Розглянувши заяву КП, Управління та ДПА спільним наказом в порядку експерименту зменшили ставки збору за скиди в 0,75 раз, а також повністю звільнив КП від плати за розміщення відходів.
Прокурор області опротестував вказаний наказ як незаконний.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Яким є порядок встановлення та зміни збору за забруднення НПС?
Проведіть аналіз правового регулювання встановлення зборів за скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів. Чи доцільно розширювати перелік органів, уповноважених встановлювати розміри вказаних зборів? Яким повинен бути перелік таких органів?
Проаналізуйте законність наказу.
Надайте правову оцінку протесту прокурора.
Вирішіть справу.


Районною радою прийнято рішення про запровадження на території району плати за погіршення якості природних ресурсів, для чого розроблено відповідні нормативи, затверджені рішенням ради. В преамбулі рішення зазначалось, що так як чинне законодавство не містить будь-яких вказівок на порядок встановлення нормативів відповідної плати, однак згадує про її наявність, саме районна рада як представницький орган місцевого самоврядування, який представляє та захищає спільні права та законні інтереси місцевих громад, має право встановити відповідний порядок справляння ряду податків та зборів. Крім того, радою наголошувалось, що отримані в якості плати кошти будуть використані виключно для покращення екологічних умов роботи та відпочинку місцевих жителів, а саме: буде покращено якість робіт із утилізації побутових відходів та розширено мережу місцевих зелених рекреаційних зон. Рішення ради було попередньо погоджено із райдержадміністрацією. 
Фізична особа-підприємець Єрофєєв О. оскаржив рішення ради до суду, зазначивши, що таким рішенням він як особа, що займається наданням послуг із ремонту автомобілів, зобов’язаний сплачувати платіж, не передбачений на рівні законів України.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Яким є порядок встановлення та зміни збору за погіршення якості природних ресурсів?
Чи доцільно запроваджувати збір за погіршення якості природних ресурсів? Якщо доцільно, то якою повинна бути процедура визначення розміру та сплати такого збору, а також які органи повинні забезпечувати контроль за повнотою та своєчасністю сплати вказаного збору?
Проаналізуйте законність рішення.
Вирішіть справу.
       


 При обговоренні в Кабінеті Міністрів України Програми державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників на 2009 – 2012 рр. виникла дискусія між міністром охорони навколишнього природного середовища та міністром аграрної політики України.
Останній наполягав на включенні в програму положення щодо державних дотацій фермерським господарствам, які збільшуватимуть посівні площі за рахунок вирощування рапсу, тоді як перший – категорично проти цього заперечував. В обґрунтування заперечень міністр охорони навколишнього природного середовища стверджував, що рапс є рослиною, яка значно виснажує ґрунт, чим негативно впливає на стан всієї екосистеми. Фінансування ж державою площ вирощування такої культури не тільки фактично є наданням державою коштів на погіршення стану навколишнього природного середовища, але й суперечить міжнародно-правовій концепції сталого розвитку, обов’язковій для України, якою заборонено надавати перевагу будь-якій одній із трьох його складових.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
На основі комплексного аналізу міжнародно-правових джерел визначте, в чому полягає суть концепції сталого розвитку?
Яке співвідношення міжнародно-правових норм щодо сталого розвитку та національного законодавства України?
Проаналізуйте положення Програми, які викликали дискусію, та позиції міністрів.
Вирішіть справу.



З метою реалізації  екологічної складової концепції сталого розвитку групою народних депутатів України до Верховної Ради України внесено проект закону щодо заборони діяльності підприємств хімічної промисловості, діяльність яких не відповідає вимогам безпечності, які є чинними на території ЄС. В пояснювальній записці до проекту зазначається, що переважна більшість хімічних виробництв в Україні є надзвичайно екологічно шкідливими, їх переоснащення та модернізація не здійснюються. В свою чергу, прийняття запропонованого закону не тільки стане стимулом до посилення рівня безпечності відповідних підприємств, але й забезпечить реалізацію Україною її міжнародно-правових зобов’язань щодо впровадження принципу сталого розвитку. Нормативи ЄС обрані як орієнтири, тому що є  загальновизнаними світовою спільнотою як найменш екологічно шкідливі.
Проект закону направлено для висновку до Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку запропонованому проекту закону з точки зору його відповідності Конституції України та міжнародно-правовим зобов’язанням України щодо забезпечення сталого розвитку.
Яким повинен бути висновок Головного науково-експертного управління?





 При підготовці проекту Державного бюджету України на 2010 р. Вінницька облдержадміністрація (далі – ОДА) внесла пропозицію використати частину коштів цільової бюджетної програми "Сталий розвиток" на фінансування заходів із покращення рівня життя осіб, постраждалих внаслідок повені в 2008 р.
Представники Міністерства фінансів України проти вказаної пропозиції заперечили, адже, на їх  думку, за таких умов матиме місце нецільове використання коштів.
Мінприроди України підтримало пропозицію ОДА, вказавши, що одним із складових сталого розвитку є соціальний розвиток, і запропоновані витрати повністю відповідають як розумінню концепції сталого розвитку, закладеному на міжнародно-правовому рівні, так і розумінню концепції, яке містять національні нормативно-правові акти.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Яке місце посідає соціальна складова в концепції сталого розвитку? В чому полягає реалізація такої складової, враховуючи положення міжнародно-правових норм та національних правових норм? Чи відповідають положення національних правових норм щодо соціальної складової концепції сталого розвитку міжнародно-правовим нормам відповідного змісту?
Яким повинен бути остаточний висновок щодо пропозиції ОДА?



 У процесі підготовки нової редакції Концепції адаптації на національному рівні рішень Всесвітнього самміту зі сталого розвитку член робочої групи – представник Міністерства охорони здоров’я України, запропонував посилити екологічну складову Концепції, закріпивши пріоритетність вимог екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища над економічним розвитком. З указаною метою запропоновано передбачити до 2018 р. поетапне зменшення кількості екологічно шкідливих підприємств на 5 – 7 кожні 3 роки.
Представники Мінпромполітики України проти такої пропозиції категорично заперечили, вказавши, що, по-перше, економічна складова сталого розвитку є рівнозначною екологічній, а тому про будь-який пріоритет не може бути й мови, а, по-друге, запропоновані зміни призведуть до зменшення обсягів ВВП, зростання безробіття та економічної кризи.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Яке місце посідає економічна складова в концепції сталого розвитку? В чому полягає реалізація такої складової, враховуючи положення міжнародно-правових норм та положень національного законодавства? Чи відповідають положення національних правових норм щодо економічної складової концепції сталого розвитку міжнародно-правовим нормам відповідного змісту?
Яке співвідношення економічної та екологічної складових концепції сталого розвитку?
Яким повинен бути остаточний висновок щодо пропозиції представників МОЗ?



 Громадська організація "Україна XXI" ініціювала проведення круглого столу за участю представників науково-дослідних установ та навчальних закладів, Верховної Ради України і органів виконавчої влади з питання проведення ревізії чинного екологічного законодавства України в частині реального забезпечення пріоритетності екологічної безпеки та її вимог при здійсненні спеціального природокористування.
За наслідками обговорення одним із вчених, які брали в ньому участь, було запропоновано розробити проект закону про внесення змін до поресурсових кодексів в частині реального забезпечення пріоритетності вимог екологічної безпеки у конкретних природоресурсових відносинах із використанням напрацювань концепції сталого розвитку.
Представник Кабміну України проти вказаної пропозиції заперечив, зазначивши, що: 1) запропоновані зміни є надто масштабними для того, щоби бути відображеними в одному законопроекті, бажано розробляти такі проекти окремо щодо кожного поресурсового кодексу; 2) запропоновані зміни не можуть базуватись на концепції сталого розвитку, адже будь-які пріоритети нею не передбачаються.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку пропозиції науковця із урахуванням положень концепції сталого розвитку. Чи відповідають такі пропозиції вказаним положенням?
Надайте оцінку запереченням представника Кабміну України.
Яким має бути остаточне рішення, враховуючи стан чинного екологічного законодавства в частині врахування вимог екологічної безпеки та положень концепції сталого розвитку?


Президент України видав указ, яким зобов’язав Кабінет Міністрів України створити центральний орган виконавчої влади спеціальної компетенції, основним завданням якого була б реалізація на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку. Відповідно до указу, цей орган повинен бути наділений правом нормотворчості та контролю у відповідній сфері.
Розглянувши на засіданні положення Указу, більшість членів Кабміну України відмовились від виконання його положень, зазначивши, що: 1) міжнародним законодавством з питань сталого розвитку не передбачено створення будь-яких органів спеціальної компетенції на рівні окремих держав; 2) діючих в Україні органи державної влади та місцевого самоврядування цілковито достатньо для повноцінної реалізації концепції сталого розвитку; 3) наділення відповідного органу функціями як управління, так і контролю, заважатиме повноцінній реалізації обидвох таких функцій.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Охарактеризуйте систему органів державної влади та місцевого самоврядування України, які здійснюють реалізацію концепції сталого розвитку. Чи є така система досконалою? Якщо ні, то яких змін вона потребує?
Надайте оцінку указу Президента України із урахуванням положень концепції сталого розвитку. Чи відповідає такий указ вказаним положенням?
Надайте оцінку запереченням членів Кабінету Міністрів України.
Яким має бути остаточне рішення, враховуючи стан чинного екологічного законодавства та положення концепції сталого розвитку?



 З метою реалізації концепції сталого розвитку наказом МОЗ України прийнято Національну концепцію реформування санітарної служби. Відповідно до положень Концепції, з метою розширення можливості реального доступу населення до санітарного забезпечення заплановано в період до 2014 р. створити в Україні розгалужену систему комунальних санітарно-епідеміологічних служб на рівні районів, населених пунктів обласного підпорядкування, а також об’єднані санітарні служби із розрахунку одна на 10000 осіб, які проживають в інших населених пунктах (які не мають статусу обласного підпорядкування).
Генеральний прокурор України опротестував вказаний наказ, зазначивши, що від суперечить як нормативним актам з питань сталого розвитку, так і законодавству України щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, яким не передбачено існування комунальних санітарних служб.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи передбачено концепцією сталого розвитку будь-які заходи щодо покращення санітарного забезпечення населення та чи мають такі заходи, на Вашу думку, відношення до сталого розвитку? Чи є потреба в удосконаленні концепції сталого розвитку в частині санітарного забезпечення населення?
Надайте оцінку наказу МОЗ України із урахуванням положень концепції сталого розвитку. Чи відповідає такий наказ вказаним положенням?
Надайте оцінку протесту Генерального прокурора України.
Яким має бути рішення за наслідками розгляду протесту, враховуючи стан чинного екологічного законодавства та положення концепції сталого розвитку?



 Всеукраїнська громадська організація "XXI сторіччя" звернулась із відкритим листом до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін і доповнень до Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки (далі – Програма).
Зокрема, пропонується посилити екологічну "складову" Програми, запровадивши додаткові природоресурсові, природоохоронні та антропоохоронні напрями програми, а саме: фінансування заходів на покращення якості природних ресурсів, покращення матеріально-технічного забезпечення органів екологічного контролю та фінансування заходів із перенесення шкідливих виробництв за межі населених пунктів.
За наслідками розгляду пропозицій організації керівник секретаріату Кабінету Міністрів України надіслав лист, в якому стверджував, що наразі у їх задоволенні немає потреби, адже деякі із пропозицій вже реалізовані, інші ж не мають відношення до сталого розвитку.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Проаналізуйте положення Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки на предмет відповідності міжнародно-правовим актам зі сталого розвитку. Яких змін та доповнень потребує вказана програма?
Надайте оцінку пропозиціям громадської організації.
Надайте оцінку відповіді керівника секретаріату Кабінету Міністрів України.



 Асоціація міст України звернулась до Кабінету Міністрів України із проханням передбачити в Державному бюджеті України в якості захищеної статті видатки на модернізацію муніципальних очисних споруд, як це передбачено Комплексною програмою реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки.
У відповіді за підписом міністра фінансів зазначалось, що в умовах економічної кризи та дефіциту бюджету надати вказаній статті видатків статусу "захищеної" немає можливості. Окрім того, надання такого статусу не передбачено також Бюджетним кодексом України.
Асоціація міст України оскаржила відповідь міністра прем’єр-міністру України.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Проаналізуйте положення Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки в частині закріплення обов’язковості модернізації муніципальних очисних споруд. Який порядок та джерела фінансування такої модернізації? Які зміни та доповнення повинні бути внесені до чинного законодавства з метою активізації вказаної модернізації?
Надайте оцінку пропозиціям Асоціації міст України.
Надайте оцінку відповіді міністра фінансів України.
Яким має бути рішення  прем’єр-міністра України?


 Голова Держкомлісгоспу України звернувся до міністра охорони НПС із проханням винести на засідання Кабміну України питання щодо виключення із Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки положення щодо виконання Державної програми "Ліси України" на 2002 – 2015 рр.
На думку голови, вказана програма не має жодного відношення до сталого розвитку. Більш того, через помилкове віднесення реалізації зазначеної програми до заходів, які вживаються в межах реалізації концепції сталого розвитку, у Держкомлісгоспу України постійно виникають проблеми та неузгодженості із Мінфіном України та Держказначейством України в частині фінансування виконання програми, адже останні розглядають її як складову названої Комплексної програми.
Міністр охорони навколишнього природного середовища звернувся до Кабінету Міністрів України із відповідною пропозицією, однак за висновком Міністерства юстиції України така пропозиція не підлягає задоволенню, адже не відповідає чинному законодавству.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Проаналізуйте положення Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку, на 2003 – 2015 роки в частині закріплення реалізації програми "Ліси України" на 2002 – 2015 рр. на предмет їх відповідності міжнародно-правовим актам зі сталого розвитку.
Надайте оцінку пропозиціям голови Держкомлісгоспу України.
Надайте оцінку позиції Міністерства юстиції України.
Яким має бути рішення  Кабінету Міністрів України?


Внаслідок вживання консервованих овочів виробництва ТОВ "Бурячок", яке розповсюджувалось через мережу супермаркетів ЗАТ "Коло", важкі харчові отруєння отримали більше 25 осіб. Перевищення в десятки разів вмісту консервантів, в тому числі – заборонених до вживання в Україні, в продукті були виявлені після проведення аналізу його якості. За фактом отруєння міською прокуратурою порушено кримінальну справу.
Також постраждалі звернулись до адвокатської контори з проханням допомогти у стягненні суми матеріальної і моральної шкоди, заподіяної отруєнням. Адвокатами було підготовлено та подано до суду позови щодо стягнення завданої шкоди в рівних частинах з ЗАТ "Коло" та ТОВ "Бурячок."
У запереченнях на позов ТОВ "Бурячок" вказало, що не вбачає своєї вини у заподіянні шкоди, так як після доставки овочів у супермаркет не несе відповідальності за їх якість, що передбачено умовами договору із супермаркетом.
ЗАТ "Коло", не визнавши позов, зіслалось на відсутність у нього обов’язку проводити лабораторні дослідження овочів на вміст консервантів, а відповідно до товарно-супровідних документів вони відповідали встановленим вимогам щодо якості. Також було звернено увагу суду на відсутність у громадської організації права на звернення до суду, так як шкода була завдана не їй як юридичній особі, а окремим фізичним особам.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи наявні в факті отруєння ознаки кримінально караного діяння?
Проаналізуйте чинне законодавство в частині регулювання стягнення шкоди у викладеному випадку. Наскільки воно ефективне? Яких змін та доповнень потребує  відповідне законодавство з метою його удосконалення в інтересах захисту прав потерпілих осіб?
Обґрунтуйте з посиланням на норми чинного законодавства правові підстави вимог постраждалих громадян.
Вирішіть спір.


 У чергову частину Департаменту ДАІ МВС України надійшло повідомлення, що 6 червня на околиці села Білий Камінь, що на Вінничині, на узбіччя проїжджої частини стався витік близько 8 тон мазуту, внаслідок чого було забруднено 125 кв.м. земель с/г призначення.
Під час виїзду оперативної групи на місце події встановлено, що водії автомобіля "Камаз 5410", який належить АТП-1101 з м. Біла Церква Київської області В. Ціленко завантажив в Умані металеву цистерну з мазутом на бортовий напівпричіп ОДАЗ і транспортував її на Чечельницький спиртзавод, не маючи узгодження із ДАІ умов та режиму перевезення цього вантажу, а також за відсутності відмітки у шляховому листі про маршрут руху. Окрім того, водій навчання на право перевезення небезпечних вантажів не проходив, та й автомобіль не був спеціально обладнаний для такого перевезення. Під час руху на підйом біля с. Білий Камінь, цистерна випала на землю із напівпричепу і стався витік мазуту.
Прокуратурою району порушено кримінальну справу відносно В. Ціленка, а також підготовлено позов до нього про компенсацію завданої шкоди. В суді В. Ціленко проти позову заперечив, вказавши, що він не є належним відповідачем.
Далі В.Ціленко оскаржив у судовому порядку постанову про порушення кримінальної справи відносно нього.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Чи є в діях В. Ціленка ознаки правопорушень? Якщо є, то які?
Надайте правову оцінку діям та позиції прокуратури.
Надайте правову оцінку позиції В. Ціленка.
Вирішіть справу.



 Директор ТОВ "Тарас" під час перебування за кордоном домовився із іноземною фірмою про закупівлю партії харчових продуктів із простроченим строком придатності та заборонених до вжитку через небезпеку для здоров’я людини мийних засобів.
Зазначені продукти і засоби були таємно перевезені через державний кордон України та передані для реалізації на ринках м. Ромни за зниженими цінами. Внаслідок таких дій близько 150 осіб потрапили до лікарні із важким харчовим отруєнням та отруєнням органів дихання після використання мийних засобів.
За наведеними фактами податковою міліцією було порушено кримінальну справу, а постраждалими заявлено позов до адміністрації ринків про відшкодування шкоди, завданої здоров’ю громадян, адже саме адміністрація не забезпечила належного контролю за продуктами, що реалізовувались на ринку.
 Визначте види правовідносин, що склалися.
Чи є в діях ТОВ "Тарас" та його директора ознаки правопорушень? Якщо є, то які?
Запропонуйте шляхи удосконалення чинного законодавства в частині посилення контролю за якістю товарів, що реалізовуються на ринках.
Надайте правову оцінку діям та позиції податкової міліції.
Надайте правову оцінку позиції постраждалих громадян.
Вирішіть справу.


При проведенні перевірки дотримання вимог чинного законодавства санаторієм для хворих на хвороби системи дихання Керченською санітарно-епідемічною станцією АРК було виявлено відсутність медичних книжок у працівників їдальні санаторію, а також встановлено факти неякісного миття посуду та його зберігання в непристосованих для цього місцях, внаслідок чого такий посуд може забруднюватись вже після його миття.
Постановою заступника головного державного санітарного лікаря району діяльність санаторію була зупинена, а головного лікаря притягнено до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись із постановою, санаторій оскаржив її як незаконну до суду, вказавши на відсутність правових підстав для зупинення його діяльності, адже порядок миття посуду та його якісні критерії, а також обов’язкові порядок та умови його зберігання чинним законодавством не передбачені.
Особи, які лікувались в санаторії і внаслідок зупинення його діяльності змушені були повернутись додому, заявили позови про стягнення компенсації вартості невикористаної частини путівки.
  Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи наявні діях працівників санаторію ознаки правопорушень? Якщо є , то яких саме?
Надайте правову оцінку позиції Євпаторійської СЕС.
Запропонуйте шляхи удосконалення чинного законодавства в частині здійснення контролю за якістю послуг, які надаються санаторно-курортними закладами, та притягнення порушників такого законодавства до юридичної відповідальності.
Надайте правову оцінку позиції санаторію.
Надайте правову оцінку позиції осіб, які лікувались в санаторії. Якими способами можуть бути захищені їх порушені права?
Вирішіть спір.


 Внаслідок реалізації програми із забезпечення без’ядерного статусу України відповідно до умов міжнародно-правових договорів, Міноборони України уклало договір із Харцизьким механічним заводом (Донецька область) на проведення робіт із утилізації снарядів із зарядами хімічної зброї. В процесі розібрання із снарядів повинні бути вилучені вказані заряди для подальшої утилізації.
Група мешканців м. Харцизька звернулась із позовом до суду із вимогою про заборону Міноборони здійснювати вказані дії, адже такими діями будуть порушені їх екологічні права, або компенсувати їх витрати на лікування та оздоровлення, які вони змушені будуть понести в майбутньому за умови реалізації положень договору.
В суді представник Міноборони України проти позову заперечив, вказавши, що 1) чинним законодавством заборонено пред’являти альтернативні позовні вимоги; 2) Міноборони діє відповідно до вимог чинного законодавства, а отже – правомірно, тому порушень прав громадян не може бути; 3) громадяни не понесли будь-яких витрат на лікування та оздоровлення у зв’язку із реалізацією проекту, тому вони не підлягають компенсації.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Надайте правову оцінку позиції громадян.
Надайте правову оцінку позиції Міноборони України.
Обґрунтуйте доцільність та запропонуйте шляхи удосконалення чинного законодавства в частині забезпечення права осіб на отримання компенсації майбутньої шкоди.
Яким чином можуть бути захищені права та інтереси громадян?
Вирішіть спір.




 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області (далі – Управління) була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпати-трейд", за результатами якої складено акт, яким встановлено, що відповідачем здійснено переобладнання придбаних гаражів під приміщення деревообробного цеху, в якому проводилось розпилювання деревини, натомість проект реконструкції даного цеху не розроблявся, не погоджувався з державною екологічною інспекцією, не проходив екологічної експертизи. За наслідками проведеної перевірки відповідачу було винесено припис про необхідність прийняття цеху в експлуатацію в установленому порядку, одержання дозволу на викиди та скиди забруднюючих речовин та на розміщення відходів.
Однак ТОВ "Карпати-трейд" відновило виробничу діяльності без усунення допущених порушень.
Заступником начальника Управління було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення та притягнуто директора ТОВ до адміністративної відповідальності за невиконання вимог припису Управління.
ТОВ оскаржило припис Управління як незаконний, а директор ТОВ оскаржив постанову заступника начальника управління.
 Визначте види  правовідносин, що виникли.
Надайте правову оцінку позиції Управління.
Надайте правову оцінку позиції ТОВ та його директора.
Запропонуйте шляхи удосконалення чинного законодавства в частині притягнення до відповідальності осіб, які здійснюють скиди, викиди забруднюючих речовин та розміщують відходи без відповідних дозволів.
Вирішіть справу.



