Про мене

Моє фото
Допомогаю у вирішенні задач з кримінального, кримінального процесуального права, цивільного, цивільного процесуального права, господарського, господарського процесуального права, аграрного, земельного, екологічного права, міжнародного права, сімейного права, нотаріату, адміністративного права, адміністративного процесуального права, конституційного права, фінансового, податкового та інших галузей права та інш. тел. /вайбер/тегеграм: 098-017-17-25 або: https://t.me/AndreyJurisprudent

неділя, 7 липня 2019 р.

Задачі з цивільного права (1)

Задачі з цивільного права 


Громадянин І. прочитав у вітрині “Міськдовідки” оголошення М. про продаж ним роялю за 600 грн. Прийшовши за вказаною адресою, І. оглянув рояль і погодився купити за пропоновану ціну. Проте М. заявив, що продавати рояль не буде, поки не вирішиться питання про переведення його на роботу в інше місце. Крім того, він хотів би одержати за рояль 800 грн., так як по цій ціні, як він довідався, продається в комісійному магазині такий же рояль. І наполягав на продажі роялю без будь -яких застережень про перевід М. на іншу роботу і ціні 600 грн.
Ідучи від М., І. сказав, що він повернеться через 5 днів, принесе гроші і забере рояль. М. на наступний день після відвідин І. одержав нове місце роботи і в той же день відіслав телеграму про свою згоду продати рояль за 600 грн., вказавши, що чекає відповіді 2 дні. І. відразу відповів телеграфом про свою згоду. Але телеграма була вручена поштовим відділенням М. тільки на 3 день, тобто після вказаного в телеграмі строку. В цей день, до отримання телеграми М. продав рояль К. При цьому було узгоджено, що К. вивезе рояль у вільний час через 2-3 дні. На наступний день за роялем з’явилися разом І. і К., кожний з яких, рахуючи договір укладений саме з ним, вимагав передачі роялю.
Чи був укладений між М. та І. договір?
Чи виникло відповідно зобов’язання з купівлі-продажу?
Чи правомірні вимоги К.?

 Громадяни К. і Б. уклали договір купівлі-продажу жилого будинку і посвідчили його у нотаріуса. Після розрахунку з Б. К. поселився в будинку разом із сім’єю. Через деякий час дружина Б. заявила вимогу до суду про визнання договору недійсним. В судовому засіданні було встановлено, що при укладенні договору була порушена вимога ст.65 Сімейного кодексу України про необхідність згоди іншого подружжя на відчуження нерухомого майна.
Проаналізуйте ситуацію і вирішіть справу.


Громадянка Т. звернулася з позовом до громадянки О. про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири. Позивачка посилалася на те, що при укладенні оспорюваного договору купівлі-продажу 12 січня 2004 року громадянин К., що діяв на підставі її довіреності продав квартиру О. без згоди К. за заниженою ціною.
За таких обставин позивачка просила визнати договір купівлі-продажу недійсним.
В зустрічному позові О. просила виселити Т. та К. з належної їй на праві власності вищезгаданої квартири.
В судовому засіданні було встановлено, що “між представником позивачки - К. та покупцем О. укладена зловмисна угода, що виразилася в продажі квартири за відсутності згоди на те її власника та за явно заниженою (у 10 разів) ціною”.
Вирішіть справу.



О. 20 травня 2004 року придбав автомобіль “Таврія” у дилера фірми “АвтоЗазДеу” з розстрочкою платежу на 2 роки. 20 вересня 2004 року автомобіль був викрадений з подвір’я будинку, в якому проживав О. За фактом крадіжки було порушено кримінальну справу.
На період розшуку автомобіля О. припинив сплату періодичних платежів, а згодом, оскільки автомобіль так і не було знайдено, відмовився їх сплачувати взагалі і зажадав повернення вже сплаченої суми.
Дайте правовий аналіз ситуації.
Хто несе ризик випадкової загибелі майна за договорами купівлі-продажу в розстрочку?


Громадянин А. купив у меблевому магазині меблі. Залишивши їх на зберігання, А. домовився, що приїде за ними вантажним автомобілем через 6 годин. За цей час через замикання електропроводки в залі магазину сталася пожежа, внаслідок якої деякі меблі були пошкоджені (в тому числі, відібрані А.).
Повернувшись за меблями і оцінивши ситуацію, А. зажадав передачі йому іншого комплекту таких же меблів. Представник магазину відмовився задовольнити його вимоги, оскільки вини магазину в пошкодженні меблів немає.
Вирішіть спір.
З якого моменту виникає право власності на майно, придбане за договором купівлі - продажу?
Чи правомірна відмова магазину в задоволенні вимоги покупця - А.


На промтоварному ринку у продавця Н. (суб’єкта підприємницької діяльності) - громадянка К. купила дитячі чоботи. При примірці взуття вдома виявилося, що чоботи невдало підібрані за розміром.
Того ж дня К. звернулася до продавця з проханням обміняти чоботи на іншу пару більшого розміру. Продавець Н. відмовилася , оскільки чоботи належної якості і при покупці їх приміряли.
Вирішіть спір.
Чи має право на обмін товару покупець, якщо товар придбано на ринку? Чи зміниться вирішення ситуації, якщо товар придбано в комісійному магазині? За яких умов може бути реалізовано право на обмін товару?


