Про мене

Моє фото
Допомогаю у вирішенні задач з кримінального, кримінального процесуального права, цивільного, цивільного процесуального права, господарського, господарського процесуального права, аграрного, земельного, екологічного права, міжнародного права, сімейного права, нотаріату, адміністративного права, адміністративного процесуального права, конституційного права, фінансового, податкового та інших галузей права та інш. тел. /вайбер/тегеграм: 098-017-17-25 або: https://t.me/AndreyJurisprudent

неділю, 14 липня 2019 р.

Задачі з фінансового права (1)

Задачі з фінансового права 


В Податковому кодексі при визначенні об’єкта оподаткування податком з доходів фізичних осіб відповідно до п. 164.2.12 статті 164 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються кошти або майно (немайнові активи), отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, визначені обвинувальним вироком суду, незалежно від призначеної ним міри покарання. Чи можна вважати такі кошти доходом у розумінні п. 14.1.56 Податкового кодексу? Дайте правову оцінку вказаному положенню з точки зору їх правомірності і доцільності з огляду на характеристику податку як юридичної конструкції, що має свій склад?

Проаналізуйте з точки зору відповідності чинному законодавству текст наведеної нижче телеграми, розісланої державною податковою інспекцією м. Стахановська Луганської області 11 березня 2011 року підприємствам міста: "Керівникові підприємства. Згідно з Наказом №51 від 18.02.11 р. ДПА у Луганській області доводить до Вашого відома планове завдання з податку на прибуток на березень у сумі 120 тис. грн. з оплатою до 25.03.11 р.".

Деревообробне підприємство «Смерека» у липні 2011 року звернулося до відповідної податкової інспекції Сколівського району з проханням надати відстрочку сплати податку на прибуток, в зв’язку із зменшенням обсягів виробництва, значними пошкодженнями основних засобів, що було спричинено повінню у с. Славське, де знаходиться деревообробне підприємство. Підриємством подано наказ по підприємству про обсяг збитків заподіяних повінню, разом з тим, підприємство надало техніко-економічні обґрунтування щодо налагодження систем управління та відновлення основних засобів тощо, що дозволить в наступному бюджетному періоді сплатити усі належні податкові платежі. Вкажіть, який орган приймає рішення про відстрочення податкових зобов’язань; який порядок сплати відповідних сум податкових зобов’язань до бюджету. Які докази що підтверджують настастання обставин непереборної сили повинні бути подані платником? Яким нормативним актом регулюється порядок їх подання?


Рішенням Львівської міської ради було надано пільгу комунальному підприємству «Айсберг» по сплаті податку на прибуток підприємств? Дайте правову оцінку даному рішенню?

 Постановою Кабінету Міністрів України було запроваджено платіж за користування вантажними автомобілями і їх проїзд по території міст обласного підпорядкування. Окремою постановою було визначено платників податку, податкові ставки, порядок та механізм стягнення тощо. Дайте правову оцінку рішенню Уряду з точки зору його відповідності положенням Конституції України та Податковго кодексу?
 Охарактеризуйте етапи проведення податкової реформи і шляхи удосконалення податкової системи в Україні.

Підприємство «Сонце», у відповідності до положень чинного законодавства самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації та надає відповідні документи до податкових органів. 15.09.2008 року до підприємства надійшло податкове повідомлення-рішення, в якому вказувалася сума податкового зобов’язання, нарахованого місцевою податковою інспекцією. Серед іншого податкова інспекція мотивувала такий захід результатами проведення камеральної перевірки, внаслідок якої було виявлено арифметичні помилки у поданій підприємством «Сонце» податковій декларації, що призвело до заниження суми податкового зобов'язання. Адміністрація підприємства потрактувала застосування такого заходу неадекватним і незаконним. Скажіть, що таке камеральна перевірка; в яких випадках контролюючий орган може застосовувати непрямі методи визначення податкових зобов’язань; схематично опишіть процедуру оскарження вказаного повідомлення-рішення державної податкової інспекції.

 До податкової застави у 2011 році було включено всі активи платника податків, а ДНІ району, після прийняття Рішення Конституційного Суду України від 24 березня 2005 року, не провела опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, тоді як для досягнення критерію співрозмірності між податковим зобов’язанням і сумою активів, що перебувають в податковій заставі, на думку платника податків повинен був це зробити. Що таке податкова застава, як підстави її застосування? Оцініть правомірність вимог платника податків? Який порядок відчудження активів що перебувають у податковій заставі? Який акт повинен бути прийнятий ДНІ, для відчудження ативів, що перебувають в податковій заставі? Чи може таким актом бути податкове повідомлення-рішення? Чи має Рішення Конституційного Суду України від 24 березня 2005 року зворотню дію в часі вимог до податкової застави? (Аналіз завдання здійснюйте на підставі чинного законодавства)

Підприємство «Виклик» звернулося з позовною заявою до суду про відмову у погашенні податкового боргу за податком на прибуток та податком на додану вартість у розмірі 90 тис.грн., а також пені в розмірі 120 тис. грн., мотивуючи це тим, що вказана сума є боргом, за яким сплив строк давності і який, відповідно до чинного законодавства підлягає списанню. Вкажіть, до якого суду могло звернутися підприємство «Виклик»; дайте правову оцінку вказаної ситуації. Вкажіть, за яких умов органи державної податкової служби уповноважені на списання податкового боргу?