 Внаслідок необережного поводження з ртутним термометром гр. Свириденко Т. спричинила розлиття ртуті у приміщенні районної поліклініки, чим спричинила отруєння двох осіб парами ртуті.
Викликані фахівці МНС здійснили відповідні очисні та вимірювальні заходи, в результаті яких з’ясувалося, що пари ртуті були наявні у приміщенні і раніше.
Адвокат осіб, що отруїлися парами, до якого вони звернулась за консультацією, запропонував подати до суду позов про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю. У якості відповідачів запропоновано залучити поліклініку, виробника лінолеуму, який був ідентифікований за товарною етикеткою, та гр. Свириденко Т., як таку, що посилила шкідливий вплив речовини на здоров’я громадян.
 Визначте види  правовідносин, що виникли.
Проаналізуйте ситуацію, що склалася.
Які дії повинні вчинити громадяни, які отруїлись, для захисту своїх порушених прав?
Наскільки передбачена чинним законодавством процедура захисту таких прав є ефективною? Яких змін потребує чинне законодавство для удосконалення процедури захисту прав потерпілих осіб у подібних випадках?
Вирішіть справу.


 Співробітниками санепідемстанції під час обстеження території селища було виявлене несанкціоноване звалище відходів, створене невстановленими особами. Шкода, заподіяна державі внаслідок порушення законодавства про відходи, склала маже 100 тис. грн.
Оскільки селищна рада не виконала своїх обов’язків щодо належного контролю за поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людей та допустила утворення на своїй території несанкціонованого звалища, головним державним санітарним лікарем області була направлена претензія голові ради із пропозицією сплатити суму завданої шкоди.
Сума шкоди не була сплачена селищною радою добровільно, тому санітарний лікар звернувся із позовом до суду.
В свою чергу, селищна рада також в судовому порядку оскаржила дії санстанції щодо проведення перевірки.
Окреслити види правовідносин, що склалися.
Який вид юридичної відповідальності має місце в даному випадку?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет передбачення можливості притягнення до цивільно-правової відповідальності органів місцевого самоврядування у випадках виявлення звалищ відходів, створених невідомими особами. Яких змін, на вашу думку, потребує чинне законодавство у вказаній частині?
Визначити правомірність дій Держекоінспекції.
Вирішити справу.



 Виробничо-наукове підприємство "Сарненський бурштин" (далі - ВНП) запровадило нові технологічні системи та устаткування зі знешкодження токсично небезпечних викидів та скидів у навколишнє середовище, а також ввело в експлуатацію цех зі знешкодження шкідливих відходів виробництва, що дало можливість значно зменшити забруднення довкілля.
Враховуючи вказані обставини, директор ВНП з виробництва видав наказ про припинення внесення плати за лімітовані скиди забруднюючих речовин та інші шкідливі впливи на навколишнє і виробниче середовище.
Після завершення строку сплати за зазначений негативний вплив на довкілля територіальний орган Мінприроди України в Рівненській області подав до банку, який обслуговує ВНП, вимогу про списання несплачених коштів з рахунку ВНП, яку банк виконав.
Керівник ВНП звернувся із заявою до прокурора щодо порушення кримінальної справи за фактом незаконного списання коштів, після чого ВНП звернулось до суду із позовом про повернення неправомірно списаних з його рахунку коштів.
 Окресліть види правовідносин, що склалися.
Надайте правову оцінку позиції територіального органу Мінприроди та банку. Чи наявні в їх діях ознаки правопорушень?
Надайте правову позицію заяви ВНП, поданої в прокуратуру.
Вирішіть справу.



 Під час перевірки додержання екологічного законодавства ВАТ "Укртатнафта" (далі – ВАТ) інспектор з охорони НПС виявив факт порушення порядку введення в експлуатацію цеху з очистки відходів виробництва, а також відсутність дозволів на розміщення відходів. Інспектор наклав на голову правління та головного інженера ВАТ штрафи у розмірі 8 та 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно.
Вказані посадові особи оскаржили дії інспектора до суду, вказавши, зокрема, що чинне законодавство не передбачає подвійного накладення адміністративного штрафу за одне й те ж правопорушення, адже місяць тому на них вже накладався штраф працівниками Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю. Більш того, за вказані правопорушення інспектор не має права накладати стягнення. При цьому вони просили суд винести рішення про відшкодування їм моральної шкоди внаслідок незаконних дій інспектора.
 Окресліть види правовідносин, що склалися.
Визначте, чи є в діях голови правління та головного інженера ознаки правопорушення. Якщо є, то якого (яких) саме?
Надайте правову позицію голови правління та головного інженера ВАТ.
Вирішіть справу.



 Неподалік м. Хуст Закарпатської області на березі р. Тиса ПП "Смерека" розпочато будівництво котеджного містечка на 15 будинків. Проектною документацією на містечко визначено, що відстань від кожного із будинків до води не повинна перевищувати 20 метрів.
Вказаний факт було виявлено внаслідок перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією в Закарпатській області (далі – Інспекція). За наслідками перевірки директору ПП "Смерека" заступником начальника вказаної Інспекції було внесено припис про негайне приведення проектної документації у відповідність до вимог чинного законодавства щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, яке директором виконано не було.
Через 2,5 тижні після внесення припису, Інспекцією було подано позов до суду про заборону проведення будівництва котеджного містечка ТОВ "Смерека" через порушення ним водного законодавства та про знесення вже побудованих котеджів.
ПП "Смерека" проти позову заперечило, вказавши, що: 1) до компетенції Інспекції не входить перевірка проектної документації та внесення приписів про її виправлення, а також звернення до суду із вимогами про заборону будівництва та знесення будинків; 2) ПП "Смерека" здійснює будівництво на підставі розробленої в установленому порядку проектної документації та має всі необхідні дозволи, а тому правомірно здійснює свою діяльність; 3) положення водного законодавства ПП "Смерека" не порушені, адже норми водоохоронних зон, які встановлюються відповідно до проектів землеустрою, що затверджуються органами місцевого самоврядування, дотримані.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг? Чи потребує такий порядок змін та доповнень?
Який режим водоохоронних зон та прибережних захисних смуг передбачено законодавством? Чи потребує такий режим змін та доповнень?
Яких змін та доповнень потребує чинне законодавство з метою створення дієвих правових механізмів протидії будівництву в межах прибережних захисних смуг?
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство діям та позиції ПП "Смерека".
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство діям та позиції Інспекції.
Вирішіть справу.




 Мелітопольське комунальне підприємство "Водоканал" надає послуги зі централізованого водопостачання та водовідведення. Під час проведення перевірки працівниками районної санстанції та служби у справах захисту прав споживачів було з’ясовано, що підприємство здійснює свою діяльність з порушенням вимог екологічного законодавства. Лабораторними дослідженнями відомчої лабораторії Держспоживстандарту України встановлено невідповідність якості води по 5 показникам встановленим нормам.
До адміністративної відповідальності притягнуто головного інженера підприємства, а діяльність самого підприємства призупинено до усунення порушень.
Підприємство оскаржило призупинення своєї діяльності в судовому порядку.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які порушення законодавства були допущені КП "Водоканал"?
Яких змін та доповнень потребує чинне законодавство з метою створення дієвих правових механізмів забезпечення якості водопостачання, в тому числі  питного?
Вирішіть справу.


 Підприємець Єрмаченко П. мав намір отримати в оренду штучно створений ще за радянських часів ставок з метою риборозведення та організації відпочинку населення.
У селищній раді, до якої він звернувся, йому пояснили, що для цього він має отримати в оренду земельну ділянку під ставком, а також отримати в оренду сам водний об’єкт. Крім того, для уникнення непорозумінь бажано оформити дозвіл на спеціальне водокористування та на вилучення живих рибних ресурсів з природного середовища їх перебування, а також на організацію водної рекреації. Тільки після вчинення вказаних дій питання про надання в оренду земельної ділянки може бути розглянуто.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок зайняття рибництвом передбачений чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині регулювання процедури передачі в оренду водних об’єктів. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід внести?
Проаналізуйте поради сільської ради та запропонуйте алгоритм подальших дій підприємця Єрмаченка П.



 Громадяни Вітько Л., Капустяний О. та Рибалко Д. у вихідний день виїхали на берег Чорного моря для відпочинку і купання. Діставшись берегу, вони виявили, що найбільш придатна для купання ділянка узбережжя відгороджена парканом, за яким знаходиться приватний пляж, вхід на який є платним. Вітько Л., Капустяний О. та Рибалко Д. вимушені були відмовитись від купання та повернутись до міста.
Наступного робочого дня Вітько Л., юрист за освітою, звернувся із скаргою до прокуратури, в якій просив вжити заходів щодо захисту його порушеного права на купання.
Під час перевірки прокуратури було виявлено, що огороджена ділянка рішенням обласної ради передана в оренду строком на 25 років ТОВ "Зебра" для облаштування платного пляжу.
Прокурор оскаржив рішення про передачу земельної ділянки до суду, а також заявив вимогу про зобов’язання ТОВ звільнити таку ділянку, знести встановлений паркан та не перешкоджати громадянам у безоплатному доступі на пляж.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок здійснення загального водокористування передбачений чинним законодавством?
Які порушення прав Вітька Л., Капустяного О. та Рибалка Д. наявні?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині забезпечення права загального водокористування. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку позиції прокурора.
Запропонуйте альтернативні способи захисту прав зазначених громадян.
Вирішіть справу.


Виробничий кооператив "Водний" (далі – ВК) звернувся до Кіровоградської обласної ради із клопотанням передати в концесію цілісний майновий комплекс (далі – ЦМК) комунального підприємства "Кіровоград-Водоканал" (далі – КП), який здійснює водопостачання міста та області. ВК зазначало, що КП є збитковим та не в змозі забезпечувати високий рівень якості води, а ВК має намір зменшити чинні тарифи, для чого має намір інвестувати значні кошти в модернізацію мереж водопостачання.
Обласна рада погодилась із пропозицією ВК за умови, що ВК зможе переоформити на себе всю дозвільну документацію, необхідну для здійснення спеціального водокористування, в тому числі, забору води із застосуванням технічних пристроїв та споруд.
ВК погодилось із рішенням ради та на його виконання листом повідомило Державне управління охорони НПС в області (далі – Управління) про намір укласти договір концесії, з моменту набрання чинності яким, з позицій ВК, останнє автоматично набуває всіх прав водокористувача на підставі дозволів виданих КП – попередньому водокористувачу, та розпочало водопостачання споживачів міста і області.
Управління прийняло рішення про зупинення діяльності ВК до отримання ним всіх необхідних дозвільних документів на ім’я ВК.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи має право ВК на одержання в концесію ЦМК?
Який порядок одержання ВК дозволів на спеціальне водокористування?
Надайте правову оцінку позиції ТОВ.
Надайте правову оцінку позиції Управління.
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині спрощення процедури отримання дозвільних документів на спеціальне водокористування у випадку передачі відповідної виробничої бази в концесію. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Вирішіть справу.



Юридична особа за законодавством Угорщини (далі – Фірма), яка має значний досвід у веденні рибного господарства, звернулось за сприяння Світового банку та Європейського комісара з питань торгівлі реконструкції та розвитку до Кабміну України та із пропозицією організації на території України мережі штучно створених водойм-ставків та природних замкнених водойм для вирощування цінних видів риби.
Кабмін України передав звернення Фірми для розгляду та надання висновків Мнприроди України та Мінагрополітики України. Юридична служба Мінприроди України зазначила, що на даний час чинним законодавством України питання створення штучних водойм не врегульовано, що унеможливлює задоволення вимоги Фірми. У висновку ж Мінагрополітики України зазначалось, що практика створення штучних водойм відома, і для цього слід керуватись загальними нормами водного законодавства та положеннями земельного законодавства щодо користування землями водного фонду.
Крім того, з позицій Мінагрополітики України, використання природних водойм для цілей, вказаних Фірмою, є цілковито прийнятним, адже відповідне правове регулювання
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи має право ВК одержати в концесію ЦМК?
Який порядок одержання ВК дозволів на спеціальне водокористування?
Надайте правову оцінку позиції ТОВ.
Надайте правову оцінку позиції Управління.
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині спрощення процедури отримання дозвільних документів на спеціальне водокористування у випадку передачі відповідної виробничої бази в концесію. Якщо така необхідність є, визначити,  які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Вирішіть справу.




 Юридична особа за законодавством Угорщини (далі – Фірма), яка має значний досвід у веденні рибного господарства, звернулось за сприяння Світового банку та Європейського комісара з питань торгівлі реконструкції та розвитку до Кабінету Міністрів Україну із пропозицією про організацію на території України мережі штучно створених водойм-ставків та природних замкнених водойм для вирощування цінних видів риби.
Кабінет Міністрів України передав звернення Фірми для розгляду та надання висновків Мінприроди України та Мінагрополітики України. Юридична служба Мінприроди України зазначила, що на даний час чинним законодавством України питання створення штучних водойм не врегульовано, що унеможливлює задоволення інтересів Фірми. У висновку ж Мінагрополітики України зазначалось, що практика створення штучних водойм відома, і для цього слід керуватись загальними нормами водного законодавства та положеннями земельного законодавства щодо користування землями водного фонду.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок створення штучних водойм передбачено чинним законодавством?
Надайте правову оцінку позиції Мінагрополітики України.
Надайте правову оцінку позиції Мін природи України.
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині врегулювання процедури створення та подальшого використання штучних водойм. Якщо така необхідність є, визначте, які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Якою має бути відповідь Кабінету Міністрів України угорській фірмі?





 Рішенням (далі – Розпорядження) Миколаївської облдержадміністрації було затверджено Програму хімічної та гідротехнічної меліорації земель області на період до 2020 р. Зокрема, програмою передбачено здійснення відповідної меліорації для земель державної і комунальної власності безкоштовно, за рахунок коштів відповідних сільських, селищних та міських бюджетів, а для земель приватної власності – за плату, на яку збільшуватиметься розмір земельного податку, що сплачується відповідним власником. Територіальним органам Держкомводгоспу України та Держкомзему України спільно із ДПА у Миколаївській області було доручено організувати виконання Програми.
Прокурор області опротестував Розпорядження, вказавши, що воно не відповідає чинному законодавству України в частині визначення виконавців меліоративних робіт, підстав їх проведення та джерел фінансування.
Облдержадміністрація протест відхилила, внаслідок чого прокурор оскаржив Розпорядження до суду.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок проведення меліорації  та меліоративних заходів передбачено чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині удосконалення процедур проведення та фінансування меліоративних робіт. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку позиції облдержадміністрації.
Надайте правову оцінку позиції прокурора.
Вирішіть справу.





 Під час проведення перевірки дотримання чинного законодавства прокуратурою Дніпропетровської області виявлено численні факти будівництва житлових будинків на відстані не більше 10-15 м. від урізу води р. Орель.
На підставі зібраних матеріалів порушено кримінальні справи та подано до суду позови про припинення права власності на відповідні земельні ділянки та знесення незаконно збудованих будинків.
Особи, які збудували вказані будинки, проти позовів заперечили, вказавши, що розмір відповідних водоохоронних зон, визначений проектом землеустрою щодо їх влаштування, ними при будівництві не порушений. Більш того, будівництво здійснювалось ними на підставі чинних дозвільних документів, а тому, якщо будь-які порушення і мають місце, то виключно з боку управління Державного архітектурно-будівельного контролю.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який правовий режим водоохоронних зон  передбачені чинним законодавством?
Який правовий режим прибережних захисних смуг визначено чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності внесення до нього змін та доповнень в частині унеможливлення порушення меж прибережних захисних смуг при здійсненні будівництва, а також в частині створення ефективної процедури протидії таким порушенням. Якщо така необхідність є, поміркуйте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції прокуратури.
Надайте правову оцінку позиції власників будинків.
Вирішити справу.


 Споживче товариство "Прогрес" (далі – Товариство) звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в області (далі – Управління) щодо надання дозволу на спеціальне водокористування у формі скидання зворотних вод у озеро, розташоване неподалік сільськогосподарських угідь Товариства, а також затвердити ліміти на відповідні скиди. Свою заяву Товариство пояснило виробничою необхідністю, яка полягає у налагодженні ним виробництва м’ясних напівфабрикатів.
Управління відмовило Товариству, вказавши, що озеро завдяки наявності підземних джерел, має природні лікувальні властивості, що унеможливлює його використання в будь-яких інших цілях.
Товариство оскаржив відмову Управління в судовому порядку, вказавши, що будь-яких належних підтверджень того, що озеро має лікувальні властивості, немає, а тому відмова є неправомірною.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок віднесення водних об’єктів до числа тих, що мають природні лікувальні властивості?
Який порядок та правовий режим використання водних об’єктів, які мають природні лікувальні властивості?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині, з одного боку, унеможливлення забруднення водойм, що мають лікувальні властивості, а, з іншого боку, недопущення необґрунтованих відмов у наданні дозволів на спеціальне водокористування у формі скидів у водні об’єкти. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення варто внести?
Надайте правову оцінку позиції Товариства.
Надайте правову оцінку позиції Управління.
Вирішіть справу.


 Сталеливарний завод "Укрсталь" (далі – Підприємство) з метою розширення виробництва планує будівництво нового цеху для виробництва автомобільних сталевих листів для експорту. Технологією виробництва передбачено використання вод р. Південний Буг, що знаходиться поруч. Для реалізації вказаного проекту Підприємство отримало дозволи на будівництво, замовило розроблення проектно-кошторисної документації та отримало дозвіл на початок будівельних робіт.
Громадська організація "Чисті води" звернулась до суду із позовом до Підприємства про скасування виданих йому вказаних дозволів та про заборону проведення будівельних робіт. Позовні вимоги мотивувались тим, що: 1) щодо проекту нового цеху не було проведено екологічної експертизи на предмет відсутності негативного впливу на води, проведення якої є обов’язковим; 2) в розробленому проекті не враховано необхідності забезпечення раціонального використання вод та охорони їх від забруднення та засмічення, а також не враховано, що поблизу заводу знаходяться декілька комунальних пляжів, які активно використовуються місцевим населенням для відпочинку та купання.
Підприємство проти позову заперечило, вказавши, що будь-які порушення чинного законодавства при будівництві відсутні.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок проектування та будівництва об’єктів, які можуть негативно впливати на води?
Проаналізуйте чинне водне законодавство на предмет необхідності внесення до нього змін та доповнень в частині визначення балансу між забороною забруднення водойм, що використовуються для купання і відпочинку населення, та недопущенням необґрунтованих відмов у наданні дозволів на спеціальне водокористування. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції громадської організації.
Надайте правову оцінку позиції Підприємства.
Вирішіть справу.

 Фізична особа – підприємець Максименко С. (далі – ФОП) звернулось до Державного підприємства "Луцький лісгосп" (далі – ДП) із клопотанням надати лісорубний квиток для проведення рубок головного користування з метою заготівлі деревини для виробництва меблів. У відповіді ДП зазначалось, що видавати вказаний квиток воно не має права, однак дозволяє здійснювати Максименко С. рубки на підставі лісорубного квитка, виданого на ім’я ДП.
Максименко С. погодився із пропозицією ДП та заготовив 5 тис. куб. м. деревини. Зазначений факт було виявлено Державною екологічною інспекцією у Волинській області (далі – Інспекція), яка притягла   Максименка С. до адміністративної відповідальності за спеціальне використання лісових ресурсів без дозволу, а також подала до суду позов до нього про відшкодування заподіяної незаконною вирубкою шкоди.
Максименко С. проти позову заперечив, вказавши також, що співвідповідачем повинно бути ДП, яке дозволило вирубку.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який існує порядок для отримання дозвільних документів для заготівлі деревини?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині удосконалення процедури видачі лісорубного квитка та розширення кола осіб, які мають право на його отримання. Якщо така необхідність є, зазначте, які саме зміни і доповнення варто внести?
Надайте правову оцінку позиції Інспекції.
Надайте правову оцінку позиції підприємця Максименка С.
Вирішіть справу.



 Громадянин Саприкін Л. отримав у власність земельну ділянку площею 23 га для ведення фермерського господарства. Водночас, 7 га вказаної земельної ділянки зайнято лісом. На вказаних 7 га Саприкін розмістив пасіку та розпочав заготівлю живиці і випасання худоби.
Зазначені дії було виявлено інспектором лісової охорони  Паньковським Д., який наклав на Саприкіна Л. штраф за спеціальне використання лісових ресурсів без дозволу.
Не погодившись із рішенням інспектора, Саприкін Л. оскаржив його до суду, вказавши, що використання ним лісової ділянки є загальним, яке не потребує дозволів, крім того, за даними Державного земельного кадастру зазначена ділянка не віднесена до земель лісогосподарського призначення, а тому норми лісового законодавства на неї не поширюються.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які правові критерії віднесення групи рослин до поняття ліс?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині його удосконалення. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції інспектора.
Надайте правову оцінку позиції Саприкіна Л.
Вирішіть справу.