16 листопада громадянин М. купив в універмазі костюм і черевики, попередньо примірявши їх і уважно обдивившись. Прийшовши додому, М. знову став приміряти костюм, але фасон і колір костюма йому не сподобався. Порадившись з батьком, М. вирішив поміняти костюм. Костюм М. більше не одягав. 20 листопада, повернувшись з роботи, М. спіткнувся на сходах, а потім виявив, що у одного із нових черевиків відривається підошва. 21 листопада М. прийшов в універмаг і вимагав обміняти костюм, а за черевики повернути гроші.
Адміністрація магазину обміняти костюм відмовилася, посилаючись на те, що костюм є доброякісним, відповідного розміру і ніяких важливих причин для обміну немає. Що стосується черевиків, то адміністрація згодилась взяти їх назад, але тільки в обмін на іншу пару. Вирішіть спір.
Чи має право М. обміняти доброякісний костюм, фасон і колір якого йому не сподобався? Які права має покупець у випадку виявлення в купленому взутті дефектів виробничого характеру?


15 серпня 2003 року громадянин Б. купив в універмазі телевізор. Після встановлення телевізора покупець відразу ж заявив претензію з приводу нечіткого зображення на екрані. Працівники телеательє неодноразово приходили на квартиру Б. і пробували знайти причини несправності. В червні 1997 року телеательє запропонувало здати телевізор в ательє для ремонту і заміни кінескопа. До цього, при спробі замінити кінескоп в домашніх умовах, працівники зламали передню стінку телевізора. Тільки 4 серпня 2004 року був замінений кінескоп і вмонтована передня стінка. Але і після цього телевізор нормально не працював. Б. звернувся до суду з позовом до універмагу і телеательє про відшкодування вартості телевізора.
Чи підлягає задоволенню позов Б.? Які права покупця у випадку придбання товарів, для яких встановлені гарантійні строки, строки служби та строки придатності?


В магазині самообслуговування у секції продовольчих товарів громадянин Н. відібрав у візок літрову банку соку “Чумак”, банку маринованих маслин, фасовані м’ясні та макаронні вироби, печиво на суму 28 грн. 30 коп. Прямуючи до каси, Н. візком зачепив стелаж. Візок перекинувся, скляний посуд (з-під соку і маслин) розбився. Всі інші підібрані продукти виявилися непридатними до споживання. Продавець магазину заявила вимогу про сплату вартості відібраного Н. товару в сумі 28 грн. 30 коп.
Проаналізуйте ситуацію. З якого моменту виникає право власності на придбані товари в сфері роздрібної торгівлі? Чи правомірні вимоги представника магазину?


На період літньої відпустки сім’я О. передала сусідам Ш. у користування власний телевізор. Одного вихідного при перегляді телепередачі телевізор вибухнув. Від вибуху загорілися штори та килимове покриття. Пожежу вдалося вчасно погасити, але нею було пошкоджені ще й м’які меблі.
Після повернення з відпустки Ш. зажадав відшкодування завданих збитків та компенсацію моральної шкоди від сім’ї О.
Чи правомірні вимоги Ш.? До кого слід заявити вимоги про відшкодування збитків та компенсацію моральної шкоди, завданої побутовою технікою? Дайте правовий аналіз ситуації?

У 2003 р. подружжя купило на товарній біржі 2 -х кімнатну квартиру. Через 2 роки чоловік - власник приватного підприємства - звернувся до банку про надання кредиту для потреб ПП на суму 30 тис. грн. під заставу цієї квартири. Нотаріус відмовився посвідчувати договір застави, оскільки вважав, що при купівлі квартири не дотримана форма договору, а тому у подружжя не виникло право власності на неї.
Які особливості укладення угод на товарних біржах? Чи правомірні дії нотаріуса? Дайте правовий аналіз ситуації.



Львівське приватне торговельне підприємство “Смерічка” замовило обладнання для торговельного залу у ВАТ “Меблевий комбінат” на загальну суму 10 000 грн. Поставка мала відбутися протягом 1-го кварталу поточного року засобами ВАТ. За досягнутою домовленістю грошові кошти мали бути перераховані після фактичної доставки обладнання у приміщення приватного підприємства.
За запропонованими даними складіть проект договору поставки, уточнивши в ньому умови про маркування, тару, строки та відповідальність сторін. Використайте в проекті договору терміни Інкотермс. (Правила інтерпретації термінів у зовнішньоекономічних відносинах. Урядовий кур’єр.1994, 6 жовтня). Опрацюйте: Луць В.В. Контракти у підприємницькій діяльності. К.: Юрінком Інтер. 1999. Гл. ХІ. Розділ І.

Між КСП “Світанок” і цукровим заводом був укладений договір на поставку 125 тон цукрового буряка протягом жовтня-листопада 2004 року. Зібравши урожай, КСП поставило весь буряк до 25 жовтня 2004 року і зажадало оплати за виконання договору з врахуванням достроковості поставки.
Яке значення строків в договорі поставки? Що таке загальні і спеціальні строки в договорі? За яких умов допускається дострокове виконання договору?
Проаналізуйте ситуацію.



Між сталеплавильним комбінатом і ВАТ “Вторчормет” було укладено договір на поставку брухту кольорових металів на 2 роки. Поставка мала здійснюватися партіями по
250 тон щомісячно. Протягом першого року дії договору поставка здійснювалася в обумовлених розмірах. Наступного року ВАТ протягом січня-березня не змогло поставити брухту, а в травні поставило 720 тон брухту.
Сталеплавильний комбінат пред’явив претензію про сплату неустойки за недопоставку в обумовлений договором строк.
Чи підлягає поповненню недопоставка в наступному періоді в межах строку дії договору?
Проаналізуйте ситуацію.