Визначте суму загального сукупного річного оподатковуваного доходу нижчеперелічених осіб за таких умов: а) Ругінс, який є громадянином Литви, одружений на громадянці України, проживав в Україні в цілому 185 календарних дні. За цей час він одержав: заробітну плату за місцем основної роботи в розмірі 16 400 грн. та від роботи за сумісництвом - 12 500 грн., дохід у вигляді дивідендів за акціями в розмірі 12000 грн., а також гонорар за концертний виступ на батьківщині у м. Вільнюсі в розмірі 11155 грн., який був оподаткований там в розмірі, аналогічному з тим, який би мав бути стягнений в Україні; б) Гордєєв, особа без громадянства, одружений на громадянці Росії, проживав в Україні в цілому 180 календарних дні. За цей час він одержав: заробітну плату за місцем основної роботи в розмірі 18 600 грн. та від роботи за сумісництвом - 14 400 грн., дохід у вигляді дивідендів за акціями в розмірі 11500 грн., а також спадщину, відкриту у Росії на суму еквівелентну 100 000 грн.; в) Молнієкс, громадянин Литви, одружений на громадянці України і зареєстрований тут як суб’єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи, проживав в Україні в цілому 175 календарних дні. За цей час він одержав: заробітну плату за місцем основної роботи в розмірі 17 200 грн. та від роботи за сумісництвом - 11 300 грн., дохід у вигляді дивідендів за акціями в розмірі 1000 грн., а також гонорар за видавництво книги у Франції в розмірі 50 000 грн., який був оподаткований там в розмірі, аналогічному з тим, який би мав бути стягнений в Україні. Хто є платниками податку з доходів фізичних осіб? Які критерії беруться до уваги при визначенні статусу резидента - фізичної особи? Що є об’єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб?


Петренко, студент одного з державних вищих навчальних закладів, був направлений підприємством на навчання у порядку перепідготовки за профілем діяльності цього підприємства за договором, укладеним між учбовим закладом і підприємством. Підприємство два роки сплачувало кошти за навчання Петренка. Згодом, у зв’язку з важким фінансовим станом підприємства, Петренко сам вніс у касу учбового закладу особисті кошти в розмірі 19300 грн. як плату за навчання за другий семестр навчального року. У березні місяці підприємство повернуло йому ці кошти згідно з ордером, виданим учбовим закладом. Крім того, у цьому місяці він одержав: на даному підприємстві - заробітну плату в розмірі 1820 грн., не за місцем основної роботи (від роботи за сумісництвом) - 1480 грн., дохід у вигляді дивідендів за акціями у розмірі 1100 грн. Визначте (у грн.) розмір місячного сукупного оподатковуваного доходу гр. Петренка у березні місяці. Що є об’єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб? Які види доходів включаються до складу сукупного місячного оподатковуваного доходу?

Між підприємством і вищим навчальним закладом укладений договір про навчання працівника, який перебуває з ним у трудових відносинах за профілем діяльності підприємства. Плата за навчання склала: у січні 2004 року - 11270 грн. (за другий семестр другого курсу); у жовтні 2004 року - 11270 грн. (за перший семестр третього курсу). У листопаді працівник звільнився у зв’язку з переведення на інше підприємство. Чи позначиться його звільнення на сплаті ним податку з доходів фізичних осіб?

 Заступник начальника відділу податкових спорів юридичної компанії Вакег & МсКепгіе отримав за січень 2011 року заробітну плату у розмірі 9000 грн та надано подарунок холодильник вартістю 10000 грн. Розрахуйте суму податку з доходів фізичних осіб? Чи застосовується ставка 17% в даному випадку до всієї суми доходу чи лише до певної її частини?

 Працівник ресторану-клубу “Атмосфера” (страховий стаж 9 років) приніс листок непрацездатності, оформлений згідно з вимогами чинного закнодавства, у лютому 2011 року. Період тимчасової непрацездатності з 29.01.2011 року до 07.02.2011 р., тобто 10 календарних днів, що за графіком роботи працівника становило 6 робочих днів. На перші 5 календарних дні припало 3 робочих дні, решту 3 робочих дні повинен оплатити фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Розрахуйте розмір податку утриманого з працівника у січні та лютому, якщо його офіційна заробітна плата 1100 грн., середня офіційна заробітна плата за день 70 грн.? Чи включається до оподатковуваного доходу фізичної особи виплати за листками непрацездатності з метою обкладення податком з доходів фізичних осіб?