 До лісогосподарського підприємства "Лісзбут" (далі – ЛП) звернулась туристична фірма "Зовніштур" (далі – ТФ) із проханням виділити частину лісових угідь та видати лісовий квиток для розміщення об’єктів спортивно-туристичного табору та забезпечити проведення масової рекреації населенням.
ЛП погодилось укласти договір про надання частини лісових угідь на місці залишених зрубів і згарища для розміщення капітальних об’єктів табору та організації рекреації за умови, що ТФ профінансує проведення лісорозведення на площі 70 га.
Договір було укладено і сторони приступили до його виконання. Однак начальник територіального природоохоронного органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища, дізнавшись про вказаний договір, направив ЛП вимогу про його розірвання як такого, що укладений з порушенням чинного законодавства.
У відповіді начальнику територіального природоохоронного органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища директор ЛП зазначив, що він уклав договір відповідно до статуту ЛП, в силу положень якого воно має право видавати лісові квитки для розміщення туристичних таборів та баз відпочинку.
Територіальний органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища звернувся до суду із позовом про визнання укладеного ЛП та ТФ договору недійсним.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте правову оцінку укладеному ЛП та ТФ договору.
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині розширення договірних засад спеціального лісокористування. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції територіального органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища.
Вирішіть справу.


 З метою виконання положень лісового законодавства щодо підвищення продуктивності лісів та поліпшення їх якісного складу територіальний орган Державного комітету лісового господарства України (далі – Держкомлісгосп України) в області спільно із Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища (далі – Управління) в області підготували листи-вимоги до трьох найбільших постійних лісокористувачів регіону із вимогами виконувати обов’язки, передбачені статтями 83 та 84 Лісового Кодексу України в частині зменшення площі земель, зайнятих чагарниками, підвищення родючості ґрунтів, охорону лісів від пожеж та здійснення регулярних рубок догляду за лісом. Вказані заходи, на думку Держкомлісгоспу України та Управління, повинні здійснюватись саме постійними лісокористувачами за їх рахунок.
У відповідь на вимогу постійні лісокористувачі зазначали, що Держкомлісгосп України та Управління вийшли за межі своєї компетенції, вимагаючи вжиття перелічених заходів. Крім того, статті 83 та 84 Лісового Кодексу України не містять будь-яких обов’язків лісокористувачів, а передбачають їх можливі дії, тобто фактично права.
Держкомлісгосп України звернувся із позовами про зобов’язання постійних лісокористувачів виконати вказані вище заходи.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок підвищення продуктивності лісів та поліпшення їх якісного складу передбачений чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині порядку організації, проведення та фінансування передбачених статтями 83 та 84 Лісового Кодексу України заходів. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку вимогам Держкомлісгоспу України та Управління.    
Надайте правову оцінку позиції постійних лісокористувачів.
Вирішіть справу.



 Фізична особа-підприємець Саєнко О.О., власник цеху з виробництва сувенірів з деревини, звернувся у липні 2009 р. до комунального підприємства "Житомирське лісництво" (далі – КП)  із заявою про надання йому лісорубного квитка строком до середини 2009 р. для заготівлі деревини з метою її подальшого використання у власному виробництві.
За наслідками розгляду заяви у її задоволенні Саєнко О.О. було відмовлено, зокрема, з наступних підстав: 1) видача лісорубних квитків здійснюється територіальними органами Мінприроди України за погодженням із Державним комітетом лісового господарства України, а КП не уповноважене здійснювати вказану видачу; 2) видача лісорубних квитків на відповідний рік відбувається не пізніше 15 листопада попереднього року; 3) Саєнко О.О. не є постійним лісокористувачем, що унеможливлює здійснення ним спеціального використання лісових ресурсів у формі заготівлі деревини, для чого Саєнку О.О. було запропоновано набути статусу постійного лісокористувача, зареєструвавшись в районній держадміністрації за місцем проживання.
Не погоджуючись із відповіддю КП, Саєнко О.О. оскаржив її до суду.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок заготівлі деревини в Україні?
Який порядок отримання документів для здійснення заготівлі деревини та які суб’єкти мають право на їх отримання?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень порядку отримання дозвільних документів на заготівлю деревини. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте оцінку правовій позиції ДП із посиланням на чинне законодавство.
Вирішіть справу.



 Територіальним органом Державного комітету лісового господарства України в Одеській області під час проведення вибіркової санітарної рубки дерев у лісових насадженнях уздовж залізниць Південної залізниці зафіксовано порушення нею вимог природоохоронного законодавства, а   саме - здійснена рубка дерев, які до рубки в натурі не помічені, а також за відсутності технологічних карт та ділянкових стовпів, із залишенням пнів висотою більше ніж 1/3 діаметру, без нагляду за проведенням вирубки та перевірки в якості рубки з боку постійного лісокористувача.
Внаслідок цього були зрубані до ступеня припинення росту живі дерева дубу чережчатого в кількості 35 одиниць. Із зазначених 35 дерев 21 дерево не відведено під рубку і не визначено в лісорубному білеті. Цей факт підтверджується додатковою звіркою сторін, де кількість зрубаних дерев, що не були визначені в лісорубному білеті, складає 21 одиницю.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області звернулося до суду з позовом до Південної залізниці про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Яким чином має здійснюватися використання, відтворення та охорона лісів , аби не допустити порушень законодавства України?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності внесення змін та доповнень в частині порядку проведення рубок лісових насаджень уздовж залізниць. Якщо така необхідність є, то зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Вирішіть справу.


 Інспектор лісової охорони став свідком забруднення земельної ділянки приміської лісосмуги дизельним пальним та побутовими відходами. При складані протоколу про виявлене порушення з’ясувалося, що такі ж дії вже здійснює інспектор з контролю за використанням та охороною земель, який також оперативно прибув на місце порушення.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Якими мають бути дії інспекторів?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині розмежування компетенції органів лісової охорони, охорони навколишнього природного середовища та контролю за використанням і охороною земель при притягненні ними порушників лісового законодавства до адміністративної відповідальності. Запропонуйте свої зміни і доповнення.
Який порядок притягнення порушника до юридичної відповідальності у ситуації що склалася передбачена чинним законодавством?
Яким чином і ким має бути розглянута справа про адміністративне правопорушення і накладене стягнення?



 Державною лісовою охороною в Сумській області перевірено Державне підприємство "Охтирське лісове господарство" на предмет дотримання норм природоохоронного законодавства.
Відповідно до плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах ДП "Охтирське лісове господарство" заплановано проведення вибіркових санітарних рубок.
Вирубка проводилась без попереднього погодження плану вирубки з органами Мінприроди України. Крім того, в актах обстеження не вказано терміновість вирубки, технологію проведення робіт, способи та методи лісовідновлення тощо.
На території лісництва заготовлена деревина залишається в місцях рубок та не вживаються заходи до запобігання заселенню деревини шкідниками.
На підставі встановлених порушень Державна лісова охорона в Сумській області звернулася до суду з позовною заявою про стягнення з ДП шкоди, завданої лісовому господарству.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які порушення екологічного законодавства були допущені?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині повноважень Державної лісової охорони щодо контролю за використанням і охороною лісів. Якщо така необхідність є, запропонуйте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Яке рішення повинен прийняти суд? Вирішіть справу.


 Під час проведення перевірки комунального підприємства "Миронівський лісгосп" щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що виробнича діяльність підприємства здійснюється з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме:
-        пошкоджено дерева до ступеня припинення росту, незаконно зрізані 150 дерев за межами лісосіки;
-        порушуються правила пожежної безпеки в лісах;
-        під час перевірки зафіксовано факт складування піску та гравію для ремонту доріг і будівельних матеріалів на площі 0,53 га на землях лісогосподарського призначення.
За результатами перевірки до адміністративної відповідальності притягнуто 9 осіб, загальна сума штрафів складає понад 8 тис. гривень. За фактом складування піску та гравію до адміністративної відповідальності притягнуто директора філії "Червоноармійський райавтодор".
Обрахуйте суму збитків, нанесених навколишньому природному середовищу.
Особи, притягнені до адміністративної відповідальності, оскаржили таке притягнення до суду.
 Визначіть види правовідносин, що виникли.
Які особливості обрахування шкоди, заподіяної лісовому господарству?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині порядку обрахування шкоди, заподіяної лісовому господарству. Якщо така необхідність є, запропонуйте які саме зміни і доповнення доцільно внести.
Вирішіть справу.


 Територіальним органом лісового господарства АРК приватному підприємству "Світличне" (далі – ПП) видано лісорубний квиток на право проведення рубок в гірських лісах на території автономії.
Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор опротестував рішення Територіальним органом лісового господарства АРК, вказавши на його незаконність, адже, по-перше, право проведення рубок може бути надано лише власникам лісів або постійним лісокористувачам; по-друге, на проведення вирубки лісу на території АРК законом України введено мораторій, що означає повну заборону такої вирубки.
Територіальний орган лісового господарства АРК у задоволенні протесту відмовив, внаслідок чого прокурор звернувся до суду із позовом до ПП про визнання лісорубного квитка недійсним.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Які особи мають право здійснювати заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування?
Проаналізуйте чинне лісове законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині повноважень тимчасових лісокористувачів щодо заготівлі деревини. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції Територіальному органу лісового господарства АРК.
Надайте правову оцінку позиції прокурора.
Вирішіть справу.





 Мешканці міста Українки звернулись до народного депутата із колективною заявою про перевірку законності дачного будівництва та здійснення вирубки лісу в центрі міста. Цю заяву від народного депутата було передано до Генеральної прокуратури України, а звідти – до прокуратури Обухівського району Київської області.
Перевіркою було встановлено, що земельна ділянка лісового фонду площею 9,45 га, про яку йдеться у зверненні, відповідно до проекту формування території та встановлення меж населених пунктів Української міської ради, який затверджено Обухівською районною радою 28 листопада 1997 р., відноситься до території м. Українки.
Рішенням Української міської ради від 5 вересня 2007 р. припинено право користування земельними ділянками державного лісогосподарського об’єднання "Київліс", вказану земельну ділянку віднесено до земель запасу міської ради. Після цього із цих земель частину земельних ділянок передано у приватну власність чотирнадцятьом громадянам району під будівництво і обслуговування житлових будинків та для ведення особистого селянського господарства. Згодом 9 приватизованих земельних ділянок зазначеного масиву викупили у їх власників громадяни З. – 2,556 га та І. – 2,870 га.
Крім зазначених земельних ділянок згідно з договорами оренди від 10 квітня 2002 р. громадяни З. та І. отримали в оренду частину прибережної захисної смуги р. Стугна площею відповідно 0,377 га та 0,666 га. Земельна ділянка З. одразу ж була огороджена бетонним парканом, частина якого знаходилась у прибережній захисній смузі р. Стугна.
У зв’язку із зазначеним у ході перевірки головним державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища 11 жовтня 2009 р. прийнято рішення про тимчасове призупинення будівництва громадянами З. та І. на земельних ділянках. Виявилось також, що на згаданому масиві громадянин М. самовільно вирубав дерева та здійснив забудову аж до виділеної йому під індивідуальну житлову забудову земельної ділянки. За ці дії начальник Обухівської державної  екологічної регіональної інспекції притягнув громадянина М. до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 170 грн., а за заподіяну довкіллю шкоду внаслідок самовільної вирубки дерев нараховано збитки загальною сумою1477,2 грн.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
В чому, на Ваш погляд, полягають особливості використання, відтворення та охорони міських лісів? Чи дозволено чинним законодавством здійснювати в них заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування та розміщення будівель і споруд?
Надайте правову оцінку діям Української міської ради.
Вирішіть справу.

  
 Внаслідок перевірки, проведеної співробітниками Бориспільського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Київській області за скаргою мешканця с. Щасливе гр. Олешка В., в домоволодінні сусіда гр. Малиновського М. було виявлено мавпу, левеня, двох вовків та лисицю. Враховуючи відсутність у Малиновського М. будь-яких дозволів на утримання вказаної зоологічної колекції, вони були вилучені та передані до Київського зоопарку, а Малиновського М. притягнуто до адміністративної відповідальності.
Не погоджуючись із рішенням працівників міліції  Малиновський М. звернувся до суду із позовом про захист права власності до Бориспільського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Київській області та Київського зоопарку, в якому просив повернути йому тварин. В обґрунтування своїх вимог Максименко М. зазначив, що: 1) тварини були придбані ним за договорами купівлі-продажу правомірно, а тому він є їх власником – особою, яка має право володіти, користуватись і розпоряджатись тваринами на власний розсуд, право власності є непорушним та гарантується державою; 2) положення законодавства України про тваринний світ в частині дозволів на спеціальне використання тварин поширюються виключно на тварин, які знаходяться у стані природної волі і не мають жодного відношення до тварин, які утримує Максименко М.; 3) чинним законодавством не передбачено порядку отримання дозволів на утримання зоологічних колекцій, що унеможливлює наявність такого дозволу у Максименка М., крім того, тварини Максименка М. не є зоологічною колекцією, адже не відповідають її визначенню, закріпленому нормативно; 4) до повноважень Бориспільського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Київській області не відноситься проведення перевірок щодо дотримання законодавства про тваринний світ та здійснення вилучення тварин.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи є тварини Малиновського М. зоологічною колекцією в розумінні чинного законодавства?
Чи потребує наявність тварин у Малиновського М. будь-яких спеціальних дозволів?
Проаналізуйте чинне фауністичне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень у частині регулювання утримання диких тварин приватними особами та в частині отримання дозволів на таке утримання. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте оцінку діям та позиції Бориспільського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Київській області із посиланням на чинне законодавство.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство діям та позиції Малиновського М.
Вирішіть справу.


 Під час відкриття сезону полювання з метою здійснення контролю за станом ведення мисливського господарства в області, перевірки наявності дозвільної документації й правильності ведення відстрілів, проведення роз’яснювальної роботи серед мисливців та працівників господарств, Держкомлісгоспом України спільно із його територіальним органом було організовано перевірки двома рейдовими групами, до складу яких увійшли інспектори державної лісової охорони та громадські інспектори з охорони довкілля.
Проведені рейдові перевірки виявили 26 порушень вимог природоохоронного законодавства, з них за браконьєрський вилов риби сітками складено 4 протоколи, за незаконне полювання на пернату дичину – 22.
Громадянин Мартиненко І. заперечив проти накладення на нього адміністративного стягнення, оскільки протокол щодо нього був складений громадським інспектором, а він не є представником влади і не може мати таких повноважень.
Визначте види правовідносин.
Дати характеристику функцій управління в галузі використання, відтворення та охорони тваринного світу.
Чи є протокол громадського інспектора підставою для притягнення до юридичної відповідальності?
Проаналізуйте чинне фауністичне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині переліку осіб, які мають право складати протоколи та виносити постанови про його порушення.  Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення слід внести?
Вирішити справу.



 Мешканець м. Нікополя Єщенко А. домовився із Кустанайським державним заповідником (Казахстан) про придбання двох ведмежат з метою їх подальшого розведення в Україні на дачі Єщенка А.
Для реалізації ідеї розведення тварин Єщенко А. звернувся до управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області із клопотанням про надання йому дозволу на ввезення тварин в Україну і їх подальше розведення. За наслідками розгляду заяви Єщенку А. було повідомлено, що дозвіл на ввезення тварин в Україну йому не може бути надано через відсутність нормативно визначеного порядку надання такого дозволу. Що ж стосується дозволу на розведення тварин, то Єщенко А. повинен попередньо погодити отримання такого дозволу із ветеринарною службою.
Не погоджуючись із такою відповіддю, Єщенко А. оскаржив її до Мінприроди України.
 Визначте  види правовідносин, які виникли.
Який порядок видачі дозволів на спеціальне використання об’єктів тваринного світу передбачений чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне фауністичне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень у частині регулювання процедури ввезення на територію України та розведення диких тварин на такій території приватними особами. Якщо така необхідність є, вкажіть які саме зміни і доповнення слід внести?
Надайте правову оцінку позиції Мінприроди України.
Надайте правову оцінку позиції Єщенка А.
Вирішити справу.


 Під час проведення перевірки дотримання вимог чинного законодавства інспектором Державної інспекції охорони, відтворення  водних живих ресурсів та регулювання рибальства (далі – Держрибінспекція) виявлено, що мешканець м. Берислава Гусєв Р. здавав для реалізації свіжу рибу продавцям на місцевому ринку, не маючи будь-яких документів на підтвердження законності вилову такої риби. Як пояснив Гусєв Р., торгівля рибою не є його основним заняттям, вилов здійснено ним в порядку загального природокористування, на яке не вимагається  ніяких дозволів.
Інспектор разом із працівниками міліції вилучили у Гусєва Р. рибу та наклали на нього штраф в розмірі 750 грн.
Не погоджуючись із наведеним, Гусєв Р. оскаржив дії інспектора та працівників міліції до суду.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які документи повинен був мати Гусєв Р.  для торгівлі рибою?
Проаналізуйте чинне фауністичне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині регулювання процедури вилову риби для її подальшої реалізації. Якщо така необхідність є, вкажіть  які саме зміни і доповнення варто внести?
Надайте правову оцінку позиції інспектора та працівників міліції.
Надайте правову оцінку позиції Гусєва Р.
Вирішіть справу.


 Під час перевірки дотримання законодавства про мисливське господарство і полювання працівниками ветеринарної міліції затримано на території земель фермерського господарства його голову, який прогулювався із рушницею, собакою породи бультер’єр та трьома капканами. Працівник мав при собі дозвіл на носіння та зберігання рушниці, однак у нього було відсутнє посвідчення мисливця.
На підставі вказаного працівники міліції вилучили у фермера рушницю, наклали на нього адміністративний штраф у розмірі 1000 грн. та підготували позов про стягнення шкоди, заподіяної незаконним добуванням тварин.
Голову фермерського господарства оскаржив дії міліціонерів, вказавши, що під час затримання він перебував на земельній ділянці, належній йому на праві власності, на рушницю він мав відповідний дозвіл, мисливством не займається, а тому не має відповідного посвідчення, капкани він використовує для полювання на гризунів у коморах, де зберігаються овочі та зернові. Про те, що земельна ділянка його фермерського господарства, відноситься до мисливських угідь, він не знав. Крім того, працівники міліції діяли з перевищенням повноважень чим заподіяли йому шкоди.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які документи повинен був мати при собі голова фермерського господарства?
Чи правомірні дії міліціонерів?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині порядку використання в якості мисливських угідь земель, належних на праві власності або праві користування іншій особі, аніж користувач мисливських угідь. Якщо така необхідність є, зазначте які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку позиції голови фермерського господарства  в суді.
Вирішіть справу.



 Громадянин РФ Золотухін Д. звернувся до Держкомлісгоспу України із заявою про видачу йому посвідчення мисливця. У задоволенні заяви йому було відмовлено з огляду на наступне: 1) видача відповідних посвідчень здійснюється територіальними органами Держкомлісгоспу України; 2) для видачі посвідчення Золотухіну Д. необхідно подати медичну довідку про придатність до здійснення полювання, довідку з органів внутрішніх справ про відсутність судимості, дозвіл на носіння мисливської зброї, довідку від територіального органу Мінприроди України про відсутність у Золотухіна Д. адміністративних проступків за останні 3 роки; 4) докази вступу до громадської організації "Український мисливець" та оплати вступного внеску в розмірі 500 грн., дозвіл посольства України в РФ на видачу Золотухіну Д. відповідного посвідчення.
Золотухін Д. оскаржив відмову Держкомлісгоспу України у судовому порядку.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які документи на право полювання передбачені чинним законодавством та який порядок їх отримання?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині порядку видачі документів на право полювання. Якщо така необхідність є, вказати які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Чи є  правомірною відмова Держкомлісгоспу України?
Вирішіть справу.


В липні 2009 р. працівники міліції затримали на автостанції м. Ковеля громадянина Сафронова О., який мав із собою тушки двох перепелів та рябчика. Будь-яких документів на зазначену дичину Сафронов О. не мав, пояснивши, що гостював у свого брата – мисливця, який і презентував йому дичину, яку вполював напередодні.
Працівники міліції вилучили дичину та склали щодо Сафронова О. протокол про адміністративне правопорушення, до розгляду якого по суті громадянина було затримано.
Після повернення додому до м. Сарни Сафронов О. звернувся до прокурора, який порадив оскаржити дій працівників міліції щодо притягнення його до адміністративної відповідальності до суду, одночасно вимагаючи компенсацію за вилучену дичину, а також звернутися із скаргою на дії міліціонерів до прокуратури.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Чи правомірні дії працівників міліції щодо Сафронова О.?
Проаналізуйте чинне фауністичне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень з метою упорядкування використання впольованих птахів. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Яке рішення за наслідками розгляду звернень Сафронова О. повинен прийняти прокурор, а яке - суд?
Вирішіть справу.



Під час проведення перевірки дотримання законодавства про захист тварин від жорстокого поводження працівниками лінійного відділу внутрішніх справ на Львівській залізниці виявлено факти порушення вимог щодо транспортування тварин та поводження із ними з боку працівників ПП "Рідкісні тварини", яке організовує виставки тварин в різних регіонах України. Так, контейнер, в якому перевозяться персидські коти, недостатньо вентилюється, його дах протікає під час дощу, а двері погано зачиняються, тому при русі постійно грюкають. Внаслідок вказаного коти перебувають у хворобливому стані та не можуть нормально відпочивати.
За наслідками перевірки директора ПП "Рідкісні тварини" та дресирувальника котів притягнено до адміністративної відповідальності, а здійснення діяльності ПП "Рідкісні тварини" призупинено до усунення виявлених порушень.
Директор ПП "Рідкісні тварини" та дресирувальник оскаржили дії та рішення інспекції до суду, вказавши, що будь-які порушення чинного законодавства з його боку відсутні. Крім того, процедури призупинення діяльності ПП "Рідкісні тварини" законодавством не передбачено.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які вимоги щодо захисту тварин під час транспортування передбачені чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень з метою удосконалення правових гарантій попередження жорстокого поводження із тваринами. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення доцільно внести?
Надайте правову оцінку діям працівників міліції.
Надайте правову оцінку позиції директора ПП.
Вирішіть справу.