Згідно із умовами договору поставки між ПП “Пекар” і КСП “Зоря” останнє зобов’язувалося поставляти протягом 2-х років по 1 тоні борошна вищого сорту щомісячно. У травні-липні першого року дії договору було поставлено борошно низької якості (згіркле, збите в грудочки). ПП відмовилось від прийомки борошна.
У вересні КСП поставило 2 тони борошна 2 сорту взамін на 1 тону вищого сорту. Свої дії мотивувало технічного поломкою млина. ПП і на цей раз відмовилося від прийняття борошна.
У листопаді цього ж року ПП заявило претензію про відшкодування прямих збитків у сумі 2 400 грн. (затрачених на купівлю борошна в іншого виробника), 5 000 грн. неодержаного прибутку від реалізації хлібобулочних виробів протягом травня-липня та вересня і неустойки 480 грн.
Які права замовника у випадку недопоставки, поставки продукції неналежної якості, прострочення поставки?
Який вид неустойки підлягає стягненню?
Визначте загальний розмір відшкодування.


Згідно з договором поставки між ВАТ “Холодокомбінат” і машинобудівним заводом ВАТ отримало обладнання (морозильні камери, холодильники, сепаратори) на загальну суму 750 000 грн. Через 3 місяці експлуатації з ладу вийшли 5 морозильних камер, в результаті ВАТ потерпіло збитки на загальну суму 2 850 грн. (1 850 грн. - прямих збитків і 1 000 грн. - неодержаних доходів).
ВАТ заявило претензію про відшкодування збитків, та заміну камер неналежної якості. Машинобудівний завод погодився відшкодувати збитки, але замінити устаткування відмовився. На його думку, договір припинив чинність шляхом виконання, обладнання було поставлено відповідно з технічними вимогами, всі витрати по його експлуатації має нести власник.
Проаналізуйте ситуацію і вирішіть спір.


5 серпня 2004 року між СФГ “Сокіл” та АТ “Перун” укладено бартерну угоду. Згідно умов договору СФГ зобов’язувалося передати АТ грейферний навантажувач в обмін на сім тон озимої пшениці.
15 серпня 2004 року навантажувач було передано АТ. Передача оформлена накладною від 15 серпня 2004 року. АТ від виконання своїх зобов’язань ухилилося, а згодом було реорганізоване у ТзОВ “Магнус” і ТзОВ “Перун - 2”.
За розподільчим балансом заборгованість перед СФГ була передана ТзОВ “Перун - 2”. СФГ заявило претензію до ТзОВ “Магнус” та ТзОВ “Перун - 2” про виконання умов договору як до солідарних боржників. Оскільки відповідь на претензію не надійшла, СФГ звернулося до господарського суду.
Вирішіть спір.
Визначте суб’єктний склад договору. Хто є позивачем і відповідачем по справі?


Громадянка похилого віку К. пред’явила позов до С. та Г. про визнання недійсним договору дарування жилого будинку. Позивачка зазначала, що на вимогу відповідачів, які є її доньками, вона 17 березня 2000 року оформила договір дарування їм будинку. (При укладенні угоди К. було 87 років.). С та Г. обіцяли не порушувати її права володіння і користування будинком, допомагати по веденню домашнього господарства
Відповідачі не виконали своїх зобов’язань, створювали умови, за яких вона не могла проживати в будинку, залишали її без догляду в зимовий період. Посилаючись на те, що угода укладена внаслідок помилки, позивачка просила визнати договір недійсним.
Вирішіть справу.


Громадянин Ж. пред’явив позов до виконкому Кіровоградської міської ради про визнання недійсним договору дарування жилого будинку. Позивач зазначав, що після смерті дружини він за станом здоров’я не міг здійснювати догляд за будинком, належним йому на праві власності, а тому 21 лютого 2003 року подарував його відповідачу. Виконавчий комітет, як сторона за договором, виділив Ж., згідно рішення від 21 січня 2003 року, однокімнатну квартиру.
Посилаючись на те, що угода укладена внаслідок збігу тяжких обставин, позивач просив задовольнити позов.
У судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у позові Ж. і зазначив, що позивач особисто звертався до міськвиконкому за дозволом про укладення договору дарування будинку взамін одержаної квартири. Потім у зв’язку зі збільшенням сім’ї ставив питання про надання йому двохкімнатної квартири взамін однокімнатної. Коли йому було відмовлено в наданні такої квартири, позивач більш як через п’ять років після укладення договору дарування порушив в суді справу про визнання договору недійсним.
Вирішіть справу.



Громадянин Н. 25 лютого 2004 року подарував своєму знайомому О. електронну записну книжку. Через рік записну книжку опізнала громадянка К. Цю книжку разом із сумочкою у неї було викрадено в трамваї. К. зажадала від О. повернення електронної книжки.
Чи правомірна вимога К.?
Чи можна в даній ситуації застосувати аналогію закону і при відсудженні речі у обдарованого притягнути до відповідальності дарувальника (за аналогією із ст.661 ЦК України).



Благодійний фонд „Надія” закупив для реабілітаційного центру по оздоровленню дітей, хворих на ДЦП, комплект діагностичної апаратури на суму 250 тисяч гривень. Ця апаратура була передана у день 10-річчя існування центру, а її передача оформлена актом здачі-приймання. Через деякий час благодійний фонд виявив, що апаратура передана дитячій поліклініці (комунальному закладу охорони здоров’я). Фонд заявив про повернення обладнання реабілітаційному центру, оскільки обладнання передавалося саме йому. Представник дитячої поліклініки заявив, що реабілітаційний центр добровільно і безоплатно передав частину апаратури, як таке, що ним не використовується і більш потрібне для поліклініки.
Дайте правову оцінку ситуації.
Що таке пожертва, благодійництво?
Чи правомірні вимоги фонду?