Громадянин К. оплачує за навчання своєї доньки у вищому навчальному закладі четвертого рівня акредитації. Вартість навчання за рік (10 неповних місяців навчання) становить 18600 грн. Визначте яку суму гр.К. зможе віднести до податкової знижки у цьому році. Що таке податкова знижка за податком з доходів фізичних осіб? Який взагалі умови, підстави і порядок реалізації права на податкову знижку з податку на доходи фізичних осіб?

Вкажіть, яку суму коштів громадянин К. може перерахувати у вигляді пожертвування неприбутковій організації, щоб включити її до складу податкового кредиту звітного року, якщо його загальний оподатковуваний дохід звітного року становить 33600 грн.

 Визначте розмір податкової соціальної пільги громадянки А., яка є самотньою матір'ю і має на утриманні 2 дітей. За місяць, якщо її загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати становив 1900 грн. Що таке податкова соціальна пільга? Які загальні умови, підстави і порядок надання податкової соціальної пільги?

Громадянин має на утриманні 3 -х дітей віком до 16 років. В бухгалтерію підприємства, на якому він працює, цей громадянин подав відповідні документи, що дають йому право на отримання податкової соціальної пільги на дітей. Крім того, він пред'явив посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС I категорії, а також посвідчення учасника військових дій в Афганістані. Як утримується податок на доходи фізичних осіб з громадян, які мають пільги з кількох підстав?

Визначте суму податку з доходу фізичної особи, яка 25 грудня 2011 року продала квартиру придбану в попередньому календарному році загальною площею 150 кв. м вартістю 1500000 грн.,; згодом 9 січня 2012 року продала квартиру 50 кв. м вартістю 240 000 грн.. та незавершене будівництво житлового будинку площею 240 кв. м вартістю 2000000 грн. Які в цілому особливості і порядок оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих внаслідок вчинення операцій з продажу об’єктів нерухомого майна? В яких випадках стака податку з продажу нерухомого майна становить 0%? Податок буде сплачуватися за місцем знаходження нерухомого майна чи за податковою адресою платника податків?

Визначте суму податку з доходів фізичних осіб зі спадщини, відкритої за кордоном, отриманої від дядька, який є резидентом, вартістю 5000000 грн. , а згодом зі спадщини, відкритої за кордоном, отриманої від батька, який не є резидентом, вартістю 10000000 грн. Які в цілому особливості і порядок оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих внаслідок прийняття ними спадщини? В яких випадках податок з доходу отриманого у вигляді спадщини становить 0%?

ТзОВ «Світло знань» та автор монографії «Чим більше знаю, тим більше забуваю» Умненко уклали договір купівлі майнових прав на цей твір. Договірна вартість становить 15000 грн. Договір укладений 23.01.2007 р., виплата доходу автору відбулася 24.05.2007 р. шляхом перерахування на його рахунок в установі банку. Визначте суму належного до сплати податку з роялті, враховуючи два варіанти умови: а) Умненко - резидент; б) Умненко - нерезидент.

 Фізичні особи Веселий та Азартний та Невтішний заповнили по 10 лотарейних білетів Лото Трійка (вартість одного білета 6 грн.). Веселий виграв 1000 грн, Азартний 60, а Невтішний 6. Яку суму податку з доходів вони сплатять з цього виграшу? Чи змінилася б ситуація якби виграш був отриманий в рекламному розиграші, що не передбачав купівлі лотарейного білету, а здійснювався за заповненим анкетами? Чи зміниться ставка податку якщо сума виграшу отримана в рекламному розиграші перевищить 10 мінімальних заробітних плат?

 Громадянин Ф. оформив відрядження в м. Київ з 10 по 14 жовтня, отримавши оплату на квитки туди і назад потягом ( ватість квитка - 198 грн.), проживання в готелі на 3 доби (вартість доби проживання - 500 грн.) та добові. Проте 11 жовтня змушений був у зв’язку з сімейними обставинами повернутися у Львів машиною приятеля. Кошти отримані та невикористані на відрядження вирішив повернути 21 жовтня, проте бухгалтерія коштів не прийняла. Чи підлягають оподаткуванню надміру витрачені Ф. кошти отримані на відрядження? Яка сума податку повинна бути сплачена? Вкажіть особливості визначення бази оподаткування доходів отриманих у негрошовій формі або надміру витрачених на відрядження або під звіт коштів? Яким чином мають бути підтверджені понесені під час відрядження втрати? Яким чином буде оподатковуватися витрати на відрядження не підтверджені відповідними документами але за рішенням керівника юридичної особи відшкодовані працівнику?