 Одеська обласна рада області прийняла рішення "Про затвердження порядку та правил вигулу домашніх тварин на території населених пунктів області" (далі – Порядок). Порядком передбачено, що всі власники домашніх тварин повинні зареєструвати себе та тварин у виконкомі відповідної місцевої ради, сплативши вартість реєстрації в розмірі 215 грн. 30 коп., а в м. Одесі – 450 грн. В місячний строк з дня вказаної реєстрації виконком прийматиме рішення про видачу Дозволу на вигул тварин та Паспорту тварини для вигулу, при видачі яких сплачується вартість відповідних бланків, їх оформлення та ламінування.
Підставами відмови у видачі Дозволу та Паспорту, зокрема, передбачено відсутність реєстрації місця проживання на території області, а також відсутність позитивної характеристики із ЖЕКу за місцем проживання або наявність боргів за комунальні послуги.
Громадська організація "Зелена Одещина" оскаржила рішення облради щодо затвердження даного Порядку до суду, вважаючи його таким, що не відповідає чинному законодавству.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Які вимоги щодо вигулу домашніх тварин передбачені чинним законодавством?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень з метою удосконалення правового регулювання вигулу домашніх тварин на території населених пунктів. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення доцільно вносити?
Надайте правову оцінку положенням Порядку.
Вирішіть справу.





Співробітниками Київського райвідділу Головного управління МВС України в м. Харкові проведено перевірку дотримання чинного законодавства комунальним підприємством  Харківської обласної ради "Харківський іподром" (далі – КП). Перевіркою встановлено, що під час проведення тренувальних заїздів жокеї Шпичак Н. та Маренич Н. систематично примушують коней стрибати через високі перешкоди, внаслідок чого останні травмуються. З’ясовано, також, що приміщення для перебування тварин недостатньо опалюється, середня температура в ньому взимку не перевищує 15 градусів.
За наслідками перевірки директору КП начальником райвідділу направлено припис про негайне усунення виявлених порушень, у задоволенні якого директором було відмовлено із наступною аргументацією. По-перше, жокей Шпичак Н. ніколи не перебував із КП у трудових відносинах, з ним укладався цивільно-правовий договір про надання послуг, строк якого вже закінчився. По-друге, жокей Маренич Н. взагалі ніколи не перебував у будь-яких відносинах із КП, можливо, що його неправомірно допустив до їзди Шпичак Н. По-третє, температурний режим в приміщенні може бути встановлений об’єктивно лише внаслідок вимірювань впродовж зими, а не внаслідок вимірювання протягом двох днів перевірки. Крім того, послуги щодо опалення КП надає підприємство "Харків-тепло", а тому будь-які претензії щодо якості опалення слід адресувати саме цьому підприємству.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень з метою удосконалення процедури контролю за дотриманням вимог щодо захисту тварин від жорстокого поводження. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку діям та позиції інспектора.
Надайте правову оцінку позиції директора КП.
Вирішити справу.



 ТОВ "Південьбуд" (далі – ТОВ) отримало в оренду земельну ділянку для будівництва торгівельно-розважального комплексу по вул. Новомосковській в м. Чернівці. На отриманій ділянці для використання при будівництві ТОВ розпочало видобування підземних вод з глибини 15 м., а також піску, глини та гравію. Внаслідок зазначеного видобування ТОВ було використано 3,5 тис. куб. м. підземних вод та близько 25 тон піску, гравію та глини.
За наслідками перевірки, проведеної територіальним органом Держгірпромнагляду України спільно із Державною екологічною інспекцією України, директора ТОВ було притягнуто до адміністративної відповідальності за незаконне видобування вод та корисних копалин. Одночасно прокуратурою м. Чернівців відносно директора за цими ж фактами порушено кримінальну справу та подано до суду позов про стягнення шкоди, завданої неправомірним використанням природних ресурсів.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок видобування підземних вод та корисних копалин в Україні?
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності його змін та доповнень в частині розмежування правових режимів земель, вод та надр. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку діям ТОВ із посиланням на чинне законодавство України.
Надайте оцінку діям територіального органу Держгірпромнагляду України, Держекоінспекції України та прокуратури із посиланням на чинне законодавство.
Вирішіть справу.


 Держекоінспекцією спільно із Держгірпромнаглядом України проведено перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на нафтогазоносних свердловинах підприємства з іноземними інвестиціями "Ю-Єс-Єй Ойл" у Ленінському районі та ДП "Кримнафта" НАК "Надра України" у Чорноморському районі АРК. На 52 свердловинах виявлено порушення природоохоронного законодавства: розлив паливно-мастильних матеріалів на грунтово-рослинний покрив та систематичні їх скиди у води, накопичення побутового та будівельного сміття без відповідних дозволів, відсутні укладені договори на вивіз та утилізацію сміття. Також під час перевірки документів на експлуатацію 101 свердловини встановлено, що земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
До посадових осіб, які порушили природоохоронне законодавство, застосовано адміністративні стягнення.
 Визначте  види правовідносин, що виникли.
Які порушення екологічного законодавства були допущені в даному випадку?       
Проаналізуйте чинне законодавство на предмет необхідності розмежування компетенції органів контролю за дотриманням законодавства про надра, а також удосконалення процесу здійснення такого контролю. Якщо така необхідність є, на Вашу думку, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Вирішіть справу.



 Територіальний орган Держгірпромнагляду України в Сумській області провів перевірку дотримання вимог законодавства про охорону та використання надр ПП "Будсервіс".
В ході здійснення перевірки з’ясувалось, що ПП "Аспект" здійснює розробку кар’єру для видобування глини без спеціального дозволу на користування надрами.
Для добування піску використано ділянку площею близько 1,3 га, з якої знятий поверхневий шар ґрунту і складений по периметру ділянки. У 2009 р. на цій ділянці підприємство розробило кар’єр та вибрало піску в об’ємі 5 тис. куб.м. На даний час на цій ділянці продовжуються роботи в кар’єрі. Видобутий матеріал використовують для виготовлення будівельної цегли.
Матеріали перевірки надано до прокуратури для подальшого реагування.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Чи були допущені порушення екологічного законодавства? Які дозоли надрокористування.
Проаналізуйте чинне законодавство в частині необхідності удосконалення процедури контролю та реагування на самовільний видобуток корисних копалин. Якщо така необхідність є, на Вашу думку,  які саме зміни і доповнення слід вносити?
Вирішити справу.



 АТ "Гейзер" отримало в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення, на якій знаходилася законсервована свердловина мінеральних вод, яка вже більше 20 років ніким не використовувалася.
Аналіз води виявив високий вміст солей бору, брому та інших речовин, сприятливих для лікування різних хвороб. До того ж вода мала термальне походження (65 град.).
На підставі таких даних АТ організувало бальнеологічний курорт і стикнулося з необхідністю оформлення необхідної дозвільної документації для провадження господарської діяльності у сфері надання послуг з водолікування.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок використання природних ресурсів, про які йдеться у задачі, встановлено чинним законодавством України?
Які документи/дозволи і у якому порядку необхідно отримати для провадження такої діяльності в частині використання природних ресурсів?
Чи мали місце порушення чинного законодавства у викладеній ситуації?
Проаналізуйте чинне законодавство в частині необхідності удосконалення порядку надання довільних документів щодо використання підземних вод у лікувальних цілях. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте розгорнуту консультацію із зазначених питань АТ "Гейзер".



 Житель м. Конотоп Любарський В. на належній йому земельній ділянці розпочав будівництво колодязя з метою використання підземних вод для побутових і господарських потреб за допомогою спеціального технічного пристрою (електричного насосу).
Під час здійснення будівництва Любарського В. відвідав інспектор Державної екологічної інспекції України в Сумській області, який, перевіривши умови і порядок проведення робіт, виніс постанови про їх припинення та накладення на Любарського В. штраф, зазначивши, що останній порушує вимоги чинного гірничого законодавства.
Любарський В. оскаржив постанови до суду, зазначивши, що в його діях відсутні будь-які порушення чинного законодавства, а інспектор проводив перевірку незаконно, в порушення передбаченої процедури, а постанови винесені за відсутності відповідного права у інспектора.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок використання природних ресурсів, про які йдеться у задачі?
Проаналізуйте чинне законодавство в частині удосконалення правового регулювання розмежування загального та спеціального використання вод та корисних копалин. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід внести?
Які документи/дозволи і у якому порядку необхідно отримати для провадження такої діяльності в частині використання природних ресурсів?
Чи мали місце порушення у викладеній ситуації?
Чи правомірно діяв інспектор?
Вирішити справу.



 Корпорація "Міддал-Ойл" (Індія) звернулась до Мінприроди України із клопотанням про надання дозволу на проведення розробки ділянки надр з метою пошуку та видобутку природного газу.
У задоволенні клопотання корпорації було відмовлено. Пояснюючи таку відмову, Мінприроди України зазначило, що: 1) отриманню дозволу повинно передувати набуття прав на відповідну земельну ділянку, чого "Міддал-Ойл" не зроблено; 2) заявлені "Міддал-Ойл" види діяльності є окремими видами спеціального використання надр, а тому щодо кожного із них слід отримувати окремий дозвіл та подавати окрему заяву; 3) чинним законодавством не передбачено надання відповідних дозволів нерезидентам; 4) Мінприроди України не видає будь-які дозволи на використання надр, що є у випадку із видобутком нафти у компетенції Міністерства палива і енергетики України.
"Міддал-Ойл" оскаржило відмову Мінприроди України до суду.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Який порядок використання надр для цілей, про які йдеться у задачі?
Які документи/дозволи і у якому порядку необхідно отримати для провадження такої діяльності?
Проаналізуйте чинне законодавство в частині удосконалення процедури надання спеціальних дозволів на використання надр нерезидентам. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Чи обґрунтована відмова Мінприроди України?
Вирішіть справу.


 Комплексною перевіркою додержання законодавства про використання і охорону надр працівниками Держгірпромнагляду України встановлено, що на ведення робіт по геологічному вивченню надр та дослідно-промисловій розробці родовищ корисних копалин Міністерством палива та енергетки України укладено контракт із комунальним підприємством "Георозвідка". Виконання передбачених контрактом робіт здійснюється "Георозвідкою" за відсутності спеціальної ліцензії, забудова площ залягання корисних копалин проводиться без відповідної проектно-кошторисної документації, а також без необхідних дозволів на виконання таких робіт.
Представники "Георозвідки" під час перевірки пояснили, що будівельні конструкції, які ними зводяться, є тимчасовими, після видобування корисних копалин на відповідній ділянці надр підлягають знесенню, що дії "Георозвідці" узгоджено з територіальним органом Мінприроди України.
За наслідками вказаної перевірки на керівників "Георозвідки" були накладені адміністративні штрафи та передано матеріали в прокуратуру для порушення кримінальної справи за фактом незаконних дій посадових осіб територіального органу Мінприроди України.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Які порушення законодавства про надра наявні в діях "Пошуку"?
Надайте правову оцінку діям Держгірпромнагляду України.
Проаналізуйте чинне законодавство в частині удосконалення розмежування функцій щодо контролю за дотриманням законодавства про надра між природоохоронними органами, Держгірпромнаглядом України та прокуратурою. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід внести?
Яке рішення повинна прийняти прокуратура?




 У зв’язку із освоєнням нових родовищ вугілля в межах Криворізького басейну Міністерство палива та енергетики України (далі – Мінпаливенерго України) звернулось із листом до Державної екологічної інспекції, в якому просило підготувати позови до власників земельних ділянок, на яких планується відповідне освоєння, про спонукання доукладення договорів їх оренди із Державним підприємством "Кривбас-вугілля". Обов’язок укласти такі договори Мінпаливенерго України мотивувало суспільною важливістю проведення таких робіт, а також законодавством про підвищення престижності шахтарської праці.
Інспекція підготувала відповідні позови та звернувся із ними до суду. Власники земельних ділянок проти позовів заперечували, зазначивши, що в Україні діє принцип свободи договору, і жодним нормативним актом виключення із такого принципу у випадку із проведенням освоєння нових вугільних родовищ не передбачено. Більш того, до повноважень Інспекції не відноситься подача позовів у таких випадках.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Надайте правову оцінку позиції Мінпаливенерго України.
Надайте правову оцінку діям та позиції державної екологічної інспекції.
Проаналізуйте чинне законодавство в частині необхідності запровадження випадків обов’язкового надання землевласниками їх земельних ділянок для використання надр. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку позиції власників земельних ділянок.
Яке рішення повинна прийняти прокуратура?



 ВАТ "Укргазбуд" звернулась до суду із позовом щодо визнання неправомірними та скасування положень Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, щодо проведення аукціонів з надання дозволів на спеціальне використання надр. Зазначені положення ВАТ вважає незаконними, так як вони не відповідають нормам Кодексу України про надра, якими визначено, що відповідні дозволи повинні надаватись на конкурсних засадах.
Представник Кабінету Міністрів України проти позову заперечив у повному обсязі, зазначивши, що в Кодексі України про надра мова йде про видачу дозволів "як правило" на конкурсних засадах, отже, така норма не є обов’язковою. Крім того, Кабінет Міністрів України фактично запроваджує виключення із такого правила, так як встановлює норми про аукціон виключно на обмежений строк – на рік. До того ж, ВАТ не має права заявляти вимоги про визнання неправомірними та скасування положень Порядку.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Проаналізуйте чинне законодавство в частині удосконалення порядку надання дозволів на спеціальне використання надр. Якщо така необхідність є, які саме зміни і доповнення слід вносити?
Надайте правову оцінку позиції ВАТ.
Надайте правову оцінку діям та позиції Кабінету Міністрів України.
Вирішіть справу.



 До Президента України звернулись представники одного із навчальних закладів із пропозицією розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону, яким упорядкувати правовий режим підземних вод. Так, на даний час зазначений режим фактично має подвійний характер, поєднуючи правовий режим використання і охорони надр та вод, що ускладнює правове регулювання відповідних відносин. З огляду на зазначене, пропонується поширити на регулювання відносин з використання та охорони підземних вод норм виключно водного законодавства України.
Секретаріат Президента України звернулось для надання пропозицій до провідних наукових юридичних установ України.
 Охарактеризуйте правовий режим підземних вод за чинним законодавством.
В чому полягає подвійний характер  такого режиму?
Чи потребує правовий режим використання та охорони підземних вод, встановлений чинним законодавством, змін та доповнень? Якщо потребує, то, на Ваших погляд, яких саме?
Надайте оцінку запропонованим змінам щодо поширення на регулювання відносин з використання та охорони підземних вод норм виключно водного законодавства України.


В результаті самовільного зайняття земельних ділянок по завершенні будівництва автобану Київ – Одеса в Іванівському, Біляївському та Роздільнянському районах Одеської області земельні рейдери почали незаконну розробку піщаного кар’єру і перекрили дамбою річку Великий Куяльник, що призвело до швидкого обміління лікувального Куяльницького лиману та його висихання (на третину), зникнення води у колодязях мешканців одного з сіл, завдало шкоди розробкою піску на 7 мільйонів гривень. За даними прокуратури Одеської області під час перевірки з’ясувалось, що лише у 30 % підприємств, які здійснюють розробку піску, глини, щебеню, будівельного каменю, є оформлені у законному порядку ліцензії, у багатьох з них немає взагалі ніяких документів на розробку корисних копалин.
Після звернення голови обласної ради до міністра охорони навколишнього природного середовища було проведено перевірку законності розробки надр в Одеській області, якою, окрім підтвердження зазначених правопорушень, було виявлено й наступні. Так, незаконно побудована дамба через річку Великий Куяльник, про зруйнування якої одеськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища було повідомлено в Київ, продовжувала експлуатуватись. Влаштовано водопропуски через труби, укладені в тіло дамби, якою цілодобово рухається будівельна техніка, руйнуючи і дамбу, і дороги. З’ясувалось також, що деякі розроблювачі кар’єрів діють легально, уклавши договори з районними державними адміністраціями про оренду земельних ділянок.
За результатами перевірки на ряд підприємців було накладено штрафи розміром від 85 до 340 гривень та зупинено їх діяльність. Через декілька тижнів після цього роботи з видобування піску та інших корисних копалин відновились, підприємці почали одержувати від місцевої влади земельні ділянки нібито для ведення особистого селянського господарства, після чого приступали до видобування корисних копалин.
 Визначити коло суспільних відносин, що склались.
Надайте оцінку описаним неправомірним діям осіб, які займаються видобуванням корисних копалин, та наслідкам таких дій.
Чи потребує правовий режим використання та охорони надр, встановлений чинним законодавством, змін та доповнень? Якщо потребує, то, на Ваших погляд, яких саме?
Якою є юридична природа зазначених договорів?
Вирішити справу.


 Для контролю за видобутком і відвантаженням нафти на Берегометській нафтоналивній станції в селищі Лопушне на Буковині у 2007 р. встановили лічильник. За рік, за показаннями лічильника, було видобуто майже 60 тисяч тонн нафти, а видобувне підприємство "Надвірнанафтогаз" у своїх документах вказало, що видобуто лише 13 тисяч тонн. За висновками спеціально створеної комісії причиною значної розбіжності в цифрах стала несправність (поламка) лічильника, після чого його демонтували без заміни на новий.
На сесії Вижницької районної ради було обнародувано й інформацію про те, що нафтовики вже четвертий рік поспіль не сплачують податок на прибуток на території області, чим заборгували бюджету краю майже 20 мільйонів гривень, які мали піти на розвиток соціальної інфраструктури зазначеного району. За 2008 р. та перше півріччя 2009 р. нафтовики заборгували району 4 мільйони гривень.
Зважаючи на таку ситуацію, депутати Чернівецької обласної ради звернулись до Кабінету Міністрів України із проханням припинити дію ліцензії нафтогазовидобувного управління "Надвірнанафтогаз" ВАТ "Укрнафта" доти, доки вони не встановлять лічильник. Водночас з метою повернення нафтовиками усіх своїх боргів, вони запропонували зупинити користування землею, де триває видобуток.
 Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Які види платежів зобов’язані сплачувати надрокористувачі у зв’язку з видобуванням ними нафти?
Що, на Вашу думку, охоплює поняття "розвиток соціальної інфраструктури"?
Вирішити справу.

  
Підприємство з іноземними інвестиціями у формі ПП "Східний транспорт" (далі – ТОВ)  імпортувало для подальшої реалізації в Україні легкові автомобілі марки "О." виробництва Малайзії. При проведенні державної реєстрації придбаних громадянами Васильєвим Н., Попова К. і ТОВ "М." автомобілів "О." в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах ДАІ (далі – РЕВ ДАІ) було виявлено, що викиди відпрацьованих газів в атмосферне повітря від роботи двигуна таких автомобілів перевищує в 4 рази середні показники для авто такого класу. У зв’язку із вказаним у проведенні державної реєстрації машин В., П. та ТОВ "М." було відмовлено.
Внаслідок зазначеної відмови Васильєв Н., Попов К. і ТОВ "М." звернулись до суду із позовом до ПП про розірвання договорів купівлі-продажу транспортних засобів та повернення сплаченої суми їх вартості у зв’язку із невідповідністю придбаних машин вимогам чинного атмосфероохоронного законодавства в частині рівнів викидів відпрацьованих газів в атмосферне повітря. Також вказані особи звернулись до органів у справах захисту прав споживачів із скаргами на ПП, яке, на їх думку, грубо порушило законодавство про захист зазначених прав.
ПП проти позову заперечило, вказуючи, що по-перше, чинним законодавством не передбачено отримання будь-яких дозволів для  імпорту з метою подальшого продажу транспортних засобів іноземного виробництва в частині викидів ними забруднюючих речовин у повітря; по-друге, автомобілі пройшли митне оформлення, а тому можуть законно реалізовуватись на території України; по-третє, Васильєвим Н., Попова К. та ТОВ "М." повинні звернутись із позовом до РЕВ ДАІ щодо визнання їх відмови у проведенні державної реєстрації неправомірною; по-четверте, автомобілі сертифіковані в країні походження, про що свідчить апостильований сертифікат, виданий компетентним органом Малайзії.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок допуску до реалізації транспортних засобів у частині нормування їх викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в Україні? Чи потребує такий порядок змін і доповнень з метою гарантування дотримання екологічної безпеки при використанні вказаних транспортних засобів?
Які повноваження законодавчо надано міліції щодо контролю за дотриманням атмосфероохоронного законодавства при використанні транспортних засобів?
Надайте правову оцінку правовій позиції РЕВ із посиланням на чинне законодавство.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції ТОВ.
Вирішіть справу.

  
Державне підприємство "Українські агрохімікати" (далі – ДП), яке здійснює виробництво пестицидів, звернулось до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в області (далі – Управління) із клопотанням збільшити вдвічі встановлений розмір ліміту на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних та пересувних джерел з огляду на збільшення обсягів виробництва.
Наказом заступника начальника Управління клопотання ДП задоволено частково та збільшено вдвічі ліміт викидів із стаціонарних джерел, а щодо пересувних джерел – відмовлено у зв’язку із відсутністю відповідного права в Управління.
Внаслідок перевірки, проведеної обласної санстанцією, виявлено перевищення ДП встановлених нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, внаслідок чого директора ДП притягнено до адміністративної відповідальності. На посилання директора ДП на збільшені ліміти представники санстанції зазначили, що чинним законодавством не передбачено встановлення лімітів на викиди,  існують лише вказані нормативи, які ДП перевищило.
Директор ДП оскаржив дії санстанції до суду як незаконні.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок обмеження та регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря законодавчо встановлено в Україні? Чи потребує такий порядок змін і доповнень з огляду на необхідність посилення ефективності контролю за його дотриманням? Якщо потребує, то, на Вашу думку,  яких саме?
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції Управління.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції санстанції.
Надайте правову оцінку позиції директора ДП.
Вирішіть справу.