Громадянин М. подарував племіннику картину, намальовану його близьким другом. На картині була зображена батьківська оселя і довколишні краєвиди місцевості, де народився громадянин М. Через деякий час громадянин М. дізнався, що племінник обміняв картину на мобільний телефон. Громадянин М. зажадав повернення картини від К., з яким обмінявся племінник.
К. заперечував вимогу громадянина М.
Дайте правову оцінку ситуації.
За яких умов можливе розірвання договору дарування?
Які відмінності між розірванням договору та відмовою від договору? Які їх правові наслідки?


3а договором ренти, укладеним між гр.Х. та гр.У., до гр.У. переходив дачний будиночок. Договір ренти був посвідчений нотаріально і зареєстрований. Гр.У. оформив право власності на дачний будиночок.
Договором було передбачено, що Х. передає У. дачний будиночок вартістю 9000 грн., натомість У. зобов’язувався безстроково виплачувати Х. ренту у сумі 200 грн. щомісячно.
Через деякий час У. зі згоди Х. продав дачу своєму племіннику, оскільки сам виїжджав на постійне місце проживання до іншого населеного пункту. Племінник спочатку виплачував ренту в обумовленій договором сумі, а потім відмовився від оплати у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.
Гр.Х. подав позовну заяву до суду, в якій просив стягнути з громадянина У. та його племінника (як з співвідповідачів) різницю між вартістю дачі і сумою виплаченої ренти. Дайте правову оцінку ситуації.
Які є способи забезпечення виплати ренти?
Вирішіть спір.

3а договором ренти гр.А. передав у власність гр.Б. колекцію картин загальною вартістю 50000 грн. за 20000 грн. і, крім того, гр.Б. зобов’язувався безстроково сплачувати гр.А. ренту у сумі 650 грн. щомісячно.
Через 1 рік гр.Б. відмовився від договору, мотивуючи це тим, що вартість колекції істотно завищена. Гр.А. вимагав виплати йому різниці між сумою оцінки колекції і сумою реально виплачених рентних платежів.
3 яких підстав платник ренти може відмовитися від договору?
Які правові наслідки відмови від договору?
Які є гарантії захисту одержувача ренти?
Вирішіть спір.



3а договором безстрокової ренти гр.М. передав безоплатно у власність гр.Н. автомобіль, а гр.Н. зобов’язувався виплачувати рентні платежі у сумі 600 грн. щомісячно.
Згодом автомобіль був викрадений у гр.Н. і тому він відмовився від подальшої виплати рентних платежів.
Дайте правовий аналіз ситуації.
Хто несе ризик випадкового знищення або пошкодження майна, переданого під виплату ренти?
Які підстави відмови від договору?


Громадянка К. 1928 р.н. уклала договір довічного утримання з громадянином О. Згідно умов договору К. передавала О. приватизовану однокімнатну квартиру з усіма комунальними вигодами загальною площею 38 кв.м. взамін чого О. зобов’язувався надавати К. довічне матеріальне забезпечення у вигляді щомісячного набору продуктів у погоджених нормах та грошове утримання в сумі 40 грн. щомісячно.
20 травня 2004 року договір був нотаріально посвідчений. На підставі договору 5 червня 2004 року О. оформив право власності на квартиру.
10 червня 2004 року К. заявила про своє небажання передати квартиру і відмовилася від утримання.
Проаналізуйте ситуацію. Який характер договору довічного утримання? 3 якого моменту у набувача виникає право власності на об’єкт договору? Які можливі варіанти вирішення спору?
Підготуйте (письмово) проект договору довічного утримання між громадянами К. таО.



Громадянка М. звернулася до суду з позовною заявою про розірвання договору довічного утримання. В судовому засіданні з’ясувалося, що набувач за договором громадянин Ч. щомісячно надавав М. утримання у вигляді їжі, сплачував комунальні послуги та витрати на ліки. М. не заперечувала цього факту, але просила договір розірвати, оскільки у неї з відповідачем склалися особисті неприязні стосунки і вона не бажає надалі одержувати будь-які кошти від неприємної їй людини.
Вирішіть спір.



3а усною домовленістю між громадянкою В. та сином її давніх приятелів громадянином Я. останній зобов’язувався надавати В. довічне утримання (купувати продукти харчування, сплачувати комунальні послуги та нести інші витрати). Взамін В. обіцяла безоплатно передати Я. у власність 2-х кімнатну квартиру в будинку “Люкс”. Через 2 роки В. поставила Я. до відома, що вона бажає продати квартиру далекій родичці за вигідну плату.
Я. звернулася за консультацією в адвокатську контору:
Які його права на квартиру?
Чи має він право на відшкодування понесених витрат за 2 роки, якщо квартира все ж таки буде продана?
Чи вправі В. продавати квартиру, якщо Я. добросовісно виконував взяті на себе обов’язки?
Дайте відповіді на поставлені питання посилаючись на чинне законодавство.



1 листопада 1996 року громадянка А. склала і нотаріально посвідчила заповіт, згідно з яким все належне їй майно, в тому числі житловий будинок, заповіла подружжю Д.
25 березня 2003 року А. уклала договір довічного утримання з Р. Згідно з умовами договору житловий будинок перейшов до нього .
30 січня 2004 року А. померла. 25 квітня 2004 року подружжя Д. звернулося в нотаріальну контору за оформленням спадкових прав. При цьому з’ясувалося, що право власності на житловий будинок оформлене на Р. і йому видано свідоцтво про право власності бюро техінвентаризації.
Подружжя Д. звернулося до суду про визнання договору довічного утримання недійсним і визнання за ними права власності на спірний будинок.
Вирішіть спір.