Громадянин К., який займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, вказав у декларації, що у минулому році він отримав фактичних доходів на суму 417800 гривень, отримані від виконаних робіт і мав при цьому видатків, зв'язаних з отриманням цього доходу, в сумі 113800 гривень. Визначіть, в якому розмірі громадянин К. повинен сплатити прибутковий податок в даному випадку. Вкажіть у якому порядку сплачується прибутковий податок з громадян- підприємців. Які ставки при цьому застосовуються?

Громадянин не має основного місця роботи і почав здійснювати підприємницьку діяльність у січні поточного року. 4 лютого він подав у податкову інспекцію декларацію про доходи, в якій вказав, що очікуваний чистий дохід, який він планує отримати у цьому році становить 150000 грн., валовий доход за діяльність у минулому місяці становить 14000 гривень, документально підтверджені витрати - 11600 гривень. Визначіть очікуваний доход, розмір авансових платежів і суму податку на доходи фізичних осіб. Покажіть порядок сплати громадянами- підприємцями податку з доходів від підприємницької діяльності шляхом сплати авансових платежів з наступним перерахунком і сплатою податку виходячи з фактично одержаного доходу.

Закрите акціонерне товариство (ЗАТ) звернулось у господарський суд Черкаської області з позовом до державної податкової інспекції (ДНІ) у м.Черкасах, у якому вимагало зобов'язати останню видати йому свідоцтво про сплату єдиного податку за ставкою 10%. Свої вимоги позивач обгрунтовував положеннями ст.1 Закону України від 19.10.00 р. "Про державну підтримку малого підприємництва", вказуючи на те, що товариство відноситься до суб'єктів малого підприємництва, оскільки середньоспискова кількість працюючих на ньому за попередній звітний період не перевищила 50 осіб, а річний валовий дохід не перевищив 500000 євро. Виходячи з цього позивач вказав на наявність у нього права переходу на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності і сплату єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва за ставкою 10%? Які існують правила вирішення колізій між нормами права? Яке рішення у даному випадку повинен був винести суд?

Гр. Коваленко - суб'єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи - займається торгівельною діяльністю з продажу сантехніки на ринку "Південний" і використовує при цьому працю найманих працівників. Кількість осіб, що перебувають у трудових відносинах з даним громадянином, становить 2 осіб. Крім того, разом з ним у підприємницькій діяльності беруть участь його дружина і 22- річний син. Громадянин Коваленко сплачує єдиний податок для суб’єктів малого підприємництва. Визначіть (у грн.) розмір єдиного податку, який повинен сплатити цей громадянин за рік, якщо розмір єдиного податку за місяць, встановлений відповідною місцевою Радою для платників єдиного податку відповідає його: а) мінімально допустимому розміру, передбаченому законодавством; б) максимально допустимому розміру, передбаченому законодавством. Які загальні умови і порядок сплати єдиного податку з суб’єктів малого підприємництва?

 Обчисліть суму податку на прибуток, виходячи з таких даних: виручка від реалізації продукції - 50 000 грн.; доходи від належних підприємству акцій - 12 000 грн.; собівартість реалізованої продукції - 38 000 грн.; штрафи, що має сплатити підприємство внаслідок порушення укладених угод - 2 000 грн.; суми фінансових санкцій, сплачені до бюджету, за заниження і несвоєчасну сплату належної до сплати суми податку на прибуток - 4 000 грн.; амортизація основних фондів - 8 000 грн.; частина прибутку, спрямована на утримання місцевого дитячого садка - 5000 грн.

Фізична особа суб’єкт підприємницької діяльності - платник єдиного податку за ставкою 200 грн. на місяць отримав у 2010 році отрімав віручки від реалізації продукції на суму 680 000 грн. Яка сума податків за рік буде ним сплачена?

Підприємство “Новий погляд” не задекларувало податок на прибуток у сумі 892424 грн. ДНІ району було відано податкове повідомлення-рішення № 502. “Новий погляд” вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення видано ДПІ з порушенням вимог закону і просить його скасувати. Свою правову позицію обгрунтовують тим, що міська рада своїм рішенням звільнила підприємство від сплати податку на прибуток, а тому доводи відповідача є безпідставними і незаконними. Дайте правовий аналіз ситуації.