 Державною екологічною інспекцією України в області проведено перевірку дотримання чинного законодавства Командитного товариства "Теплопостачання" (далі – КТ), яке на умовах довгострокової оренди цілісного майнового комплексу комунального теплопостачального підприємства надає послуги з теплопостачання мешканцям міста. За наслідками перевірки виявлено відсутність у КТ встановлених нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. До отримання відповідних нормативів державною екологічною інспекцією зупинено діяльність КТ.
КТ оскаржило дії та рішення державної екологічної інспекції до суду, вказавши, що: 1) Державна екологічна інспекція не мала права проводити вказану перевірку, адже не уповноважена на це законодавством; 2) КТ надає соціально важливі послуги – забезпечує теплом оселі місцевих жителів, а тому заборонити її діяльність просто неможливо; 3) стаціонарні джерела КТ не потребують встановлення будь-яких нормативів щодо безпечності для атмосферного повітря.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції Державної екологічної інспекції.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції КТ.
Які, на Вашу думку, уточнення потребує чинне екологічне законодавство в частині удосконалення процедури обмеження впливу на навколишнє природне середовище негативних фізичних та біологічних факторів, а також контролю за такими обмеженнями?
Вирішіть справу.


 Група мешканців мікрорайону "Північний" в м. Антрациті звернулась до суду із позовом до райдержадміністрації щодо обмеження проїзду автотранспорту по основний вулиці їх району – просп. Шахтарському, для чого встановити відповідні дорожні знаки і забезпечити здійснення контролю працівниками ДАІ. Свою позицію громадяни обґрунтовували тим, що викиди забруднюючих речовин автомобілів негативно впливають на їх здоров’я та погіршують імунітет. На підтвердження цього громадяни подали до суду висновок міської санстанції.
Райдержадміністрація проти позову заперечила, вказавши, що обмеження руху не належить до її компетенції. Крім того, проспектом рухаються у переважній більшості автомобілі, які пройшли державний техогляд, що є підтвердженням безпечності їх викидів для здоров’я людей. Висновок санстанції не має правової сили, адже цей орган не уповноважений їх видавати, до того ж один із працівників санстанції є родичем керівника ініціативної групи мешканців, що вказує на упередженість висновку.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції групи громадян.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції санстанції.
Якими правовими способами можна захистити законний інтерес мешканців будинку щодо безпечності атмосферного повітря?
Які зміни і доповнення слід внести до чинного законодавства з метою створення ефективної правової процедури захисту вказаного інтересу?
Вирішіть справу.


 Юридична особа за законодавством Румунії "Ром-поліграф", яка здійснює виробництво поліграфічної продукції в м. Іршаві, ввело в експлуатацію новий цех із виробництва книжкового паперу.
Заступник прокурора Іршавського району вніс приписи до Державної екологічної інспекції в Закарпатській області та до обласної санстанції про негайне вжиття заходів до припинення діяльності вказаного цеху у зв’язку із порушенням вимог атмосфероохоронного законодавства щодо погодження будівництва із природоохоронними органами, а також щодо санітарно-захисних зон, адже цех розміщено поблизу житлової забудови та міського парку.
Одночасно прокурор звернувся із позовом до господарського суду області про зупинення діяльності новозбудованого цеху "Ром-поліграф".
"Ром-поліграф" проти позову заперечило в повному обсязі, вказавши, що будь-які порушення атмосфероохоронного законодавства в їх діях відсутні.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку із посиланням на чинне законодавство правовій позиції прокурора.
Запропонуйте зміни і доповнення чинного законодавства, які б сприяли покрашенню взаємодії між органами контролю за дотриманням атмосфероохоронного законодавства.
Якими мають бути дії Державної екологічної інспекції в Закарпатській області та санстанції  у відповідь на припис прокурора?
Надайте оцінку правовій позиції СП "Полістар" із посиланням на чинне законодавство.
Вирішіть справу.


 Під час проведення перевірки дотримання вимог екологічного законодавства Комунальним підприємством "Вознесенський елеватор" (далі – КП) було виявлено перевищення дозволеного рівня викидів в атмосферне повітря вдвічі. Підставою для таких висновків став розрахунок, наданий КП Державній екологічній інспекції в Миколаївській області за підписом заступника директора КП В. Заблоцького. За наслідками перевірки до КП заявлено позов про відшкодування заподіяної понаднормативними викидами шкоди.
В суді представник КП пояснив, що розрахунок викидів за підписом В. Заблоцького не може братись до уваги, так як ця особа з посади заступника директора вже звільнена у зв’язку із невідповідністю займаній посаді, розрахунок підписувала "заднім" числом і не була взагалі уповноважена на підписання подібних документів статутом КП. Крім того, будь-яких інших доказів порушень з боку КП, окрім зазначеного розрахунку, немає.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Якими способами можна довести факти понаднормативних викидів? Які зміни і доповнення слід внести до чинного законодавства з метою удосконалення процедури доведення фактів понаднормативних викидів забруднюючих речовин?
Надайте правову оцінку позиції Державної екологічної інспекції.
Надайте правову оцінку позиції ТОВ.
Вирішіть справу.



 Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Щорса (далі – СВК) систематично здійснює спалювання сіна, яке залишається на полях після збору врожаю. Інспектор з контролю за використанням і охороною земель (далі – інспектор) наклав на голову та головного агронома СВК штраф та подав позов до суду про зобов’язання СВК не спалювати сіно в майбутньому. Свою позицію інспектор мотивував тим, що дії СВК є видом спеціального використання атмосферного повітря, для здійснення якого потрібно отримати дозвіл, адже внаслідок вказаного спалення у повітря виділяються забруднюючі речовини.
СВК проти позову інспектора заперечило, вказавши на відсутність у нього повноважень на подання таких позовів, а також на те, що будь-які забруднюючі речовини при спалюванні сіна в повітря не виділяються, а тому дозволи на таке спалювання не потрібні. 
Голова та головний агроном СВК оскаржили дії інспектора з накладення штрафу.

Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи здійснює СВК спеціальне використання атмосферного повітря? Чи потрібно вносити зміни і доповнення до чинного законодавства з метою правового регулювання спалювання сіна, бур’янів, опалого листя, тощо? Якщо потрібно, то які саме зміни і доповнення?
Надайте правову оцінку позиції інспектора.
Надайте правову оцінку позиції СВК, його голови та головного агронома.
Вирішіть справу.


 При будівництві сталеливарного заводу в м. Кременчуці (Полтавська область) було проведено державну експертизу на предмет відповідності проектної документації вимогам екологічного законодавства. Водночас, будь-які висновки щодо відповідності вказаної документації вимогам атмосфероохоронного законодавства у висновку відсутні. Керівник установи, яка здійснювала експертизу, пояснив таку відсутність неможливістю одержати (а, отже – проаналізувати) інформацію про конкретні обсяги викидів, які здійснюватимуться заводом до його введення в експлуатацію.
Місцевий осередок однієї із політичних партій звернувся до суду із вимогою заборонити будівництво заводу у зв’язку із невиконанням вимог чинного законодавства України щодо проведення обов’язкової екологічної експертизи проектної документації на відповідність чинному атмосфероохоронному законодавству.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Надайте правову оцінку позиції керівника експертної установи.
Надайте правову оцінку позиції осередку політичної партії.
Чи потрібно наділяти політичні партії правом звернення до суду за захистом екологічних прав громадян? Якщо потрібно, то якими мають бути нормативно закріплені межі реалізації такого права?
Вирішіть справу.


 ТОВ з переробки побутових відходів "Вторсировина" облаштувало майданчик під відкритим небом для тимчасового зберігання підготовлених до переробки відходів.
 Заступник начальника Державної екологічної інспекції в області виніс постанову про заборону діяльності ТОВ у зв’язку із відсутністю спеціального дозволу на викиди, які мають місце при випаровуванні забруднюючих речовин із відходів.
ТОВ оскаржило дії заступника начальника, мотивувавши свою позицію наявністю всіх необхідних для розміщення відходів дозволів та відсутністю у зв’язку із цим потреби дозволу на викиди.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Чи надає наявність дозволів на розміщення відходів право на здійснення викидів забруднюючих речовин, пов’язані із такими відходами? Чи потребують питання випаровування відходів додаткового нормативного регулювання? Якщо потребують, то в якому обсязі?
Надайте правову оцінку позиції та діям заступника начальника Державної екологічної інспекції в області.
Надайте правову оцінку позиції ТОВ.
Вирішіть справу.




Військовослужбовцями Чорноморського флоту України у Чорному морі неподалік порту Південний було затримано ліванський танкер із автомобільними маслами, який прямував в Україну. Танкеру було заборонено входження в територіальні води України через відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин у повітря, які здійснювались від роботи двигунів, як це передбачено для пересувних джерел таких викидів законодавством України.
Власник масел, які перевозились на танкері, оскаржив дії військовослужбовців до суду, а також заявив вимогу про стягнення з Міністерства оборони України шкоди, заподіяної власнику неможливістю своєчасно поставити масла їх  українському покупцеві.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Надайте правову оцінку позиції та діям військовослужбовців Державної прикордонної служби. Чи є їх дії правомірними?
Проаналізуйте чинне законодавства на предмет ефективності правового регулювання викидів забруднюючих речовин морськими суднами. Запропонуйте зміни і доповнення такого законодавства.
Надайте правову оцінку позиції власника масел.
Вирішіть справу.


Мешканці м. Рені перекрили міжнародну трасу "Одеса-Бухарест". Причиною цього заходу стало те, що через відсутність об’їзної дороги великовантажний транспорт, який слідує до міжнародного пункту пропуску на кордоні з Румунією, проходить по деяким вулицям міста.     
Ці вулиці є дорогами місцевого значення і за своїми параметрами не призначені для руху великовантажних автомобілів. Проїзд великої кількості автомобілів негативно впливає на стан атмосферного повітря, а також створює вібрацію, від якої руйнуються жилі будинки. Це підтверджує акт обстеження технічної комісії при міському виконкомі. За наслідками обстеження жилих будинків і споруд комісія прийшла до висновку, що автомобілі створюють вібрацію, наближену до 3-4 балів землетрусу за шкалою Ріхтера.
Після цього міськвиконком прийняв рішення "Про заборону проїзду транзитного вантажного транспорту по комунальних дорогах міста, вага якого перевищує 8 тон", але в той же час відмовився санкціонувати демонстрацію з цього приводу, призначену на день міста. Міліція попередила ініціаторів демонстрації про кримінальну відповідальність за незаконні дії, що порушують суспільний порядок.
Проте 20 осіб все ж таки тимчасово перекрили рух вантажівок. До учасників акції протесту звернулися міський голова та голова районної державної адміністрації. Вони висловилися на підтримку протестантів, проте вказали на те, що на даний момент проблема не має вирішення. Хоча й існує проект будівництва дороги "Одеса-Рені", в рамках якого передбачено будівництво об’їзної дороги, фінансування  з державного або місцевого бюджетів не передбачено.
Голова Одеської обласної ради під час поїздки до Ренійского району заявив про перевищення міською радою своїх повноважень при прийнятті рішення про заборону руху великовантажного транспорту через вулиці міста та вимагав його скасувати.
 Визначити коло правовідносин.
Які заходи щодо охорони атмосферного повітря передбачені українським законодавством?
Чи є в даному випадку порушення екологічних прав громадян? Чи мають право таким чином захищати свої права?
Вирішити справу.


Новоукраїнська районна державна адміністрація Кіровоградської області прийняла рішення про звернення до облдержадміністрації з клопотанням про створення на території району природного заповідника. Отримавши відповідне розпорядження РДА, голова ОДА звернувся до Секретаріату Президента України з проханням підтримати ініціативу щодо створення заповідника.
За наслідками розгляду листа голови ОДА у його задоволенні було відмовлено. У відповіді за підписом голови Секретаріату Президента України зазначалось, що: 1) порушено процедуру ініціювання питання про створення природного заповіднику; 2) не надано наукового обґрунтування доцільності створення заповідника; 3) Державним бюджетом України на поточний рік не передбачено витрат на створення об’єктів об’єктів природно-заповідного фонду на території Кіровоградської області; 4) відповідне клопотання РДА повинно бути узгоджене із Мінприроди України.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Які особливості правового режиму природних заповідників?
Який порядок створення природних заповідників визначено чинним законодавством? Чи потребує такий порядок змін та доповнень з метою його удосконалення? Якщо потребує, то якого змісту мають бути такі зміни і доповнення?



Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною Держекоінспекцією в Херсонській області, виявлено будівництво на території ботанічного саду "Каховський" готельно-розважального комплексу та спортивного майданчику з тенісними кортами та баскетбольним майданчиком. Зазначене будівництво здійснюється на замовлення Каховської райради ПП "Херсон-тур", яке уклало договір про спільну діяльність із адміністрацією саду. За умовами договору адміністрація за погодженням із райрадою дозволяє ПП здійснювати будівництво і надавати після його завершення туристичні послуги, а ПП відраховує на потреби парку до 15 % доходу щомісяця.
Начальник Держекоінспекції звернувся до суду про визнання договору між ПП та адміністрацією саду недійсним через його невідповідність чинному законодавству, а також про зобов’язання ПП знести незаконно збудовані комплекс та спортивний майданчик.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Назвіть особливості правового режиму національних ботанічних садів?
Чи потребує такий режим змін та доповнень? Якщо потребує, то в якій саме частині?
Проаналізуйте договір між ПП та адміністрацією саду на відповідність вимогам чинного законодавства.
Надайте правову оцінку позиції прокуратури області.
Вирішіть справу.


 У 2007 р. мешканці села Якушенці Вінницького району виявили ініціативу на створення лісового заказника місцевого значення. Ініціативу підтримали районна та обласна ради, схвально поставились до цього і мешканці обласного центру, адже йшлось про створення ще одного місця для відпочинку, припинення вирубки лісу, зміцнення "зеленого поясу" обласного центру. Рішенням Вінницької обласної ради 1 червня 2007 р. було зарезервовано 222 гектари лісового масиву для створення заказника, однак створити його не вдалось з наступних причин.
Ще в 50-і роки минулого століття лісовий масив тодішнього Держлісфонду СРСР передали в тимчасове користування Міноборони, після чого у лісі під Якушинцями розмістили військову частину. Колись секретна військова частина ліквідована ще у 1991 р., коли перестала існувати ракетна армія, втім лісовий масив залишився у власності військових, нині він належить Івано-Франківському військовому лісопереробному комбінату, у структурі якого перебуває Шепетівський військовий лісгосп Хмельницької області та Калинівське військове лісництво Вінницької області. Погодження на створення заказника при зверненні до них Вінницької обласної ради вони не дали, посилаючись на те, що це не їх компетенція, до того ж на даний час там дислокується інша військова частина – МНС України, які й мають надавати дозвіл, за умови, що не буде порушено режимність об’єкта. Без погодження ініційовану справу не вдалось завершити, не вдалось виготовити навіть проект. 
У відповідь на звернення Вінницької обласної ради до військової частини МНС зазначалось, що вона також не уповноважена надавати громаді документ на створення заказника, у МНС зазначили, що власником лісу є зовсім інше відомство. В Міноборони депутатам нагадали, що нікому не дано права відбирати ліси у військового відомства.
Обласне управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області надало позитивні висновки та рекомендації, а фахівці Уманського дендропарку "Софіївка" склали карту рослинності. Поруч з військовим лісом розташовані землі лісового та водного фонду, які донедавна належали територіальній громаді села, тепер на них господарює обласне підприємство "Вінницяоблкомунліс".
 Визначте коло суспільних відносин, що склались.
Назвіть особливості правового режиму заказників. Чи потребує такий правовий режим змін та доповнень з огляду на специфіку суб’єктного складу природно-заповідних відносин? Якщо потребує, то в якій саме частині?
Проаналізуйте процедуру створення заказника.
Надайте правову оцінку позицій обласної ради, Міноборони України та МНС України.
Вирішіть справу.


 Дирекція регіонального ландшафтного парку уклала договір із фермерським господарством "Промінь" про використання під сінокоси та розміщення пасіки 1,5 га заповідної зони та 3,1 га зони стаціонарної рекреації для випасання худоби за умови, що фермерське господарство забезпечуватиме продуктами харчування ресторани готелю та кемпінгу, розташовані в межах господарської зони, дасть можливість розмістити на належній йому на праві власності частині сільськогосподарських угідь наметовий табір  та спортивний майданчик поблизу ставка загального користування для оздоровлення відпочиваючих.
Внаслідок сильних дощів використати сінокоси і пасовища фермерське господарство не змогло, внаслідок чого в односторонньому порядку припинило виконувати умови договору із дирекцією.
Дирекція звернулась до суду із позовом про зобов’язання фермерського господарства виконувати умови договору. В свою чергу, господарство заявило зустрічні позовні вимоги про визнання договору недійсним у зв’язку із його невідповідністю чинному законодавству.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Які особливості правового режиму регіональних ландшафтних парків визначені чинним законодавством?
Чи потребує такий режим змін і доповнень? Якщо так, то запропонуйте в якій частині і яких саме змін?
Проаналізуйте юридичну природу укладеного між дирекцією договір між дирекцією парку та фермерським господарством.
Надайте правову оцінку позиції дирекції парку в суді.
Надайте правову оцінку позиції фермерського господарства в суді.
Вирішіть справу.



 У зв’язку із створенням національного природного парку "Новопетрівський" та необхідністю розробки проекту організації його території, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних об’єктів і комплексів, створення системи охорони його території та об’єктів виникла потреба розмежувати функції щодо контролю за дотриманням режиму парку між органами Державної екологічної інспекції, Інспекції з контролю за використанням і охороною земель та службою охорони цього парку.
Відповідно до спільного наказу начальника Державної екологічної інспекції в області та начальника Державної земельної інспекції в області контролюючі повноваження служби охорони парку повинні поширюватись виключно на забезпечення додержання правового режиму в заповідній зоні, зонах регульованої та стаціонарної рекреації. Працівники ж інспекцій в межах своєї компетенції здійснюватимуть контроль в межах господарської зони парку.
Новостворена дирекція парку заперечила, проти вказаного розподілу повноважень  вважаючи, що територія парку в цілому є єдиним об’єктом охорони та правової регламентації, а тому на всю цю територію повинна поширюватись "юрисдикція" виключно служби охорони парку.
Для врегулювання спору, що виник, начальники зазначених інспекцій та дирекція парку звернулись за роз’ясненням до юридичної служби Держкомзему України.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Назвіть особливості правового режиму національних природних парків?
Який порядок організації та які повноваження служби охорони національних природних парків передбачено чинним законодавством? Які зміни і доповнення потребує чинне законодавство в частині розмежування компетенції вказаних інспекцій та служби охорони?
Надайте правову оцінку позиції інспекції.
Надайте правову оцінку позиції дирекції парку.
Якою повинна бути відповідь юридичної служби Держкомзему України?

 До Полтавської обласної державної адміністрації від Миргородської районної ради надійшли матеріали про створення курорту місцевого значення лікувального профілю, в діяльності якого плануються до використання лікувальні властивості мінеральних вод.
Рішенням обласної державної адміністрації створено курорт місцевого значення "Полтавські лікувальні води" та затверджено проект організації його території.
Заступник прокурора Полтавської області опротестував рішення обласної державної адміністрації як незаконне, прийняте з порушенням передбаченого чинним законодавством порядку створення курортів. Крім того, у протесті вказано, що обов’язковою умовою створення курорту є отримання дозвільних документів на спеціальне використання підземних лікувальних вод.
За наслідками розгляду протесту обласної державної адміністрації відмовила у його задоволенні, внаслідок чого заступник прокурора області звернувся до суду із вимогою про визнання рішення незаконним та його скасування.
 Визначте види правовідносин, що виникли.
Який порядок створення курортів місцевого значення передбачено чинним законодавством? Чи потребує такий порядок внесення змін та доповнень до нього? Сформулюйте відповідні пропозиції.
Визначте особливості правового режиму курортів місцевого значення.
Надайте правову оцінку позиції обласної державної адміністрації.
Надайте правову оцінку позиції заступника прокурора області.
Вирішіть справу.


 Рішенням Збаразької міської ради Тернопільської області було вирішено створити на території району природний заповідник, для чого звернутись із відповідним клопотанням до обласної державної адміністрації та обласної ради. Прийнято також було рішення рекомендувати обласній раді в якості потенційного інвестора процедури створення заповідника – підприємство з іноземними інвестиціями "П.", якому в обмін на фінансування робіт щодо створення заповідника передати даний об’єкт в оперативне управління строком на 30 років.
Прокурор району вніс протест на вказане рішення районної ради, мотивувавши його наступним: 1) до компетенції міськради, як і облдержадміністрації і облради, не віднесено вирішення будь-яких питань щодо створення природних заповідників; 2) чинним законодавством не передбачено фінансування створення природних заповідників за кошти приватних осіб, а також передача заповідників в оперативне управління зазначеним особам.
Розглянувши протест, міська рада прийняла рішення відхилити його, внаслідок чого прокурор звернувся із позовом до суду про скасування даного рішення
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Який порядок створення природних заповідників передбачено чинним законодавством? Чи потребує такий порядок внесення змін та доповнень? Сформулюйте пропозиції щодо змісту таких змін і доповнень.
Надайте оцінку позиції міськради із посиланням на чинне законодавство.
Надайте оцінку позиції прокурора району із посиланням на чинне законодавство.
Вирішіть справу.


 Під загрозою знищення опинилась "Долина привидів" біля підніжжя гори Демерджи у Криму. Причиною цього представники Комітету АР Крим з лісового та мисливського господарства називають надмірну експлуатацію ландшафтного парку туристами, а також організацію кінних маршрутів. Найбільшу шкоду природі, на думку представників асоціації гідів Криму, завдають коні (біля 1000 голів), які там випасаються. Аборигенні рослини знищуються, туристичні тропи повністю розбиті, трава в долині зникла.
Незважаючи на те, що власники комерційних стаєнь стверджували, що на випас коней до долини не водять і все прибирають, щодо них були складені протоколи, вони були оштрафовані.
Місцеві мешканці вказали на те, що гній, який не збирається, змивається у Кутузівське водосховище, яке забезпечує питною водою навколишні села.
З метою вирішення конфлікту місцева рада запропонувала поділити пам'ятку природи на господарську та заповідну частини. Спеціалісти науково-дослідного центру розробляють генеральний план ландшафтного парку.
 Визначити коло правовідносин.
Які особливості використання об'єктів природно-заповідного фонду? Розкрити особливості правового режиму регіонального ландшафтного парку.
Запропонувати шляхи вдосконалення законодавства.
Вирішити справу.