За умовами договору довічного утримання громадянин Л. (набувач) набув право власності на приватизовану квартиру, яка належала громадянину Б. (відчужувачу). На підставі договору Л. оформив свідоцтво про право власності.
22 квітня 2004 року рішенням суду приватизація квартири за позовом виконавчого комітету місцевої ради була визнана недійсною.
Дайте правовий аналіз ситуації.


Підприємець К. за договором оренди з магазином “Спорттовари” використовував вільне складське приміщення для зберігання будівельних матеріалів.
Оскільки з вини партнерів К. поставка будівельних матеріалів за останні три місяці не проводилася, складське приміщення не використовувалося, К. за цей період сплачував щомісячно лише 1/3 обумовленої орендної плати.
Магазин звернувся в арбітражний суд з вимогою розірвати договір і відшкодувати понесені збитки в тому числі -упущену вигоду.
Дайте правовий аналіз ситуації. Підготуйте проект рішення арбітражного суду по суті спору.



АТ “Агросервіс” передало в оренду КСП “Весна” бурякозбиральну машину строком на 5 років. Зі згоди АТ, КСП передало комбайн в суборенду ТзОВ “Явір” строком на 3 роки. Через 6 місяців “Агросервіс” і “Весна” вирішили за взаємною згодою припинити договірні відносини і поставили вимогу до ТзОВ про повернення комбайна. Товариство відмовилось повернути агрегат, посилаючись на укладений договір суборенди, строк якого ще не сплив. Вирішіть спір.
Чи зміниться рішення, якщо:
а) договір оренди було розірвано у зв’язку з несплатою орендної плати;
б) договір суборенди було укладено без згоди власника (АТ “Агросервіс”).



АТП -1424 уклало з ТзОВ “Сервіс” договір оренди павільйону технологічного обладнання. Строк дії договору починався 1 травня 2002 року. Товариство (орендар) регулярно сплачувало орендну плату, справно виконувало усі інші умови договору.
Листом від 20 лютого 2004 року АТП повідомило наймача про те, що воно “відмовляє йому в оренді павільйону”, об’єкт (павільйон технологічного обладнання) передається в оренду кооперативу “Зоря”, з яким уже укладено договір оренди і вимагало до 1 березня звільнити його.
ТзОВ “Сервіс” звернулося з заявою до суду про визнання договору оренди між АТП -1424 і кооперативом “Зоря” недійсним.
Чи зміниться вирішення, якщо ТзОВ відмовилося звільнити павільйон. АТП звернулося з заявою в суд у якій просило розірвати договір.
Дайте правовий аналіз запропонованих ситуацій. Вирішіть спір.




Між КСП “Нива” та приватним підприємством “Г оризонт” 22 червня 2000 року було укладено безстроковий договір оренди складського приміщення загальною площею 82 кв.м.
У 2004 році КСП “Нива” було реорганізоване. В порядку реорганізації за розподільчим балансом складське приміщення перейшло до фермера К. К. звернувся до ПП з вимогою про визнання договору оренди недійсним та звільнення приміщення. Останнє відмовилося виконати вимоги К., оскільки добросовісно дотримувалося всіх умов договору.
Проаналізуйте ситуацію та вирішіть спір.




Громадянин Р., власник квартири, одержаної в порядку спадкування після смерті матері, вирішив здати її під офіс туристичної фірми ТЗОВ “Гарант”. 2-х кімнатна квартира на 3-му поверсі 15-ти поверхового будинку мала бути використана для адміністративних потреб ТзОВ строком на 2 роки.
Численна кількість відвідувачів фірми створювало незручності для мешканців будинку, які поставили вимогу перед Р. про розірвання договору.
Проаналізуйте ситуацію. Який порядок здачі в оренду житлових приміщень? Яким чином мешканці житлового будинку можуть захистити свої права?



Власник приватизованої квартири Д. у 5 -ти поверховому будинку здав в оренду підвальне приміщення кооперативу “Підкова”, яке було обладнане під майстерню для ремонту взуття. Оскільки робота в майстерні створювала підвищений шум, то мешканці 1-го поверху звернулися з колективною заявою до райдержадміністрації.
Обстеживши умови використання підвального приміщення, комісія райдержадміністрації прийшли до висновку, що шумовий фон справді завищений, технічні випари перевищують допустимі норми, а тому розміщення майстерні в підвалі будинку створює небезпеку для здоров’я його мешканців. Власнику Д. було запропоновано розірвати договір і привести підвальне приміщення у належний стан.
Вирішіть ситуацію, якщо:
а) Д. відмовився розірвати договір, мотивуючи тим, що він як власник вправі розпоряджатися підвалом на власний розсуд;
б) Д. погодився розірвати договір, але ремонтна майстерня відмовилася звільнити приміщення, оскільки з її боку повністю дотримано всі умови договору: приміщення використовується згідно погоджених умов, орендна плата сплачується в обумовлених розмірах, строк договору закінчується через 2,5 роки.
Дайте правовий аналіз ситуації стосовно 1 -ї та 2-ї позиції.