Громадянин К. займався підприємницькою діяльністю, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування відповідно до Указу Президента України № 727/98, зі змінами, внесеними Указом Президента України від 28 червня 1999 року № 746/99, після отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку. Так, ним було надано послуги зі стимулювання заготівлі молока за договорами із: Державним підприємством “Аромат” від 1 липня 2005 року № 0107/2005А; Приватним підприємством “КФ “Прометей” від 1 липня 2005 року № 0107/2005П; Товариством з обмеженою відповідальністю “Миргородський сироробний комбінат” від 1 грудня 2005 року № 0107/2005М. Розрахунки за ці послуги здійснювалися шляхом видачі позивачу простих векселів, емітованих замовником на користь останнього, на загальну суму 24 779 615 грн. 39 коп. Оцініть правомірність ситуації?

ТзОВ “Торгові мережі” загальними зборами вирішило збільшити статутний фонд товариства до 20520500 грн. за рахунок додаткового грошового внеску до статутного фонду учасником ЗАТ “Центральне” у розмірі 20 500 000 грн. Платіжним доручення № 5 від 17 вересня 2004 року позивач перерахував ТзОВ “Торгові мережі” 20500000 грн. з призначенням платежу “внесок до статутного фонду згідно з протоколом зборів учасників № 2 від 13 вересня 2004 року”. ЗАТ “Центральне” до вказаної суми витрат звітного періоду за результатами операцій з цінними паперами, корпоративними правами та деривативами віднесено 20500000 грн., сплачених як внесок до статутного фонду ТзОВ “Торгові мережі” .Оцініть правомірність ситуації?

 Кооперативна автостоянка "Автосервіс", яка знаходиться у місті обласного підпорядкування з чисельністю населення 220 тис. чол. і займає площу 2500 квадратних метрів, здійснює послуги для автолюбителів, зокрема, по охороні їх автомобілів, проведенню часткового ремонту. Визначіть розмір земельного податку, який повинен бути сплачений у даному випадку, якщо ставка земельного податку для даного населеного пункту встановлена на рівні середньої - 10,5 коп./м2 (при цьому коефіцієнт для міст обласного підпорядкування - 1,6), а ставки земельного податку у 1997 році були збільшені у 1,81 рази). Який загальний порядок оподаткування земель населених пунктів в цілому і земельних ділянок, зайнятих під дачами і гаражами громадян, дачними і гаражними кооперативами?


Хто виступає суб’єктами оподаткування податком на додану вартість? Чи може бути платником ПДВ фізична особа-підприємець платник єдиного податку відповідно до норм Податкового кодексу України? Чи повинні бути платниками ПДВ юридичні особи - платники єдиного податку, які обрали ставку оподаткування 6%? (підрозділ 8 розділу ХХ ПК України)?

У яких випадках та у які терміни особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ? Як правильно розраховувати встановлений для реєстрації (обов’язкової, добровільної) платником ПДВ обсяг операцій з постачання товарів/послуг?

Чи підлягають виключенню з реєстру платників ПДВ добровільно зареєстровані платники, у разі якщо обсяг постачання товарів/послуг ними іншим платника податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання?

Чи повинно представництво нерезидента реєструватися платником ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на митній території? (п. 14.1.139; п.180.1 Податкового кодексу)?

Чи зберігається платнком ПДВ оригінал свідоцтва про реєстрацію платника податку та який порядок рзміщення копій такого свідоцтва? (п. 183.11 Податкового кодексу)?

Які підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ? Чи може бути підставою для анулювання те, що більшість операцій особи не є об’єктом оподаткування ПДВ? Які наслідки анулювання свідоцтва на підставі рішення відповідного органудержавної податкової служби? З якої дати свідоцтво вважається анульованим? Які дії з товарами та необоротними активами, при придбанніяких ПДВ було зараховано до податкового кредиту повинен вчинити платник податків внаслідок анулювання свідоцтва платника ПДВ? Що слід розуміти під умовним постачанням товарів?

 Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція із унесення фізичною особою рухомого/нерухомого майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права?

Чи має право платник ПДВ на декларування бюджетного відшкодування при отриманні майна до статутного фонду в обмін на корпоративні права?

Чи виникає об’єкт оподаткування ПДВ при наданні консультаційних, юридичних, аудиторських послуг?
 Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з передачіматеріальних активів на підставі договору про фінансовий лізинг? (п. “а” п. 185.1; 14.1.191 ПК України)?
Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операцій з постачання послуг із здобуття вищої, середньої професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, послуг з проживання учнів і студентів в гуртожитках?

Чи підлягають оподаткуванню ПДВ передача майна у схов (відповідальне зберігання), нарахування процентів по договору фінансового лізингу, передача майна у заставу позикодавцю? (п.п. 196.1.2 ПК України)?

Які операції з постачання послуг з харчування звільняються від податкування ПДВ? (пп. “в”-“д” п.п. 197.1.7 ПК України)? Чи оподатковується ПДВ послуга харчування в університетській їдальні?