  
Під час аналізу чинного природоохоронного законодавства та приведення у відповідність із положеннями Конституції України робочою групою, створеною профільним коітетом Верховної Ради України, зокрема, встановлено, що ст. 13 Основного закону України природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Аналогічні положення містяться і в Законі України "Про економічну самостійність України" (ст. 4).
Водночас, норми Закону України "Про виключну (морську) економічну зону України", зокрема, його ст. 4, у відповідній частині базуються на інших вихідних принципах, які випливають з положень Конвенції ООН з морського права 1982 р. (далі – Конвенція).
З огляду на викладені обставини члени робочої групи звернулись до народних депутатів України з метою спонукати їх звернутись до Конституційного Суду України з клопотанням щодо перевірки на відповідність Конституції України положень Конвенції та офіційного тлумачення ст. 13 Основного закону у цій частині.
 Які види правовідносин виникли?
Які особливості виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу як об'єктів екологічного права?
В чому, на Вашу думку, полягає невідповідність положень ст. 13 Конституції України та Закону України "Про виключну (морську) економічну зону України" щодо визначення правового режиму відповідних об’єктів? Чи потребують вказані норми внесення змін і доповнень? Якщо потребують, то яких саме?
Які зміни слід внести до вказаних вище нормативно-правових актів для того, щоб їх положення базувались на єдиних принципах?
Чи підлягають вказані питання розгляду Конституційним Судом України? Яке рішення щодо цих питань має бути прийняте?


 Санаторій "Орельський" уклав договір із фізичною особою-підприємцем Василиком В., відповідно до умов якого останній отримував право звести на території санаторію на березі р. Орель 5 наметів для продажу канцтоварів, продуктів харчування та слабоалкогольних напоїв для відпочиваючих, взамін чого сплачувати санаторію щомісяця 1000 грн. плати за кожен намет та організовувати за власні кошти власними силами прибирання берегу річки та його упорядкування території в межах санаторію.
Міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду із позовом про визнання договору недійсним як такого, що суперечить інтересам держави і суспільства. В обґрунтування своєї позиції прокурор зазначав, що на території курорту, яким є санаторій, заборонено здійснювати продаж слабоалкогольних напоїв, крім того, чинним законодавством санаторію не надано права укладати подібні  договори.
Представник санаторію в суді проти позову заперечив, зазначивши, що санаторій не є курортом, а тому будь-яких порушень законодавства про курорти не має.
Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте оцінку укладеному договору з точки зору його відповідності чинному законодавству.
Проаналізуйте чинне законодавство про курорти в частині права останніх укладати договори. Запропонуйте шляхи удосконалення правового регулювання договірних відносин за участю курортів.
Надайте правову оцінку позиції прокурора.
Надайте правову оцінку позиції санаторію.
Вирішіть справу.


Під час розгляду проекту організації рекреаційної зони міста обласного значення на виконкомі міськради найбільшу дискусію викликали його положення щодо включення до складу вказаної зони частини території регіонального ландшафтного парку (зон регульованої та стаціонарної рекреації), території зоологічного парку місцевого значення, ботанічного саду загальнодержавного значення та лісопаркової частини зеленої зони навколо міста із розрахунку 10 га на кожні 1,5 тисячі осіб населення. З метою управління відповідною зоною та надання рекреаційних послуг створюється комунальне підприємство "Відпочинок".
Начальник Держекоінспекції в області заперечував проти затвердження поданого проекту організації рекреаційної зони мотивуючи тим, що в місті проживає майже 150 тис. осіб, а поширення рекреаційної діяльності на вищевказані території призведе до порушення їх режиму, відтворення та охорони. Крім того, проект не узгоджений із Державним управлінням охорони НПС в області, також наявні скарги від окремих осіб щодо порушення їх прав  на земельні ділянки які підпадають під режим рекреаційної зони.
Не зважаючи на вказані заперечення, проект було затверджено рішенням виконкому міськради.
Прокурор області опротестував рішення як незаконне.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Назвіть порядок створення рекреаційних зон передбачено чинним законодавством? Вкажіть які зміни в цій частині потребує чинне законодавство?
Надайте правову оцінку проекту з позицій його відповідності чинному законодавству.
Чи підлягає протест прокурора задоволенню?
Вирішіть справу.




 Працівниками Держекоінспекції з охорони північно-західного регіону Чорного моря спільно із військовослужбовцями Держприкордонслужби України затримано риболовецьке судно під прапором Греції, яке здійснювало вилов цінних видів риби, допустило скидання паливно-мастильних матеріалів, відходів від очистки рибних та інших ресурсів у виключній (морській) економічній зоні України без спеціального дозволу на здійснення такої діяльності.
У процесі перевірки суднових документів та судна було встановлено, що це не перша спроба рибалок іноземної держави здійснювати добування живих ресурсів у виключній (морській) економічній зоні нашої держави, внаслідок чого їй заподіяно збитків на суму близько 250 тис. грн.
Начальник екологічної інспекції виніс постанову про накладення на капітана судна штрафу у розмірі 150 мінімальних розмірів заробітної плати з конфіскацією знарядь, за допомогою яких вчинено порушення та звернувся до суду з позовом про відшкодування завданих збитків.
Капітан сейнера оскаржив постанову про накладення штрафу як незаконну, а в суді заявив зустрічний позов про відшкодування йому заподіяної моральної шкоди внаслідок незаконних дій працівників і керівника рибоохорони у процесі здійснення контролю.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Назвіть порядок вилову риби в виключній (морській) економічній зоні,  передбачений чинним законодавством? Чи потребує такий порядок будь-яких змін та доповнень?
Надайте правову оцінку діям працівників рибоохорони.
Надайте правову оцінку діям капітана сейнера.
Вирішіть справу.




 З метою раціонального використання та охорони природоресурсового потенціалу міста у проекті генерального плану передбачено поділ його території за ландшафтними ознаками. Виділено, зокрема, сельбищний, промисловий, рекреаційний, сільськогосподарський, заповідний, природний та міський ландшафти.
Під час розгляду проекту генерального плану міста в обласній раді генеральному проектувальнику було зауважено, що такий поділ не узгоджується з функціональним призначенням земель міста. Зокрема, заступник начальника територіального органу Держкомзему в області заперечував проти виділення сільськогосподарського та природного ландшафтів, які, на його погляд, мають бути охоплені рекреаційним ландшафтом. З огляду на це, він запропонував поділ ландшафту міста на 2 рівні: природний та антропогенний, у межах яких вважав за необхідне виділити відповідно території заповідних, лікувально-оздоровчих, рекреаційних та житлово-господарського, промислового, водогосподарського ландшафтів.
Генеральний проектувальник не погодився з таким функціональним зонуванням території міста, вважаючи, що це призведе до обмеження господарської діяльності в місті та його залежності від прилеглих до міста територій.
У запропонованому генеральним проектувальником варіанті проект було схвалено обласною радою. Вважаючи такий підхід незаконним, начальник територіального органу Держкомзему в області оскаржив зазначене рішення до суду.
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Надайте правову оцінку проекту генерального плану, запропонованого генеральним проектувальником. Чи потрібно, на Ваш погляд, вносити зміни та доповнення до чинного законодавства про генеральні плани населених пунктів з метою узгодження їх із положеннями земельного законодавства щодо поділу земель на категорії?
Надайте правову оцінку позиції начальника Держкомзему в області.
Яким має бути рішення обласної ради?



 На місці колишнього найбільшого в Європі відкритого родовища "Яворівська сірка" на Львівщині, видобуток сірки на якому було припинено понад десять років тому, нещодавно було створено єдине в Україні "рукотворне" озеро – найбільше в Україні за кількістю прісної води (об’єм – 195 мільйонів кубічних метрів, площа водного плеса – 7 квадратних кілометрів). Нині озеро поволі "обживають" рибалки, в літню пору навколо озера полюбляють відпочивати сотні людей. На думку голови правління ВАТ "Гірхімпром" у Яворівського озера чималі перспективи, але для цього необхідно виконати комплекс робіт з упорядкування навколишньої території, вже завершується технічна рекультивація території, далі буде проведено біологічну рекультивацію. Це дасть змогу створити оптимальний екологічний баланс території і перетворити її на рекреаційну зону. Силами інституту "Містопроект" і ДУ "Львівський лісотехнічний університет" розроблено відповідний проект.
Однак через обмеженість фінансування (надійшло близько 30 % від його необхідного обсягу) господар території ВАТ "Яворівська сірка" відсутня можливість постійного догляду за зеленими насадженнями та молодим лісом. У постійного користувача земельної ділянки ВО "Сірка", яке займається рекультивацією території, не врегульовано питання з фінансуванням, у штаті підприємства немає відповідних фахівців. Через брак фінансування припинила своє функціонування рятувальна служба.
До того ж науковці висловили перспективну для Яворівщини ідею – спорудити гребний канал на озері, який є на сьогодні лише в московському Крилатському, і озеро могло б стати не лише рекреаційною зоною, але й спортивним середовищем для веслувальників, байдарочників, любителів парусного спорту. Для цього є відповідна гірнича техніка та фахівці.
Не вирішеним залишається ще одне питання, з яким пов’язують перспективи Яворівського озера, – слід визначити єдиного господаря території. На думку голови Залузької сільської ради, відповідно до законодавства по завершенні рекреаційних робіт землі мають бути передані їхнім колишнім власникам, тобто сільським радам (сільська рада включає в себе п’ять сіл, які оточують озеро). Начальник Головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку вважає, що спочатку потрібно визначити єдиного господаря території, бо якщо цього не зробити, розбудова приозерної території може спричинити цілковитий хаос. Одне з першочергових завдань – розробити генеральний план розвитку території та запобігти перетворенню озера на величезний смітник.
 Окресліть коло правовідносин, які виникли.
Який механізм створення рекреаційних зон передбачений чинним законодавством?
Запропонуйте алгоритм дій стосовно створення рекреаційної зони навколо Яворівського озера, здійснення рекультивації земель для цієї мети, визначення власника (користувача) цієї території, етапи її освоєння згідно з чинним законодавством.
Чи доцільно, на Ваш погляд, вносити зміни та доповнення до чинного законодавства про правовий режим рекреаційних зон і територій?



Позачергова перевірка Державної екологічної інспекції встановила, що металургійний завод здійснює свою діяльність з порушенням умов спеціального водокористування, зазначених у дозволі, відповідно до вимог водного законодавства України, а саме:
підприємством не побудовані ефективні споруди для очищення нафтопродуктів, що потрапляють із ставка-охолоджувача у стічні води, які скидаються у річку Булавін. Вміст нафтопродуктів у р. Булавін збільшується з 0,38 мг/дм3 (до скиду у водний об’єкт) до 0,52 мг/дм3 (після скиду) при встановленому ГДС  0,30 мг/дм3;
не виконуються роботи  з розчистки р. Булавін, а також  заходи щодо благоустрою прибережних водоохоронних смуг, на території яких розташовані шламові відвали і частина об’єктів металургійного заводу, що є результатом забруднення і засмічення  води річок;
підприємство здійснює викид неочищеної стічної води у ставок-охолоджувач, що спричинило пошкодження каналізаційного колектора (підприємству неодноразово вказували на порушення у роботі даного колектора, але відповідні рішення не брались до уваги). Тому концентрація БСК5 на випуску перевищує нормативну у 6 разів, азоту амонійного – у 3 рази;
також на підприємстві не організований приладовий облік стічної води, про що неодноразово нагадували контролюючі органи.
На підставі аналізу вказаних вище порушень Держуправління охорони навколишнього природного середовища анулювало дозвіл та припинило право на спеціальне водокористування металургійного заводу.
Керівництво металургійного заводу вважає такі дії державного управління незаконними і оскаржило їх до суду, оскільки на підприємстві вже здійснювалася перевірка місяць тому, було вказано на порушення, за наслідками перевірки накладено штраф, який було сплачено підприємством.
 Визначити коло правовідносин.
Які заходи охорони вод від забруднення та засмічення передбачені українським законодавством? Чи правомірні дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища?
Вирішити справу.


 Державною екологічною інспекцією в Сумській області проведено перевірку факту забруднення атмосферного повітря підприємством "ВМД" у результаті його виробничої діяльності.
Згідно з попередніми даними підприємство здійснювало виробництво деревинного вугілля у двох вугільних печах методом сухофазного піролізу.
Перевіркою на місці було встановлено ряд порушень вимог чинного природоохоронного законодавства: відсутність проектної документації з розділом ОВНС на виробництво деревинного вугілля та позитивного висновку державної екологічної експертизи; не витримана санітарно-захисна зона підприємства. Виявлено, що фактично промисловий майданчик підприємства, межує з усіх сторін із жилою зоною: з півночі – на 55м, з півдня – 140м, з заходу – 125 м, зі сходу – 90м. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не відповідають матеріальному балансу виробництва деревного вугілля.
Для отримання остаточних висновків щодо несанкціонованої діяльності даного підприємства, залучено обласну санітарно-епідеміологічну станцію, яка має встановити якість повітря в жилій зоні, прилеглій до "ВМД".
 Визначити коло правовідносин.
Чи були допущені в даному випадку порушення екологічного законодавства? Які заходи повинні бути вжиті для усунення правопорушень?
Вирішити справу.


 Подорожуючи Україною легковим автомобілем, працівник посольства Польщі в Україні громадянин Г., був зупинений в Одеській області поблизу с. Приморське особами у формі дуже подібній до форменого одягу працівників ДАІ МВС України. Дані особи представилися як представники громадської організації "Українське вільне козацтво", що здійснюють перевірки дотримання вимог екологічної безпеки та проведення тестування транспортних засобів.
Після проведення вимірювання та тестування транспортного засобу на рівень викидів у атмосферне повітря СО, громадянину Г. була представлена квитанція на оплату штрафу за порушення норм екологічної безпеки, який він має оплатити на місці. На заперечення громадянина Г. сплатити штраф на місці були представлено копію рішення Приморської сільради щодо повноважень громадської організації "Українське вільне козацтво" підтримувати громадський порядок.
З приводу даного інциденту юридична служба посольства Польщі звернулася до Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України за роз’ясненнями щодо правових підстав та порядку здійснення контролю за дотриманням вимог екологічної безпеки на транспорті.
Визначити коло суспільних відносин.
Правові засади здійснення державного та громадського контролю за дотриманням вимог екологічної безпеки на транспорті.
Підготувати роз’яснення державних органів.

 Червоненко В. купила в аптеці препарат для схуднення, про який дізналася з реклами по телебаченню, почала його приймати відповідно до інструкції для медичного застосування. Спочатку вона втрачала вагу, але через місяць застосування препарату Червоненко В. почала товстішати. Крім того, вона відчула різке погіршення здоров’я порушення сну та настрою, алергічні реакції, запаморочення.
Червоненко В. звернулася до лікаря. Після лабораторних досліджень з’ясувалося, що препарат є біологічно активною добавкою, у складі якої містяться сильний канцероген та наркотик, які не були заявлені серед складових.
Червоненко В. направила скаргу до Міністерства охорони здоров’я України. Вона вважає, що у тому, що з нею сталося є вина міністерства, враховуючи те, що препарату був наданий гігієнічний висновок МОЗ України.
Через місяць з міністерства Червоненко В. надійшла відповідь, що вони не несуть відповідальності за інформацію, яка подається в рекламі, а в препараті перевіряють лише заявлені складові.
Червоненко В. звернулася за консультацією до юриста.
 Визначити коло правовідносин.
Охарактеризувати законодавство, що регулює дані відносини, та проблеми його застосування.
Дати громадянці консультацію.


 До Голосіївського районного суду м. Києва з колективним позовом звернулась група мешканців, що проживають по вул. Васильківській. В ньому вони пояснили, що внаслідок вибуху на лісопильні, яка знаходилась в дворі їх будинку, було заподіяно шкоду здоров’ю та майну.
Усі численні звернення громадян до СЕС м. Києва, прокуратури Голосіївського району м. Києва, Мінприроди України та Державної екологічної інспекції щодо заборони діяльності цього підприємства залишались без належної уваги.
Тому вони вважають, що оскільки забезпечення екологічної безпеки є окремим напрямом діяльності держави, держава, в особі уповноваженого органу зобов’язана відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок такої надзвичайної екологічної ситуації, оскільки власники лісопильні не мають достатніх коштів щодо повного відшкодування заподіяної шкоди та відмовляються від спілкування з громадянами. 
 Визначити коло суспільних відносин, що виникли.
Чи можна притягнути до юридичної відповідальності орган державної влади з метою відшкодування екологічної шкоди, завданої внаслідок його бездіяльності?
До якого уповноваженого органу державної влади можна подати такий позов?
Що таке колективний позов, т.зв. позови "Class action"?



 До громадської організації звернулися жителі с. Коцюбинське Київської області. Вони просили допомогти припинити діяльність металургійного заводу, санітарна зона якого проходить по території їх дач, від підприємства розходяться хмари диму з "хімічним запахом", тишу порушує постійний шум від промислових витяжок, від яких перехоплює дихання, з'являється запаморочення, головний біль, почастішали випадки тяжких захворювань та навіть смертей від раку. В безпосередній близькості від заводу знаходяться і корпуси санаторіїв, пансіонатів, здравниць.
Громадська організація "Захисники довкілля" звернулася до природоохоронної прокуратури Київської області з вимогою перевірити факт порушення законодавства, на що отримала відповідь, що відстань від заводу до найближчої будови перевищує 300 м,  а це відповідає наказу Міністерства охорони здоров'я України. Після цього громадська організація звернулася до Управління охорони навколишнього середовища Київської області, яке затверджувало проект перебудови зазначеного заводу. Відповідно, за даними Управління, відстань від заводу до найближчої будови становить 400 м.
Проте, на запит громадської організації головний санітарний лікар м. Ірпінь надала відповідь про те, що це підприємство відноситься до ІІ класу небезпеки і, згідно санітарних правил, відстань має бути 500 метрів. У даному ж випадку така відстань була скорочена підприємству до 300 м.
Громадська організація "Захисники довкілля" звернулася до керівництва заводу з письмовим запитом для ознайомлення з матеріалами з будівництва та експлуатації заводу з метою підготовки висновків громадської експертизи щодо матеріалів розділу документації "Оцінка впливу на навколишнє середовище", висновків державної екологічної експертизи проекту металургійного заводу, звітів аналітичного контролю по викидах в атмосферу. Керівництво відмовило в наданні цих матеріалів.
Громадська організація подала позов до суду з вимогою припинити порушення права громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
 Визначити види правовідносин, які виникли.
Надайте правову оцінку вимогам громадян та громадської організації.
Надайте правову оцінку діяльності підприємства та його відмові надати матеріали на запит.
Вирішіть справу.


 У м. Радомишлі Житомирськой області в русловому ставі на р. Мика, який знаходиться в оренді у ТОВ "Рибгосп", сталась загибель риби. Виявлена кількість загиблої риби – 1192 шт. (плітка, щука, лин, судак, окунь). Риба почала задихатися, випливати на поверхню, там її збирали люди і продавали на місцевому ринку.
Причина мору риби невідома. З цього приводу Державна екологічна інспекція в Житомирській області спільно з Головним державним управлінням охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, Радомишльською районною санітарно-епідеміологічною станцією, Радомишльським районним управлінням водного господарства проведено обстеження акваторії ставу та вірогідних джерел його забруднення стічними водами. Відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції на місці проведено визначення розчинного кисню у воді, яким встановлено, що вміст кисню складає 0,9 – 3,2 мг /дм3,  що значно менше від нормативного рівня кисню ( 4 мг /дм3).
Така ситуація може бути спричинена забрудненням водойми. Зокрема, на березі ставу розміщується завод із виробництва пива. Проте на підприємстві запевнили, що з їх системи очищення води жодна труба не виходить до водойми. Також до водойми міг бути здійснений витік із міської каналізаційної мережі. Проте фактів скиду неочищених стічних вод з об’єктів, що знаходяться на берегах ставу (ВАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Радомишль", каналізаційна насосна станція міського комунального підприємства "Водоканал") не було встановлено. За попередніми результатами спеціалісти припускають, що причиною загибелі риби є несприятливі метеорологічні умови (максимальна температура повітря 30-32 градусів), внаслідок яких відбулось зменшення кисню у воді водойми.
Остаточні висновки щодо причини загибелі риби будуть зроблені після проведення ветеринарної експертизи і хімічних аналізів проб води. Санітарні лікарі взяли проби риби та води для дослідження і заборонили купання та вилов риби у ставку.
Поки не встановлено винуватця мору риби, працівники районного відділення МНС став не очищують, оскільки не мають відповідних засобів, вказують на те, що очисткою озера повинен займатися його орендар. Але той вказує, що орендує водойму нещодавно, свою рибу у неї не запускав, тому й збирати її не повинен.
Особливе занепокоєння викликає те, що вода із ставку потрапляє до р. Тетерев.
Розрахунок збитків внаслідок загибелі риби буде проведено головним державним управлінням охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області.
 Визначити коло правовідносин.
Які засоби забезпечення якості та безпечності рибних ресурсів передбачені українським законодавством? На кого буде покладено обов’язки з очищення водойми у даному випадку?
Вирішити справу.