Між приватним підприємством “Довіра” та студентом 3-го курсу юридичного факультету був укладений договір побутового найму (прокату). Згідно умов договору студенту було передано у користування строком на вісім місяців (з 1 жовтня 2003 року по 1 червня 2004 року) телевізор “Електрон” та холодильник “Дніпро”.
1 червня 2004 року зазначені предмети не були повернуті, а 10 вересня 2004 року студент звернувся до ПП з пропозицією продовжити термін дії договору ще на 9 місяців і оплатити користування телевізором та холодильником за літній період, але в розмірі 1/4 орендної плати.
ПП відмовилося від запропонованих умов і поставило вимогу про розірвання договору та відшкодування завданих збитків в повному обсязі в тому числі - упущену вигоду (можливі доходи від здачі зазначених предметів у користування з 1 червня 2004 року по 10 вересня 2004 року).
Дайте правовий аналіз ситуації.
Вирішіть спір.



Фермеру П. за договором оренди з КСП “Світанок” була передана земельна ділянка загальною площею 25 га строком на 10 років. В процесі використання земельної ділянки було виявлено джерело мінеральних вод. Фермер П. вирішив організувати цех по виробництву і розливу мінеральної води. КСП “Світанок” дізнавшись про наміри фермера, звернулося з вимогою про розірвання договору. КСП вважало, що воно вправі і має більше можливостей самостійно розробити джерело.
Розкрийте зміст поняття “земельна ділянка як об’єкт договору”.
Яке значення має умова про цільове використання об’єкту в договорах оренди земельних ділянок?
Дайте правовий аналіз ситуації з посиланням на чинне законодавство.



Між КСП “Світанок” і приватним підприємцем М. укладено договір оренди нежитлового приміщення на 5 років з 1 квітня 2001 року.
Згідно з умовами договору розмір орендної плати був визначений в розмірі 10% від майбутніх щомісячних прибутків підприємцями.
Протягом 2004 року орендна плата на рахунок КСП не поступала. КСП звернулося до М. з вимогою про розірвання договору і відшкодування збитків. М. відмовився
звільнити приміщення, посилаючись на важке фінансове становище і необхідність
сплачувати високі податки у бюджет.
Вирішіть спір. Які способи визначення орендної плати?


10 травня 2004 року фонд комунального майна міста Д. звернувся в господарський суд з позовом про виселення АТ “Сигма” із займаного ним приміщення у зв’язку із закінченням строку договору.
АТ заперечило проти позову. При розгляді справи представник АТ посилався на те, що договором був передбачений інший порядком припинення: “якщо за два місяці до закінчення строку договору ні одна із сторін не заявить про припинення, він вважається поновленим на той же строк”, тобто 5 років.
Фонд комунального майна заявив претензію про розірвання договору 10 травня, тобто через 5 місяців після закінчення строку, на протязі якого можна було заявити про припинення договору.
Вирішіть спір.



Управління комунального майна виконавчого комітету міста Н. за договором оренди передало споживчому товариству “Колос”, нежитлове приміщення загальною площею 300 кв.м. для виробничих потреб строком на п’ять років. Договір укладено між сторонами 20 березня 2002 року.
17 березня 2004 року згідно планової перевірки було проведено обстеження стану використання переданих в оренду об’єктів, в тому числі зазначеного приміщення. За результатами перевірки складено акт, в якому зазначалося: орендоване СП “Колос” приміщення в напіврозваленому стані, практично все інженерне обладнання зламано або відсутнє, покрівля протікає.
На підставі акту обстеження 17 липня 2004 року орендодавець звернувся до СП “Колос” з претензією про розірвання договору, звільнення приміщення та відшкодування збитків. Оскільки претензія була відхилена, орендодавець звернувся до господарського суду. Позовні вимоги обгрунтовувалися: а) несплатою орендної плати за останні 6 місяців; б) невикористанням об’єкту.
Відповідач, заперечуючи проти позову, стверджував, що надане йому приміщення є непридатним для використання і потребує капітального ремонту. Відповідач неодноразово звертався до позивача з відповідними заявами, але безрезультатно.
Вирішіть спір. На кого покладається обов’язок проведення капітального та біжучого ремонту об’єкту оренди?
Визначте зміст понять: “капітальний ремонт”, “біжучий ремонт”.



Управління комунального господарства за договором оренди передало ТзОВ “Веселка” нежитлове приміщення під склад для зберігання товарів строком на 3 роки. Договір укладено 1 червня 2002 року.
Актами обстеження (5 лютого 2003 року та 21 квітня 2004 року) зафіксовано фактичне невикористання приміщення за призначенням.
Орендодавець заявив відповідну претензію про розірвання договору, а оскільки відповіді на неї не надійшло, звернувся до господарського суду.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що орендна плата сплачується ним вчасно і в погодженому розмірі. (як докази були представлені акти звірок взаємних розрахунків по орендній платі між ТзОВ “Веселка” та ЖЕК №115.), надане приміщення ним тимчасово не використовується, але всі умови договору чітко витримані.
Вирішіть спір.
Які підстави розірвання договору оренди?


Конотопський міськвиконком звернувся до суду з позовом до громадянина Р. про розірвання договору найму житлового приміщення і виселення. Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 12 січня 2004 року за взаємною згодою між наймодавцем Ю. і наймачем Р. був укладений договір найму житлового приміщення (однієї кімнати площею 11,3 кв.м.).
У зв’язку зі смертю власника будинку - Ю. та її єдиного спадкоємця - онука В., який спадкоємців не мав, рішенням суду спадщина (у тому числі будинок) була визнана відумерлою і перейшла у власність територіальної громади.
Рішенням міськвиконкому від 28 лютого 2005 року будинок був переданий до житлового фонду міської ради.
Відповідач у судовому засіданні пояснював, що він уклав з колишнім власником спірного будинку Ю. договір найму житлового приміщення без зазначення строку, а тому договір, на його думку, зберігає силу, незважаючи на смерть Ю.
Вирішіть спір.