Який порядок обчислення і сплати податку на додану вартість? Що таке податковий кредит?

Які пільги передбачені законодавством при сплаті податку на додану вартість?
 У чому проявляються особливості оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів (продукції) на митну території України, а також з виконання робіт, надання послуг нерезидентами для їх споживання на митній території України?

16 травня 2011 року Ізмаїльською об’єднаною державною податковою інспекцією було винесено рішення № 816160021009666 щодо анулювання реєстрації ПП «Транекс», як платника податку на додану вартість та анулювання Свідоцтва № 21236342 на підставі п.184.1 «ж»ст. 184 Податоквого Кодексу України, тобто на підставі відсутності позивача за місцезнаходженням. Проте ПП не погоджується з зазначеним фактом, та звертає увагу суду на те, що постійно знаходиться за місцем реєстрації, а податкові органи не проводили жодної перевірки, щодо фактичного знаходження позивача за місцем реєстрації . Зазначене стало підставою звернення ПП “Транекс” до адміністративного суду. Які докази повинно подати ПП “Транекс” на обгрунтування своїх позовних вимог? Яким чином здійснюється підтвердження місцезнаходження суб’єкта підприємницької діяльності, які дані подають суб’єкти господарювання до ЄДР?

ТОВ звернулося до ДПІ з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень, якими зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість та застосовано штрафні санкції. Зясовано, що фактично до Державного бюджету України не надійшли суми ПДВ із сумнівних операцій за участю суб’єктів підприємницької діяльності, державну реєстрацію яких скасовано в судовому порядку через те, що вони не сплачували податки та не звітували перед податковими органами. Зясувалося що ряд підприємств, які поставляли позивачеві товари за договорами, є фіктивними, тобто судом установлено недійсність їх установчих документів і свідоцтв платників податків із моменту реєстрації; інші ухилялися від сплати податків, унаслідок чого останні до бюджету не надходили. Тому суму бюджетного відшкодування, заявленого у звітних періодах, коли були укладені угоди з фіктивними підприємствами, визнано податковими органами завищеною та у зв’язку із цим застосовано штрафні санкції. Яке рішення повинен прийняти суд?

Висновком контролюючого органу, викладений в акті перевірки ТзОВ «Союз-94» було встановлено заниження податкових зобов’язань з ПДВ у сумі 21283,92 грн., в результаті включення до податкового кредиту суми податку за податковими накладними, в яких відсутній номер. Чи правомірні вимоги податкового органу щодо донарахування суми податку на додану вартість. Що є підставою включення сум до податкового кредиту? Які вимоги до оформлення податкових накладних?

Максимальна роздрібна ціна на сигарети з фільтром за власною назвою "Космос" становить 9 грн., без податку на додану вартість і акцизного податку - 8 грн. Фактичні обсяги реалізації сигарет з фільтром - 5000 пачок або 100 000 штук сигарет. Ставка акцизного податку у твердій сумі з одиниці продукції - 60 грн./1000 шт.; ставка акцизного податку у відсотках до обороту з реалізації товару (продукції) - 20%. Визначте належну до сплати суму акцизного податку з усієї партії у даному випадку. Розкрийте, у чому полягають особливості обчислення акцизного податку в Україні.

Нафтопереробний завод виготовив і реалізував партію бензину моторного А-95 обсягом 50000 кг. і за ціною 5 грн/л. (без ПДВ). Визначте ціну реалізації партії бензину, а також належні до сплати у бюджет суми акцизного податку і податку на додану вартість, якщо ставка акцизного податку з бензинів моторних (А-90, А- 91, А-92, А-93, А-94, А-95, А-96) - 60 євро за 1000 кг.; сума податкового кредиту з податку на додану вартість становила - 15000 грн.; валютний (обмінний) курс Національного банку України, що діяв на перший день кварталу, в якому здійснювалася реалізація бензину - 1 євро - 10 грн.

Винзавод виготовив і реалізував партію вина натурального обсягом 10000 л і за ціною 8 грн./л. (без ПДВ). Визначте ціну реалізації партії, а також належні до сплати у бюджет суми акцизного податку і податку на додану вартість, якщо ставка акцизного податку з вина виноградного натурального - 0,25 грн./л.; сума податкового кредиту з податку на додану вартість становила - 8000 грн. Розкрийте, у чому полягають особливості обчислення податку на додану вартість.