 Державні інспектори з карантину рослин та працівники СЕС перевірили місця торгівлі баштанними культурами. У ході перевірки з’ясувалося, що у деяких підприємців відсутні дозвільні документи на здійснення торговельної діяльності, сертифікати відповідності на продукцію. Відібрані зразки кавунів були направлені до лабораторії, де виявилося перевищення допустимої норми нітратів (60 мг на 1 кг продукту). 
За наслідками перевірки було складено 10 актів, за різні адміністративні правопорушення затримано 4 особи, заборонено реалізація баштанні культур у 10 місцях торгівлі, вилучено понад 190 кг кавунів. Також продавці були оштрафовані за торгівлю немитими розрізаними кавунами.
Дізнавшись про зазначені факти, Потапенко В. звернувся із скаргою до районної СЕС, у якій повідомляв про те, що купив на вулиці з ятки половину кавуна. Після того як вони з дружиною скуштували кавун, обидва відчули погіршення самопочуття - нудоту, головний біль. Потапенко В. на наступний день звернувся до продавця з вимогою надати йому сертифікат, в якому були вказані відомості про вміст нітратів у кавунах, з партії, придбаної Потапенком В.
Проте продавець відмовився надати йому сертифікат, посилаючись на те, що даний документ знаходиться у власника, а він є лише найманим працівником і продає те, що йому дали, і не зобов’язаний пред’являти якісь документи кожному покупцеві, і взагалі не було доведено, що громадяни отруїлися саме його кавуном. У зв’язку із цим Потапенко В. у скарзі просив провести перевірку та вжити заходів до продавців, які, на його думку, продають неякісний товар. 
У відповіді СЕС йому порадили звернутися до управління захисту прав споживачів.
Потапенко В. вимагав повернути йому гроші за кавун, за ліки, витрачені на лікування, відшкодувати вартість квитків на транспорт.
 Дати характеристику правовідносинам, що виникають, та законодавству в даній сфері.
Які суб’єкти уповноважені здійснювати контроль за безпекою та якістю харчових продуктів в Україні?
Чи обґрунтовані вимоги Потапенка В.?
Вирішити справу.


 У м. Джанкой сталося масове отруєння дітей. До інфекційного відділення дитячої лікарні потрапило 192 дитини з різних дитячих навчальних закладів міста. За результатами розслідування ситуації, проведеного спеціально створеною урядовою комісією на чолі із міністром охорони здоров’я, було припинено діяльність дитячих навчальних закладів, з яких госпіталізовано більшість дітей. У приміщеннях та на прилеглій території проведено хімічну дезінфекцію. За фактом отруєння прокуратурою було порушено кримінальну справу.
За наслідками розслідування також з’ясувалося, що причиною отруєння став кефір з Генічеського молокозаводу, який містив збудники дизентерії.
Частина батьків постраждалих дітей звернулася із позовами про відшкодування шкоди до відповідних дитячих навчальних закладів, а частина – з позовами до молокозаводу. Представники молокозаводу в суді посилалися на те, що винним в отруєнні є постачальник, оскільки з інших місць, куди було направлено наступну партію кефіру, вироблену тоді, коли й попередня, ніяких скарг не поступало.
 Визначити правовідносини, що виникають.
Дати характеристику законодавству в даній сфері, чи потребує воно вдосконалення, на Ваш погляд?
Хто повинен нести юридичну відповідальність у даному випадку?
Вирішити справу.


 Громадянка Костюк С. звернулась до адміністрації супермаркету з проханням роз’яснити, чому при виборі продуктів харчування на їх етикетках вона не може знайти будь-яку інформацію щодо наявності генетично модифікованих організмів (ГМО). Хоча в мережі Internet є інформація щодо списку ряду торгових марок та виробників, які використовують в своїй продукції живі змінені організми (ЖЗО), а на деяких етикетках Костюк С. неодноразово зустрічала напис "крохмаль модифікований", повною інформацією вона не володіє.
Консультант відділу молочної продукції неадекватно відреагувала на такі запитання, спровокувавши конфлікт та викликала охорону, з якою до громадянки вийшов і юрисконсульт супермаркету. Останній пояснив, що супермаркет не відповідає за маркування продукції, тому всі претензії слід предявляти виробнику продукції.
 Визначити коло правовідносин, що виникають.
Чи має місце в даному випадку порушення екологічних прав людини, якщо так, то яких?
Охарактеризувати динаміку становлення та розвитку законодавства України про використання ГМО. Що являє собою процедура маркування продукції?
Дайте обґрунтовану з юридичної точки зору відповідь.


 На засіданні круглого столу, присвяченого економічним, біологічним, генетичним, правовим та іншим проблемам застосування генетично модифікованих організмів виступив старший науковий співробітник інституту генетики та молекулярної біології.
У виступі він наголошував на тому, що продукти із використанням ГМО — це їжа майбутнього, оскільки такі продукти мають низку переваг перед вирощеними традиційним способом. Вони виглядають краще, довше не псуються, не пошкоджуються комахами, є дешевшими. До того ж Україна ратифікувала Конвенцію про біологічне різноманіття та Протокол про біобезпеку до неї, вже розпочато законотворчу діяльність у даному напрямку.
Виступ був перерваний вигуками із залу, виступаючого звинуватили в тому, що інститут, де він працює, вже давно проводить незаконні досліди на тваринах та вирощує генетично модифіковану картоплю. А нещодавно в околицях с. Дослідне, де знаходиться виробничо-дослідна база інституту, бачили чупакабру — теж результат наукових дослідів. Громадяни вимагали інформацію про досліди, наукові теми, джерела фінансування та загалом безпеку діяльності інституту, а також відшкодування збитків, завданих їм у результаті відвідання чупакаброю особистих селянських господарств мешканців села.
 Визначте види правовідносин, що виникають.
Чи має місце в даному випадку порушення екологічних прав громадян, якщо так, то яких саме?
Які зобов'язання покладаються на нашу державу у зв'язку з ратифікацією зазначених документів? За якими напрямами, на Ваш погляд, має бути здійснено імплементації їх положень в чинне законодавство України?
Дайте обґрунтовану з юридичної точки зору відповідь.


 У липні 2009 р. в результаті чергового руйнування дамб мулових полів Бортницької станції аерації сталось скидання за їх межі більш ніж 1 тисячі кубометрів стокового мулу. Представники влади заявили, що у води Дніпра забруднення не потрапили, однак спеціалісти попереджують про те, що затягування запланованої реконструкції станції може вже у найближчі роки призвести до більш масштабної катастрофи. Вже сьогодні технології очистки на станції не в змозі очистити стоки, так як рівень токсичності в них перевищує допустимі показники, закладені в процесі будівництва станції аерації, в десятки разів. До того ж, на укріплення дамб мулових полів витрачається декілька десятків мільйонів гривень. На думку представників громадських організацій, Бортницька станція очищує стоки всього лиш на 10 – 15 % від необхідних стандартів. Прорив дамб становить меншу загрозу для довкілля, аніж постійні скиди у річку Дніпро, загроза погіршення санітарно-епідемічного благополуччя існує постійно не так для Києва, який знаходиться вище за течією річки, ніж Бортницька станція аерації, як для Черкас, Дніпропетровська та Запоріжжя. 
В кінці 2008 р. столична адміністрація затвердила техніко-економічне обґрунтування реконструкції Бортницької станції аерації, усі структурні елементи якої разом з дамбами знаходились у критичному стані. Незважаючи на те, що розмови про реконструкцію об’єкта ведуться вже добрий десяток років, жодній з адміністрацій Києва не вдалось вирішити питання про те, хто, як і за які гроші здійснить реконструкцію.
У травні 2009 р. одна з японських компаній виявила готовність інвестувати у реконструкцію станції 1 мільярд доларів – на модернізацію станції та будівництво заводу по спалюванню мулу. Однак проблема полягає у тому, що повторна розробка проекту та процес погодження документації у різних українських та японських інстанціях може розтягнутись на декілька років, і для проведення самих робіт знадобиться ще 5 – 6 років. 
 Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Яких заходів із забезпечення екологічної безпеки, передбачених чинним законодавством, доцільно було б вжити для вирішення проблемної ситуації, що склалася? Чи можете Ви запропонувати заходи міжнародно-правового характеру для вирішення даної ситуації?
Проаналізуйте перспективи застосування заходів економіко-правового, організаційно-правового механізму та механізму участі громадськості у провадженні екологічної політики на території м. Києва та області щодо подальшої долі Бортницької станції аерації.



Потужне молокопереробне підприємство Шумського району Тернопільської області ВАТ "Шумський маслозавод", багато років вивозячи та розміщаючи відходи виробництва продуктів молочних у недозволених місцях, призвело до загострення екологічної ситуації.
Ще в травні 2006 р. в ході перевірки старший держінспектор з охорони навколишнього природного середовища в області встановив, що зворотні води із вигребів власним автотранспортом вивозяться у недозволене місце - відпрацьований кар’єр в с. Кути. Попередніми приписами від 22.09.2005 р. та 3.10.2005 р. молокозавод було зобов’язано вирішити питання щодо права користування земельною ділянкою згаданого кар’єру та отримати гідрогеологічний висновок і обґрунтування можливості використання кар’єру під накопичувач зворотних вод у ДП "Західукргеологія".
Керівництво підприємства не реагувало на приписи інспекторів з охорони навколишнього природного середовища. ВАТ "Шумський молокозавод" продовжував працювати і надалі розміщувати кисломолочні відходи у непогоджених місцях. Така ситуація привернула увагу місцевих мешканців.
Перевіркою, проведеною Державною екологічною інспекцією в області 12.05.2008 р. за зверненням жителів сіл Кути та Андрушівка Шумського району Тернопільської області, встановлено факт перевезення та захоронення рідких відходів виробництва ВАТ "Шумський маслозавод" у відпрацьованому кар’єрі на території Андрушівської сільської ради Шумського району.
Наступною перевіркою, проведеною 12.06.2008 року, встановлено скид рідких відходів виробництва ВАТ "Шумський маслозавод" по рельєфу в річку Вілія, що викликало обурення жителів прилеглих до заводу будинків у м. Шумськ.
Враховуючи ситуацію, що склалася, Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області 25.06.2008р. було винесено рішення № 67 про тимчасову заборону перевезення та захоронення рідких відходів виробництва ВАТ "Шумський маслозавод" у відпрацьованих кар’єрах на території Кутянської та Андрушівської сільських рад Шумського району та скид цих відходів по рельєфу місцевості в річку Вілія. А Держуправлінню охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області запропоновано у встановленому законодавством порядку зупинити дію виданого ВАТ "Шумський маслозавод" у лютому ц.р. дозволу на спецводокористування, на який посилалося керівництво заводу при здійсненні забору води та скиданні зворотних вод. Дію відповідного дозволу було припинено з 03.07.2008 р.
За невиконання винесеного рішення стосовно голови правління ВАТ "Шумський маслозавод" було порушено адміністративне провадження за ст.52 ч.1., а матеріали перевірок направлені до Тернопільської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Рішення від 25.06.2008 р. № 67 було опротестовано прокуратурою.
Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області протест прокурора було задоволено, а рішення головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області від 25 червня 2008 року № 67 скасовано.
Врахувавши зауваження прокурора, 01 серпня 2008 р. винесено інше рішення головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області № 73 про тимчасову заборону діяльності ВАТ "Шумський маслозавод", пов’язаної з утворенням та розміщенням відходів виробництва продуктів молочних.
Перевіркою 14.08.2008 р. встановлено, що рішення головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області від 01 серпня 2008 р. № 73 не виконується. Розпочато адміністративне провадження щодо голови правління ВАТ "Шумський маслозавод" за ст. 188-5 КУпАП.
З метою недопущення продовження правопорушення матеріали для вжиття заходів прокурорського реагування надіслано прокуратурі Тернопільської області.
За вирішення складної ситуації, притягнення винних до відповідальності та покращення екологічної ситуації у Шумському районі Тернопільської області найбільше вболівають місцеві жителі, можливо тому, що їм на берегах новоутворених "озер відходів" краще видно інший бік економічної ефективності діяльності ВАТ "Шумський маслозавод".
 Визначити коло правовідносин.
Чи були допущені порушення законодавства при здійсненні небезпечної діяльності в даному випадку?
Які заходи повинні бути вжиті для ліквідації ситуації, що склалася?
Вирішити справу.

  
Мешканці с. Затишне Одеської області занепокоєні знаходженням на території селища складу контейнерів із отруйними хімікатами, через які, на їх думку, здійснюється забруднення довкілля токсичними випарами, у зв’язку із чим підвищується захворюваність населення (запаморочення, кровотечі, захворювання дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту). Особливо страждають діти, зросла смертність. Проте те, що захворюваність спричинена хімікатами, поки офіційно не визнається. 
У контейнерах зберігаються невідомі речовини. Документи, де вказано зміст контейнерів, втрачені, відома лише їх загальна вага - 215 тон.
Влітку 2007 р. від спеки один з контейнерів, не витримавши високої температури, загорівся та вибухнув. Тоді через отруйну хмару люди декілька діб не виходили з будинків, вікна завішували мокрою тканиною.
Одразу після вибуху представники влади різних рівнів обіцяли вивезти небезпечні контейнери з населеного пункту, але до сих пір на це не знаходиться коштів. Мінприроди України просить виділити на це із бюджету 4,5 млн. грн.
Мешканці селища вимагають терміново вивезти контейнери із отруйними речовинами за межі населеного пункту, в іншому випадку вони погрожують перекрити залізницю, яка проходить між їх помешканнями та складом із контейнерами.
 Визначити коло правовідносин.
Чи були допущені порушення законодавства при здійсненні небезпечної діяльності в даному випадку?
Які заходи повинні бути вжиті для ліквідації ситуації, що склалася?
Вирішити справу.


 На Львівщині неподалік містечка Миколаїв уперше в Україні цементний завод ВАТ "Миколаївцемент" перейшов на часткове спалювання так званого альтернативного палива в умовах відсутності належного контролю речовин, які виникають унаслідок спалювання альтернативних палив на основі відходів. Керівництво ВАТ стверджувало, що вміст у викидах важких металів, фторидів, хлоридів та вуглеводів заміряють лише при пуску, а далі, якщо перевищень не зафіксовано, обмежуються вимірами емісії оксидів азоту, діоксиду сірки, оксиду вуглецю та золи.
За висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи у викидах Миколаївського цементного заводу немає потреби контролювати вміст діоксинів, а позитивний характер висновку щодо спалювання відходів надано з посиланням на Європейські протоколи і норми, зокрема на Протокол альтернативних палив Агенції з охорони довкілля (ЕА) ЄС.
Одержавши висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області наклало на позитивний висновок щодо використання на ВАТ "Миколаївцемент" альтернативних палив гриф "Для службового використання", намагаючись приховати від громадськості інформацію про таку діяльність та її безпеку. У висновку експертизи містилось обґрунтування щодо зменшення санітарно-захисної зони довкола одного з найбільших забруднювачів повітря Львівщини з 1000 до 700 метрів – і це за умови, що ВАТ "Миколаївцемент" заявив про збільшення виробничих потужностей, а також про перехід з газу на вугілля та альтернативне паливо (тобто фактично на більш "брудне" паливо).
Віднайшовши доступ до зазначених матеріалів, члени громадської організації "Бюро екологічних розслідувань" відзначили, що в Україні не забезпечується належного контролю речовин, що виникають внаслідок спалювання альтернативних палив на основі відходів, тоді як у країнах ЄС передбачено жорстку систему контролю. Екологи занепокоєні й тим, чи не стане використання "альтернативних палив" приводом для масового ввезення на територію України відходів з-за кордону. На думку провідного наукового співробітника Інституту газу НАН України, у нас відсутня нормативна база, яка регулювала б відносини контролю у зазначеній сфері, та встановлювала б технологічний режим при спалюванні тих чи інших відходів, це має бути закладено у технологічному регламенті.
За роз’ясненнями представники громадськості за підтримки журналістів звернулись до Головного державного санітарного лікаря України з офіційним запитом, проте відповідь на нього не надійшла і не зважаючи на численні дзвінки до прес-служби. 
Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Як Ви оцінюєте дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області в частині приховування  інформації про діяльність ВАТ "Миколаївцемент"? А бездіяльність головного державного санітарного лікаря України?
Чим регулюються в Україні відносини із спалювання альтернативного палива на основі відходів?
Чи тотожними є терміни "небезпечні відходи" та "альтернативне паливо"?
Вирішити справу.


 Під час проведення меліоративних робіт в селищі Клавдієве Бородянського району на Київщині в 70-х роках минулого століття було збудовано склад для розміщення отрутохімікатів, хімічних добрив, аміачної води. Сховище було підпорядковано Бородянському РО "Сільгоспхімія", правонаступником якого стало ВАТ "Бородянський райагрохім", зареєстроване у серпні 1997 р.
На території складу в 1982 р. для зберігання зазначених хімічних речовин  було зведено бункер із залізобетонних блоків, в якому останнім часом, за даними СЕС Бородянського району, зберігається близько 50 тон невідомих та непридатних отрутохімікатів.
Як встановлено перевіркою, зазначена споруда знаходиться в аварійному стані, прилегла територія не охороняється і майже не огороджена. Довкола складу відчутний інтенсивний запах суміші отрутохімікатів. Власник хімічного сховища (ВАТ "Бородянський райагрохім") ніяких заходів щодо ремонту споруди та її надійної охорони не вживає, нічого не роблять у цьому напрямі й місцеві та обласні органи влади.
У квітні 2008 р. відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Бородянської РДА, де розглядалась ситуація із зберіганням хімічних речовин на складі в селищі Клавдієве. Як виявилось, споруда була побудована без урахування висоти стояння ґрунтових вод, яка за останні роки постійно підвищується, існує реальна загроза проникнення суміші отрутохімікатів у ґрунтові води та масового забруднення водоносних горизонтів. За даними СЕС Київської області вміст хімічної речовини ДДТ (дусту) в ґрунті біля хімічного сховища перевищує гранично допустимі концентрації в 1,2 рази, ГХЦГ – в 2,6 рази, отруєно близько 2 га землі. За даними Бородянської ЦРЛ у 90 % дітей селища Клавдієве спостерігаються захворювання органів дихання, у 30 громадян селища – онкозахворювання.
Висновок комісії – хімічне сховище становить серйозну небезпеку для населення селища Клавдієве і потребує негайного застосування запобіжних заходів.
На численні звернення мешканців селища Клавдієве до органів влади та управління Мінприроди України, МНС, Бородянською РДА, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області здійснено перевірки і підтверджено катастрофічну ситуацію із отрутосховищем, визнано необхідність термінового вирішення зазначеного питання.
Матеріали справи у листопаді 2008 р. передано до Чорнобильської міжрайонної природоохоронної прокуратури в м. Києві, було порушено кримінальну справу за фактом порушень ВАТ "Бородянський райагрохім" встановлених правил зберігання отруйних речовин.
 Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Чим регулюються в Україні відносини із забезпечення екологічної безпеки у сфері поводження з отруйними хімічними й токсичними речовинами?
Яким Ви вбачаєте механізм відновлення стану забезпечення екологічної безпеки в селищі Клавдієві? Якою, на Ваш погляд, має бути подальша доля зазначеного сховища хімічних речовин з огляду на чинне законодавство?
Вирішити справу. 

 Мешканці Київського району м. Донецька та члени садового товариства "Факел" звернулися до суду з позовом до ВАТ КП "Союз" з вимогою компенсувати їм шкоду заподіяну здоров'ю та майну внаслідок вибуху на складі піротехнічної техніки, який  належить фірмі на праві приватної власності. Внаслідок диму, який утворився після вибуху та стресу, якого вони зазнали, у них погіршилося самопочуття, у декого повилітали шибки з вікон, виявились знищеними 2 садові ділянки, а на площі 5 га було спотворено увесь трав'яний покрив.
Проте ВАТ КП "Сокіл" проти позову заперечували, мотивуючи це тим, що ангари здані в оренду ВАТ "ЕМЦ-2" та прокуратура вже порушила кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу "Порушення правил поводження з вибуховими матеріалами".
 Визначте види правовідносин, які виникли.
Дайте правову оцінку вимогам жителів м. Донецька та членам садового товариства.
Чи відносяться до видів екологічно небезпечної діяльності зберігання піротехнічних засобів, вибухових речовин, їх перевезення та використання? Обґрунтуйте свою відповідь.
Вирішіть справу.


 Чернігівводоконал хотів використати у каналізаційній мережі новий хімічний препарат американського виробництва. Цей препарат виробляється на основі політфосфату натрію і мав на меті подовжити життя застарілим зношеним трубам. 
Проте така ідея не знайшла підтримки серед місцевого населення під час проведених з даного приводу громадських слухань. У засобах масової інформації з'явилися повідомлення про подорожчання води у зв'язку із використанням препарату. Так само проти виступив міський голова до надання висновків кваліфікованими експертами про безпечність препарату.
 Дати характеристику правовідносинам, що виникають і законодавства, що їх регулює. Запропонувати шляхи його вдосконалення.
За яких умов в Україні можуть використовуватися хімічні речовини іноземного виробництва?
Дати консультацію громадянам.


 Вранці 28 липня 2009 р. тисячі мешканців Одеси відчули різкий удушливий запах, який поширювався усім містом. На багаточислені дзвінки, які надходили до МНС, громадянам порадили закрити вікна, це запах сірководню з моря, а аналіз проб повітря показав, що всі показники в межах норми. Не задоволені такою відповіддю та з огляду погіршення стану здоров’я громадянки Валентина П. та Світлана Д., які є сусідками, звернулись до обласного управління охорони навколишнього природного середовища.
В обласному управлінні охорони навколишнього природного середовища їм відповіли, що на даний час по усьому місту проводяться заходи із забору проб повітря, але джерело запаху та характер газу невідомі, але це більш схоже на запах меркаптану. У вересні минулого року одесити вже відчували подібний запах, експерти з управління охорони навколишнього природного середовища вказали, що винуватцем було НПЗ "Лукойл" та зобов’язали підприємство сплатити штраф за викиди в атмосферу. Проте в даній ситуації НПЗ "Лукойл" невинувате, тому що довгий час вже не працює.
Водночас у засоби масовою інформації надійшли дані з Гідрометеослужби про те, що запах пішов зі сторони міської підземної річки-вонючки, яка збирає викиди підґрунтових вод з усієї округи. На думку експертів громадської екологічної організації "Чисте місто", причиною запаху стало скидання у призначену для збирання дощових вод каналізацію декількох тонн відпрацьованої рідини для промивання промислового обладнання. В цій рідині може бути і меркаптан, і багато інших небезпечних речовин. Так як хімічні речовини змішуються з киснем і утворюють небезпечні для здоров’я людини речовини, небезпека для населення при таких скидах досить висока.
 Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Чи виникли, на Ваш погляд, передумови для запровадження у м. Одесі правового режиму надзвичайної екологічної ситуації? Якими повинні бути подальші дії органів державного контролю й нагляду щодо забезпечення екологічної безпеки у цьому місті?
Вирішити справу.