У 2003 році між громадянами Н. та О. було зареєстровано шлюб. О. поселилася у 3-х кімнатній квартирі чоловіка, де проживали і його батьки.
У січні 2004 році у зв’язку з важкою хворобою сестри О. виникла необхідність здійснювати догляд за нею. Тому О. поселила хвору сестру у квартиру, де проживала. У зв’язку із значним покращанням здоров’я сестри у березні 2005 року батьки Н. поставили вимогу про її виселення з квартири. О. і сестра заперечували.
Батьки Н. звернулися до суду.
Хто може бути визнаний членом сім’ї наймача?
Чи набула сестра О. право на житло?
Вирішіть спір.



У 2002 році між громадянами М та К було зареєстровано шлюб. М поселилася у квартиру К.
У 2005 році з армії повернувся син М від першого шлюбу і поселився у квартиру К. К. поставив вимогу про його виселення. М. та її син відмовилися звільнити приміщення вважаючи, що син має право проживати разом з матір’ю.
Вирішіть спір.
Що вважається місцем проживання особи?
Чи зміниться рішення, якщо М. поселила свого неповнолітнього сина?





Між громадянами М. та О. 5 березня 2002 року було укладено договір найму житлового приміщення. 3а умовами договору О. займала окрему кімнату у трьохкімнатній квартирі, де проживала одинока М.
21 квітня 2005 року М. померла.
Чи набула О. самостійного права на житло?



Громадянка П. 21 травня 2005 року подала заяву з усіма необхідними документами на приватизацію 2-х кімнатної квартири (загальною площею 50,57 кв.м.), де вона прожила разом із сином.
12 червня 2005 року П. померла в результаті нещасного випадку. Син звернувся із заявою про переоформлення права власності на квартиру на нього. Орган приватизації відмовився у задоволенні прохання сина. Син звернувся до суду.
Яке рішення може винести суд?
3 якого моменту виникає право власності на квартиру, набуту шляхом приватизації?
Чи зміниться вирішення, якщо П. померла 12 липня 2005 року?
Дайте правовий аналіз ситуації.


У 3-х кімнатній квартирі (загальна площа 70,21 кв.м.) проживала сім’я (дочка, зять, 2 онуки). Дочка виявила бажання приватизувати квартиру. Батьки через неприязні стосунки із зятем відмовлялися дати згоду на приватизацію. Дочка звернулася до суду про спонукання батьків до приватизації, оскільки фактично вона і її сім’я несуть всі витрати по утриманню житла (батьки пенсіонери, їхні доходи незначні).
Яким буде рішення суду?
Розкрийте зміст права наймача та членів його сім’ї на приватизацію житла?
Чи є об’єктом приватизації частина квартири?


Сім’я Т. (4 особи: чоловік, дружина, 2 неповнолітніх дітей) проживали в однокімнатній квартирі (загальна площа 35 кв.м.) 21 квітня 2002 року рішенням органу приватизації квартира приватизована і сім’ї видано свідоцтво про спільну сумісну власність. 5 березня 2005 року рішенням міськвиконкому сім’ї Т. була виділена трьохкімнатна квартира і видано ордер.
Т. звернувся із заявою про реприватизацію однокімнатної квартири з тим, щоб мати змогу приватизувати надану трьохкімнатну квартиру.
Дайте визначення поняття “реприватизація”. Які наслідки реприватизації? Запропонуйте можливі варіанти вирішення ситуації.



Громадянин К. отримав квартиру і домовився з бригадою у складі - столяра О., сантехніка Б., маляра М. про проведення ремонту. Було узгоджено: строк виконання роботи до 1 червня 2004 року, загальну вартість робіт і обумовлено, що роботи будуть проводитися з матеріалів виконавців, склад, якість і вартість яких попередньо узгоджується з К.
До 1 червня 2004 року було постелено паркет та виконано інші столярні роботи, наклеєно шпалери в 2-х із 3-х кімнат та у ванні покладена облицювальна плитка. Інші сантехнічні роботи не були завершені з вини Б.
К. зажадав розірвання договору і стягнення неустойки за прострочення виконання робіт.
Вкажіть можливі варіанти вирішення ситуації.
Хто є суб’єктом відповідальності? Проаналізувати: солідарний обов’язок боржників, солідарну відповідальність (ст. ст. 541 -544 ЦК України).


При виконанні підрядних робіт на замовлення товариства з обмеженою. відповідальністю “Орхідея” (будівництво павільйону) громадянин К. впав із даху споруди, і в результаті одержаних травм став інвалідом І-ї групи. Чи має К. право вимагати відшкодування завданої здоров’ю шкоди від товариства з обмеженою. відповідальністю “Орхідея”? В чому полягають ризики підрядника?
Чи зміниться вирішення питання, якщо К. уклав трудовий договір на час виконання роботи з ТзОВ?
Відповідь обґрунтуйте з посиланням на чинне законодавство. Ознайомтеся із ч.2 ст. 1172 ЦК України.



Дитячий театр замовив художнику М. декорації до новорічної вистави, яка мала відбутися 30 грудня. Через хворобу художник не зміг завершити роботу в повному обсязі і представив театру лише частину декорацій 28 грудня. Дирекція театру терміново найняла художника Т. для завершення роботи з додатковою оплатою.
Художник М. звернувся з вимогою про оплату виконаної роботи. Дирекція погодилася на оплату, вирахувавши із суми витрати на оплату праці Т.
Чи правомірні дії дирекції театру? Які права художника М. згідно з укладеним договором?
Проаналізуйте та вирішіть ситуацію.