Громадянин, який є підприємцем, ввозить в Україну: а) харчові товари (м’ясні вироби, рибні продукти, масло тощо) загальною вагою 38 кг. і вартістю 180 євро; б) музичний центр загальною вагою 98 кг і вартістю 850 євро; в) 10 шкіряних курток вагою 30 кг. і загальною вартістю1500 євро (ставка мита відповідно до Митного тарифу України по одягу з натуральної шкіри - 12% митної вартості); г) крім того, цей громадянин отримав надісланий у вантажному відправленні комп’ютер з принтером загальною вагою 20 кг. та вартістю 960 євро. Обмінний валютний курс Національного банку України на момент розмитнення становив: 1 євро - 7 грн. З'ясувавши порядок оподаткування митом товарів (предметів) у кожному з наведених випадків, визначте загальну суму належного до сплати мита у всіх цих випадках.

Працівники Чорноморської регіональної митниці спільно з податківцями не дозволили столичним бізнесменам „нагріти руки” за рахунок держави. Згідно з документами, заявленими до митного оформлення, київські підприємці везли до Великої Британії контейнер з капцями українського виробництва (49 тис. пар) вартістю 15 доларів за пару на загальну суму понад 4 млн. грн. Однак під часперевірки вантажу виявилося, що в контейнері замість якісних українських виробів перевозилися дешеві і до того ж браковані капці китайського виробництва. За висновком експертизи, одна пара такого взуття на українських ринках коштує в середньому 4-5 грн., а реальна вартість усієї партії, що перевозилася становила приблизно 187 тис. грн. Вкажіть, у чому виразилося порушення податкового законодавства у даному випадку.

Громадянин ввозить в Україну автомобіль, що використовувався не більше, як 5 років, з об’ємом циліндрів двигуна 2200 см. куб. і митною вартістю 20000 євро. Визначіть загальну суму належних до сплати у бюджет при розмитненні податків і зборів (мита, митного збору та акцизного податку і податку на додану вартість), якщо ставка акцизного податку по автомобілях моторних, що використовувалися не більше, як 5 років, з об’ємом циліндрів двигуна понад 1500 куб. см., але не більше 2200 куб. см. - 1,5 євро/см3.; ставка ввізного мита - 25% митної вартості; розмір єдиного митного збору - 50 євро; валютний (обмінний) курс Національного банку України: 1 євро - 10 грн.

Громадянин, який є суб'єктом підприємницької діяльності без створення юридичної особи, ввозить в Україну 20 одиниць підакцизного товару, максимальна роздрібна ціна (митна вартість) якого склала 250 євро за штуку; єдиний митний збор при цьому становив 20 євро, ставка ввізного мита по даній товарній позиції - 5 євро за 1 шт.; ставка акцизного податку - 30% до обороту. Визначіть загальний розмір усіх належних до сплати податків і зборів у даному випадку (мита, митного збору, акцизного збору і податку на додану вартість). Валютний (обмінний) курс НБУ на день подання митної декларації: 1 євро -10 грн.

Під час проведення планової виїзної перевірки податковий інспектор пред'явив вимогу до керівника підприємства, що перевіряється, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів. Керівник підприємства відмовився виконувати вимогу податкового інспектора, мотивуючи свою відмову надмірною зайнятістю головного бухгалтера під час самої перевірки. У зв'язку з цим податковий інспектор у присутності працівників підприємства, що перевіряється, опечатав склади і касу підприємства, склавши відповідний протокол.

Державна податкова інспекція у місті Н. розіслала керівникам підприємств, розташованих на території міста, листи-телеграми з вимогою подати до вказаного строку довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а також про суми доходів, виплачених фізичним особам, і утриманих з них податків та зборів (обов’язкових платежів), про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб’єктів підприємницької діяльності за останній квартал.

Одна з районних податкових адміністрацій м.Львова при поданні суб'єктами підпри­ємницької діяльності бухгалтерського звіту за 9 місяців вимагала аж 43 форми звітності, в тому числі і такі, подання яких безпосередньо не передбачене чинним законодавством, на­приклад, картку із взірцями підписів директора чи бухгалтера, завірену нотаріально, довідку про відкриті рахунки в установах банків тощо. Чи правомірні дії податкової адміністрації?

Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м.Донецька запроваджено нову, розроблену спільними зусиллями праціників районної і міської податкових інспекцій, форму податкової звітності, подання якої, однак, є "добровільним". Окрім основного, загальнообов'язкового, податківці запропонували головним бухгалтерам підприємств заповнити ще один податковий звіт так званої форми АРМ "А". Судячи з питань, на які потрібно відповісти у новому документі головним бухгалтерам підприємств, податківців цікавить майже все від суми виручки підприємства у поточному році (окремо необхідно розписати скільки грошей отримано від бартерних і вексельних операцій, реалізації продукції, в тому числі "в розрізі великих покупців") до "питомої ваги податків із загальної суми готівкових коштів. Мотивацією до запровадження нової форми податкової звітності було забезпечення максимального надходження до бюджету податкових заборгованостей підприємств. І саме у такий спосіб, за словами керівника цієї податкової інспекції, працівники ДПС зможуть ефективно допомогти керівникам і бухгалтерам підприємств "віднайти джерела погашення заборгованостей перед державою". Проналізуйте наведену ситуацію з точки зору відповідності дій податкової інспекції чинному законодавству.