 Із прийняттям Кабінетом Міністрів України розпорядження про здійснення закачки води в кримські наливні водосховища на Комітет водного господарства України, відмовивши при цьому в бюджетних коштах, склалась загрозлива ситуація з водопостачанням на усьому півострові. Майже порожніми виявилися вже на початку літа чотири водосховища, які постачають воду у східну частину півострова та Сімферополь, води може вистачити лише до кінця липня.
Під час прес-конференції представники Кримського республіканського об’єднання виробничих підприємств "Кримводоканал" заявили, що якщо негайно не вжити оперативних заходів, півострову загрожує техногенна катастрофа. Досі майже не працює Північно-Кримський канал, графіки подачі води постійно порушуються через борги за електроенергію, за яку раніше розраховувалась держава. Через непостачання вчасно потоків свіжої води у водоймах почалося її буйне цвітіння на місяць раніше, а щоб застояна і пропечена сонцем вода не загрожувала життю і здоров’ю споживачів, доводиться додавати в неї подвійну дозу коагулянтів й рідкого хлору. Через пришвидшення розмноження водоростей виникла загроза того, що невдовзі воду взагалі не вдасться пропустити через систему очистки, що загрожує обезводненням усього східного узбережжя і Сімферополя та спалахами різних захворювань.
З проханнями про допомогу "Кримводоканал" систематично впродовж півроку звертався до Ради Міністрів АРК та до Держводгоспу України, проте відповіді так і не отримало.
 Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Які заходи захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру передбачені в законодавстві України і, зокрема Автономної Республіки Крим з метою їх попередження? Якими повинні бути подальші дії зазначених державних органів?
Запропонуйте організаційно-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки населення у цьому регіоні в ситуації, що склалась. 


 Ратновський та Старовиженський райони Волинської області постраждали від наслідків буревію. За день там випала місячна норма опадів, у результаті чого ріки вийшли з берегів, були розмиті дороги, підтоплені будинки, загинула худоба, пошкоджено інше майно. Вітер повалив дерева, які обірвали телефоні дроти. Через загрозу обвалу мосту було тимчасово зупинено рух вантажного транспорту. Через підтоплення постраждали 7 тис. сімей з чотирьох сіл, вода залила 5 тис. га сільськогосподарських угідь, було знищено урожай пшениці та картоплі.
Прес-секретар управління МНС в області, коментуючи ситуацію, зазначив, що швидкі потоки, які утворювалися внаслідок опадів, несли з собою і великі колоди дерев, які в підмостових отворах створювали додаткові греблі, дамби, що призвело до підтоплення господарств. Загалом подібні ситуації важко спрогнозувати, але якщо утримувати русла річок, підмостові русла у стані, постійно їх очищувати, то загалом подібних ситуацій можна уникнути.
Голова Волинської обласної адміністрації повідомив, що оскільки коштів у бюджеті немає, то не може йти мова про відшкодування. Крім того, на його думку, наслідки повені не такі вже й серйозні, тому громадяни, хоча і мають майнові втрати, але не можуть бути визнані потерпілими від наслідків стихії. Крім того, на такі випадки необхідно проводити страхування майна.
 Визначити правовідносини, що виникають.
Які запобіжні заходи та заходи реагування на надзвичайні екологічних ситуації техногенного і природного характеру передбачені українським законодавством?
Розкрити правовий статус осіб, постраждалих за надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру.
Чи мають право громадяни на відшкодування збитків, завданих їм повінню?
Вирішити справу.


 До санепідемстанції та міліції звернулися мешканці села Цибулеве. У своїх скаргах вони наводили наступні факти: один з фермерів заказав хімічну обробку рапсового поля, проте пілот "промахнувся" та обробив їх село. Після цього люди почали масово скаржитися на погіршення стану здоров'я - запаморочення, нудоту, проблеми з диханням, з'явилися алергічні реакції. Також всі овочі та фрукти на городах селян стали непридатними для вживання.
Фермер не заперечував, що замовляв обробку поля, яке він орендує, проте всю вину поклав на пілота, а того не можуть знайти.
Місцева райдержадміністрація на вимогу селян створила комісію для розслідування, хоча керівництво району не вбачає у тому, що сталося нічого надзвичайного. 
Селяни вимагали експертизи препарату, проте в санепідемстанції відповіли, що це неможливо, оскільки не були надані зразки препарату, також не було погоджено проведення авіахімробіт.
З приводу компенсації шкоди громадяни звернулися до суду.
 Визначити коло правовідносин.
Чи порушенні екологічні права громадян?
Чи є підстави для запровадження правового режиму надзвичайної екологічної ситуації?
Запропонувати шляхи захисту прав громадян.
Вирішити справу.


 До міліції зателефонували мешканці багатоквартирного будинку і повідомили, що у їх квартирі знаходиться змія. В міліції мешканцям відповіли, що займаються виловом правопорушників, а не тварин, і порадили звернутися до МНС.
Рятівники прибули на місце та виявили змію у ванній кімнаті однієї із квартир. Був викликаний спеціаліст із зоопарку, який визначив, що це гондураська молочна змія, вона не є отруйною, і забрав її до зоопарку. Через декілька днів до зоопарку звернулися подружжя Е. та Р. Підкупольні, які стверджували, що вони є власниками змії, яку придбали під час гастролей цирку, і вимагали її повернути. Вони були за містом і на декілька днів залишили змію вдома, в цей час вона втекла із акваріуму, в якому її тримали.
У зоопарку вказаним особам повертати змію відмовились, оскільки вони не змогли пред’явити документів, що посвідчують право власності на тварину, а також у зв’язку із тим, що особи не дотримувалися умов зберігання екзотичних тварин, жорстоко поводилися із змією, залишали на довгий час без нагляду, використовували з комерційними цілями у виставах.
 Визначити коло правовідносин.
Чи були допущені порушення законодавства в даному випадку?
Чи мають тварини права відповідно до українського законодавства?
Вирішити справу.  

 Державна екологічна інспекція в місті Севастополі, спільно з представниками Ленінської райдержадміністрації,  ветеринарної служби міста, міської СЕС та ЗМІ, провела рейд  щодо встановлення фактів жорстокого поводження з тваринами та птахами  власниками фото-точок на Приморському бульварі.
Під час рейду було складено 10 протоколів на власників мавп, папуг, вухастої сови, сокола-курганника та інших. На перший раз власників фото-точок було попереджено про відповідальність за стан та умови утримування тварин та птахів, були складені адмінпротоколи за встановленими фактами та направлені для розгляду в суди міста.
У власників, у чиїх діях повторно були виявлені факти жорстокості, всі тварини та птахи були конфісковані та передані до Ялтинського зоопарку, з керівництвом якого держекоінспекція в місті Севастополі мала домовленість про можливість прийому на тимчасове утримування і постійне проживання представників тваринного світу, конфіскованих  у жорстоких власників.
Громадяни Каранджи Д. та Нефедов М. (власники конфіскованих та переданих до зоопарку крокодила та мавпи) звернулися до суду. Громадяни вважають, що їх було незаконно позбавлено майна, оскільки тварини належать їм на праві власності, були набуті на законних підставах, що підтверджується
відповідними документами. Крім того, вони зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, сплачують всі податки і тому мають право використовувати тварин при зайняті підприємницькою діяльністю. 
 Визначити коло правовідносин.
Чи мають тварини права відповідно до українського законодавства? Які особливості тварин як об’єктів права власності?
Яка відповідальність встановлена за жорстоке поводження з тваринами?
Вирішити справу.



Начальник оперативної частини однієї з виправних колоній Херсонщини у званні підполковника з дружиною, родичами та друзями причалили на безлюдному острові у плавнях на території приватного заказника, де кілька років тому почали розводити рідкісних копитних тварин – муфлонів, диких кабанів і ланей. Поставивши намет і розклавши на березі велике багаття, компанія сіла бенкетувати.
Шум, що доносився від води, привернув увагу виводка диких кабанів, які потягнулися до намету (така поведінка для тварин є типовою, оскільки персонал заказника підгодовує тварин, тому копитні довіряють людям і можуть близько до них підійти). Однак довіру захмелілі гості зрозуміли по-своєму: декілька чоловіків вихопили мисливські рушниці й почали з азартом майже впритул розстрілювати маленьке стадо – самицю дикого кабана та трьох маленьких поросят. Після цього учасники пікніка прийнялись свіжувати та обробляти тушки, за цим заняттям їх застав єгер.
Єгер намагався сфотографувати криваву сцену, але фотоапарат у нього забрали і викинули у воду, приставивши до цього рушницю, порадили йти геть. Єгер викликав міліцію. Опергрупа Цюрупинського райвідділу міліції застала підполковника та його компанію за обробкою свіжини та випивкою, в цей момент чоловіча частина компанії накинулась на представників міліції та ініціювала бійку.
Правоохоронці наразі збирають матеріали для порушення кримінальної справи за фактами браконьєрства та злісної непокори працівникам міліції при виконані ними службових обов’язків.
  Визначити коло суспільних правовідносин, що склались.
Як Ви вважаєте, чи склались в Україні передумови для впровадження наукової ідеї про права тварини в законодавство про тваринний світ і загалом – в екологічне законодавство? 
Чи підпадають дії браконьєрів під ознаки жорстокого поводження з тваринами в даному випадку? Яка відповідальність встановлена за жорстоке поводження з тваринами?
Вирішити справу.


 В Ізюмському районі дикі кабани знищують урожай зернових. Постраждали СТОВ "Хлібопродукт", механізатори якого тиждень заривали ями, вириті іклами, щоб там могли пройти комбайни, фермерське господарство "Колосок", якому довелось скоротити посіви, оскільки вони все одно пропадають, мешканці сіл Іванівка та Петропавлівка, до дворів яких заходять дикі кабани, підривають городи. Було декілька випадків, коли громадянам навіть довелось рятуватись від диких кабанів на дахах будинків. Дані факти викликають занепокоєння місцевих жителів, які зібралися знищувати тварин усіма можливими способами: ставити капкани, влаштовувати колективні облави тощо. Проте голова сільради вказав на те що, такі дії заборонені законодавством і можуть потягнути за собою юридичну відповідальність.
Враховуючи масштаби "навали" тварин, питання обговорювалось на засіданні райради. Проте прийнято було лише рішення рекомендаційного характеру щодо звернення за роз'ясненнями до уповноважених органів, які заходи можуть бути вжиті з метою боротьби із дикими тваринами. А також піднімалось питання здійснення перевірки діяльності мисливського господарства, з якою пов'язують збільшення популяції диких кабанів у районі.

Визначити коло правовідносин.
Які вимоги встановлені українським законодавством щодо поводження з тваринами? Чи є необхідність вдосконалення законодавства із даних питань?
Надати громадянам консультацію.


 До Кабінету Міністрів України з листом звернулося Міністерство транспорту та зв’язку щодо виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.03.2007 р. № 90-р "Про затвердження плану заходів щодо виконання у 2007 р. Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС" із наступним проханням.
Відповідно до зазначеного розпорядження, в розділі 8 "захист довкілля" шостого заходу, передбачено розробку нормативно-правового акту щодо захисту від шумового забруднення, спричиненого транспортними засобами відповідно до Директиви Ради ЄС від 6 лютого 1970 р. № 70/157/ЄЕС про наближення законодавства держав-членів з питань допустимих рівнів шуму та вихлопних систем автомобілів. Враховуючи те, що з 2002 р. в Україні чинні додані до Женевської угоди 1958 р. (Закон України від 10 лютого 2000 р. № 1448-ІІІ "Про приєднання України до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені  та/або  використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання  офіційних  затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року"), Правила ЄЕК ООН №51-02 є аналогічними за нормами і методами випробувань встановлених Директивою 70/157/ЄЕС, що підтверджено Рішенням Ради 97/836/ЄС від 27 листопада 1997 р. та Директивою ради 70/156/ЄЕС.
В листі зазначено, що затвердження типу колісних транспортних засобів стосовно зовнішнього шуму, видані згідно з Правилами ЄЕК ООН № 51-02 та Директивою 70/157/ЄЕС, є рівнозначними підставами для допуску колісних транспортних засобів до дорожнього руху як у державах-членах ЄС, так і в Україні. Таким чином, адаптація законодавства України відповідно до вимог Директиви Ради ЄС від 6 лютого 1970 р. № 70/157/ЄЕС відбулася з приєднанням до Женевської угоди 1958 р. та прийняттям до застосування в Україні Правил ЄЕК ООН № 51-02.
Враховуючи вищевикладене, Міністерство транспорту та зв’язку України просить зняти з контролю виконання зазначеного заходу.
Міністерству охорони навколишнього природного середовища України доручено підготувати висновок із зазначених питань.

Визначити коло суспільних відносин.
Розглянути правові засади здійснення адаптації екологічного законодавства України до законодавства ЄС.
Визначити порядок набуття чинності на території України міжнародних договорів. Визначити порядок набуття чинності на території України Правил ЄЕК ООН.
Підготувати висновок.


На території м. Дебрецен (Угорщина) було розпочате будівництво нафтопереробного комплексу, який за проектом має бути розташованим у 40 км. від кордону з Україною.
Керівництво Закарпатської обласної державної адміністрації звернулось до муніципальної влади м. Дебрецен із проханням повідомити про характер та призначення новобудови, технологічний цикл створюваного підприємства, та заходи, які вживатимуться угорською стороною щодо запобігання можливим негативним наслідкам діяльності нафтопереробного терміналу.
Польське керівництво відмовилось надати інформацію, мотивуючи це тим, що, по-перше, таке будівництво є внутрішньою справою Угорщини, і ніхто не має права зазіхати на суверенітет держави; по-друге, така інформація носить характер комерційною таємниці, оскільки може бути використана всупереч економічним інтересам держави.
За роз’ясненнями Закарпатська обласна державна адміністрація звернулась до Міністерства закордонних справ України.
 Визначити коло суспільних правовідносин.
Яке роз’яснення має бути надане? Чи передбачає правовий режим  доступу до екологічно значимої інформації елемент міжнародного співробітництва держав?
Вирішити казус.


Аспірантка Варшавського університету Катаржина Т., громадянка Польщі, перебуваючи на стажуванні в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка проводила дослідження щодо можливості запровадження в Україні системи екологічного менеджменту та екологічного аудиту і участі в ній небезпечних підприємств України. Частиною дослідження стало вивчення питання щодо доступу до екологічної інформації, зокрема, в частині розміщення, діяльності та звітності небезпечних підприємств в Україні.
Для здійснення такого дослідження Катаржина Т. звернулась із письмовими запитами про надання екологічної інформації щодо діяльності небезпечних підприємств до територіальних органів Мінприроди в Київській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Запоріжській, Івано-Франківській, Львівській, Ужгородській, Хмельницькій, Луганській областях.  Із 10 запитів відповідь було отримано тільки на 6 з них, серед яких 2 відмови без обґрунтування.
Проаналізувавши відповіді та порядок, в якому вони були надані,  Катаржина Т. звернулася до Комітету із дотримання Орхуської конвенції.
 Визначте коло правовідносин.
Якими є правові засади функціонування системи екоменеджменту та еко-аудиту?
Визначне порядок  функціонування та повноваження Комітету із дотримання Орхуської конвенції.
Які суб’єкти мають право на звернення до Комітету із дотримання Орхуської конвенції?
Чи буде прийнято до розгляду звернення Катаржини Т.?
Які наслідки розгляду таких звернень для держав?

Громадянин Єпіфанов Д. звернувся до суду із позовом до споживчого товариства „Світанкова зоря” (далі – СТ) із вимогою про відшкодування шкоди, завданої його здоров’ю та особистому майну. В обґрунтування своїх вимог Єпіфанов Д. зазначав про те, що СТ здійснює вирощування сільськогосподарських культур, зокрема, рапсу, для підвищення родючості яких використовує технічні пристрої для зрощування полів. При здійсненні зрошення СТ використовує різноманітні пестициди і агрохімікати, які, поширюючись у навколишньому середовищі, зумовили отруєння та загибель двох корів та трьох поросят Єпіфанова Д. Через тиждень після вказаної загибелі сільськогосподарських тварин отруївся і сам Єпіфанов Д., внаслідок чого не міг працювати і не зміг отримати прибуток від ведення особистого селянського господарства.
Представник споживчого товариства проти позову заперечив, вказавши, що завдані Єпіфанову Д. збитки відшкодовані, адже споживче товариство передало йому таких самих тварин замість загиблих. Що ж до компенсації шкоди, завданої здоров’ю Єпіфанова Д., то, по-перше, причинно-наслідковий зв’язок між діями споживчого товариства та отруєнням Єпіфанова Д. не доведений. По-друге, впродовж усього часу непрацездатності Єпіфанов Д. отримував компенсацію за рахунок коштів фонду соціального страхування.
Визначити види правовідносин, що виникли. Надати характеристику порушених екологічних прав Єпіфанова Д., про які йдеться в задачі. Проаналізувати правову позицію споживчого товариства. Чи дотримувалосьспоживче товариство „Світанок” вимог екологічної безпеки?
Надати характеристику порушених екологічних прав Єпіфанова Д., про які йдеться в задачі.
Визначити види правовідносин, що виникли.

Вирішити справу.

У процесі проектування будівництва сталеливарного заводу в м. Біла Церква Київської області ініціативна група на чолі з хіміком Олексієм Іваницьким звернулась до виконкому Білоцерківської міської ради з пропозицією провести громадську екологічну експертизу матеріалів розміщення вказаного заводу. На думку громадян, експлуатація даного заводу може суттєво погіршити екологічну обстановку в регіоні та викликати зростання захворюваності місцевого населення.
Виконком міської ради відмовив О.Іваницькому у задоволенні цієї пропозиції, мотивувавши свою відмову тим, що відповідна проектна документація вже була об’єктом комплексної державної експертизи, а тому відсутня потреба у проведенні громадської екологічної експертизи. Отримавши відмову, О.Іваницький за підтримки місцевої екологічної організації почав вимагати проведення прилюдного обговорення матеріалів будівництва заводу, а також оскаржив вказану вище відмову виконкому до суду.
 Визначити види правовідносин, що виникли.
Надати характеристику екологічних прав, про які йдеться в задачі.
Проаналізувати позиції О.Іваницького та виконкому міськради.
Які екологічні права громадян можуть бути захищені за наслідками проведення громадської екологічної експертизи? Чи підлягає скарга задоволенню?
Вирішити справу.


Розпорядженням обласної державної адміністрації ПП «Агропром» затверджено проект землеустрою щодо відведення земель в оренду терміном на 49 років загальною площею 23 га для ведення підсобного сільського господарства із земель запасу та передано в оренду вищевказану земельну ділянку. Пізніше було встановлено, що вказана земельна ділянка використовується підприємством для розроблення кар'єру з видобування піску.
Обласна державна адміністрація прийняла рішення про припинення права користування земельною ділянкою.  Дайте правову оцінку діям ПП «Агропром» та обласної державної адміністрації.

Підготуйте консультацію з наступного питання: в результаті господарської діяльності підприємства було забруднено значну площу земель промисловими відходами. Які вимоги передбачено законодавством України щодо охорони землі від забруднення відходами, що утворюються внаслідок господарської діяльності? Які види відповідальності встановлено чинним законодавством за зазначені порушення?

Спеціалізоване лісогосподарське об'єднання подало до господарського суду позов щодо компенсації шкоди, заподіяної незаконною заготівлею деревини за межами ділянки, обумовленої у лісорубочному ордері, наданому сільськогосподарському акціонерному товариству. Крім того, товариство здійснювало самовільне: сінокосіння, випасання худоби та заготівлю вторинних лісових матеріалів. Представник сільськогосподарського акціонерного товариства у суді заявив, що дії товариства відповідали отриманому дозволу на заготівлю деревини, тому що відповідно до чинного законодавства на наданій земельній ділянці лісового фонду товариство може здійснювати будь-які лісові користування. Охарактеризуйте підстави та порядок виникнення, здійснення та припинення зазначених видів права лісокористування. Визначте відповідальність за скоєні дії, а також висвітліть порядок відшкодування заподіяної шкоди.

Громадянину Зінов’єву, як суб’єкту підприємницької діяльності, було надано на умовах оренди озеро площею 9 га для лікувальних цілей терміном на 22 роки. Прокурор міста вважав, що міська рада не мала права укладати даного договору і звернувся до суду про визнання дій міськради такими, що суперечать чинному законодавству. Чи повинен суд задовольнити цю вимогу? Вирішіть справу. Дайте правову характеристику користування водними об'єктами на умовах оренди.




2 коментарі:

  1. финансовое восстановление с помощью Бенджамина Ли. электронная почта: 247officedept@gmail.com это его адрес электронной почты, а это его номер в WhatsApp + 1-989-394-3740. Я Леонардо Хьюго, агроном, который смог возродить умирающее производство кормов для скота с помощью милостивого кредитора, известного как Бенджамин Бриэль Ли, кредитный офицер. Я хочу, чтобы вы знали, что его служение - это подходящее место для вас, чтобы решить все ваши финансовые проблемы, потому что я живое свидетельство, и я не могу просто держать это при себе, когда другие ищут способ получить финансовую поддержку. Я хочу, чтобы вы все связались с этим посланным богом кредитором, используя указанные данные, чтобы стать участником этой прекрасной возможности, а также они работают с хорошим / уважаемым банком, который без задержки переводит деньги на мой счет.

    ВідповістиВидалити