Громадянин М. здав у ремонт ТзОВ “Автосервіс” автомобіль “Ауді-100”. В договорі сторони обумовили вартість ремонту, яка за попередньою оцінкою складає 3000 грн., і строк виконання робіт - протягом 2-х тижнів з моменту здачі.
Через 2 тижні, прибувши за автомобілем, М. було запропоновано доплатити ще 680 грн. за проведений ремонт і профілактику охолоджувальної системи автомобіля. Про виконання цих робіт сторони не домовлялися. Представник ТзОВ пояснив, що необхідність проведення таких робіт виникла в ході загального ремонту.
М. відмовився оплатити вартість додаткових робіт.
Вирішіть ситуацію.


Столяри О. та В. домовились з П. про будівництво для нього дерев’яного гаража. Вартість робіт, строк виконання були визначені в письмовому документі, який сторони назвали “трудовий договір”. Матеріали для будівництва зобов’язувався надати П. до 10 травня 2004 року. Сторони приступили до роботи своєчасно і уже 28 травня майже усі роботи були завершені.
Вони повідомили замовника П. про те, що 30 травня просять його приїхати для прийняття роботи. 29 травня залишилось повісити ворота. Вночі з 28 на 29 травня від удару блискавки гараж повністю згорів. П. приїхав ранком 2 червня для прийняття роботи і відмовився оплатити їх виконання, вимагаючи від О. та В. безоплатно збудувати новий гараж з власних матеріалів.
Проаналізуйте ситуацію і вирішіть спір.
Чи зміниться ситуація, якщо удар блискавки відбувся у ніч з 1 на 2 червня?



Громадянин Н. здав в майстерню з ремонту радіотелевізійної апаратури кольоровий телевізор “Електрон”. Через декілька днів в майстерні сталася крадіжка, телевізор разом з іншими речами був викрадений.
Розслідуванням було встановлено, що з вини працівників майстерні в ніч крадіжки приміщення майстерні не охоронялося.
Н. пред’явив вимогу про компенсацію вартості телевізора, понесених витрат і моральної шкоди.
Вирішіть спір.
Чи зміниться вирішення ситуації, якщо приміщення охоронялося?
Чи зміниться вирішення ситуації, якщо гр.Н. вчасно не забрав телевізор?


Громадянка М. замовила в ательє з власного матеріалу пальто. Напередодні видачі готового пальто в ательє внаслідок замикання електропроводки сталася пожежа. Пальто було знищено, як і інше майно, що знаходилося в ательє.
Дайте правову оцінку ситуації. Чи має право М. вимагати відшкодування вартості матеріалу?
Чи вправі ательє вимагати оплату за виконану роботу?
Чи зміниться вирішення питання, якщо:
1.                   Матеріал належав ательє;
2.                   М. вчасно не забрала готовий виріб, а звернулася через місяць після обумовленого строку.


Громадянка О. замовила пошиття зимового пальто у ТзОВ „Світлана” з матеріалу, який вона вибрала. У процесі пошиття гр.О. не висловлювала жодних претензій. Коли пальто було готове, гр.О. заявила, що воно їй не підходить ні за фасоном, ні за кольором і відмовилася оплатити пошиття.
Яке можливе вирішення ситуації?
Які права підрядника у разі порушення замовником умови договору про оплату виконаної роботи?


Гр.К. звернувся у майстерню з ремонту побутової техніки з приводу поломки пральної машини. Після огляду пральної машини у квартирі гр.К. майстер запропонував забрати її у майстерню, де вона і буде відремонтована протягом 2 тижнів. В якості завдатку гр.К. заплатив 50 грн.
Прийшовши у майстерню через 2 тижні, гр.К. виявив, що до ремонту ще не приступали. Гр.К. зажадав повернення 50 грн. і захотів забрати пральну машину, оскільки запропонований сервіс йому не сподобався. Директор майстерні відмовився задовольнити вимоги гр.К.
Яке можливе вирішення ситуації?
Який характер носять відносини сторін?
Чи дотримана форма договору?
Які права гр.К. як споживача?


Подружжя Ш. звернулося до фірми „Сучасний дизайн” з проханням про перепланування житлового будинку та його сучасний ремонт. Фірма запропонувала декілька проектів і подружжя обрало найбільш вдалий з них. Робота повинна була виконуватися з матеріалів фірми.
Після завершення робіт подружжя підписало акт здачі-приймання робіт і провело остаточний розрахунок.
Через рік у кімнатах стали помітними темні плями, з’явився неприємний запах. Подружжя хотіло звернутися до фірми „Сучасний дизайн” з вимогою про усунення недоліків, але виявилося, що фірму ліквідовано, а колишній директор на даний час очолює будівельну фірму „Світ”.

Пан Соломонов залишив заповіт, за яким все його майно після його смерті переходило до дружини та доньки. 23 травня 2004 року Соломонов помер. Між спадкоємцями за заповітом та спадкоємцями за законом виник спір про право на спадщину.
Заповіт заперечували:
Син Олексій, який мешкав окремо, але брав участь у капітальному ремонті спадкового будинку.
Дружнна померлого сина Василя, яка діяла в інтересах своїх неповнолітніх дітей - онуків спадкодавця.
Племінниця спадкодавця, студентка фінансового коледжу, 19 років, яка мешкала зі спадкодавцем і знаходилася на його утриманні з 10-річного віку.

Визначте коло спадкоємців за заповітом та за законом.


Немає коментарів:

Дописати коментар