Які дії повинен вчинити головний бухгалтер підприємства при поданні йому до виконання керівником підприємства документів на операції, що суперечать вимогам законодавчих та інших нормативних актів, порушують фінансову дисципліну?

 Обгрунтуйте чим за юрідичними наслідками відрізняється визнання наказу керівника
державної податкової інспекції протиправним від його скасування? Яку вимогу на вашу думку доцільніше пред’являти до суду.

Як вбачається з акту перевірки підприємством “Соборність” в 2-у кварталі 2006 рокузавищено валові витрати на суму 132984 грн., в результаті чого занижено податок на прибуток за 2-й квартал 2006 року в розмірі 33246 грн., та занижено в третьому кварталі 2006 року валові витрати на суму 127051 грн., в результаті чого завищено податок на прибуток за 3 квартал 2006 року в розмірі 31763 грн. Таким чином, сума заниженого податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств за період що перевірявся становить 1483 грн. (33246 грн. - 31763 грн.). А тому, за заниження суми податкового зобов'язання з податку на прибуток за перше півріччя 2006 року в сумі 33246 грн. до відповідача слід застосувати штраф в розмірі 16623 грн. Чи правильно нараховані фінансові санкції?

До виконавчого комітету міської ради Л. з клопотанням звернулися батьки малолітнього Н. з проханням посприяти у наданні благодійної допомоги для лікування сина. Управління економічної політики міської ради Л. за дорученням міського голови підготувало та подало на розгляд проект рішення виконкому про надання на підставі повноважень, визначених ст. 12 Податкового кодексу України та п. 28 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» податкової пільги у формі звільнення від сплати податку з доходів фізичних осіб з коштів, отриманих батьками на лікування сина, у частині, що підлягає перерахуванню до місцевого бюджету.
Представник прокуратури, що був присутній на засіданні, заперечив проти такого рішення, мотивуючи його відсутністю достатніх повноважень у виконкому для розгляду цього питання, оскільки таке відноситься до виключної компетенції місцевої ради. На що керуючий справами виконкому міської ради Л. заперечив, пославшись на норму ухвали сесії міської ради Л. про делегування повноважень. Таким чином, рішення було прийнято.
Проаналізуйте ситуацію. Визначте правомірність дій виконкому міської ради Л. та підставність заперечень прокурора. Що таке фінансово-правова компетенція ? Яким чином вона має значення у описаній ситуації ? Які подальші дії повинен вчинити прокурор ? Складіть відповідний документ. Які наслідки матиме така правова ситуація на практиці ?

 5 січня 2011 року Львівська обласна рада звернулася з скаргою до Прем’єр-міністра України на дії органів Державного казначейства України (зокрема, Головного управління Державного казначейства у Львівській області) у зв’язку із тим, що «...станом на 1.01.2011 р. сума неоплачених платіжних доручень за рахунок бюджетів різних рівнів у Львівській області становила 142 млн. грн, у тому числі по обласному бюджету понад 20 млн грн. Неоплаченими залишаються як поточні (51 млн.), так і капітальні видатки (91 млн.) таких розпорядників коштів як головне управління охорони здоров’я, головне управління освіти і науки обласної державної адміністрації. Разом із тим, за оперативними даними, за 2010 рік план дохідної частини обласного бюджету перевиконано, зокрема сума надходжень податків, зборів та платежів на 17,6 млн грн перевищила запланований показник. ... Непроведення платежів органами Державного казначейства є порушенням Конституції України, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині самостійності місцевих бюджетів та заборони втручання державних органів, зокрема Кабінету Міністрів України, в процес їх виконання».
Проаналізуйте вказану ситуацію з точки зору організації фінансової системи України. Якими повноваженнями наділені органи державної казначейської служби та яке відношення вони мають до виконання місцевих бюджетів ? Який обсяг фінансової компетенції обласних рад та чи правомочна вона впливати на вказану ситуацію, втручаючись у роботу органів державної казначейської служби та інших органів виконавчої влади ?



На одному із засідань Кабінету Міністрів України Прем’єр-Міністр звинуватив голів державних адміністрацій у тому, що на території відповідних областей не знижується рівень інфляції. Відтак після спливу трьох тижнів відповідні голови державних адміністрацій будуть звільнені із займаних посад. Зробіть правовий аналіз цієї тези на предмет законності; обсягу фінансових повноважень голів державних адміністрацій; дайте визначення що таке інфляція і до компетенції яких органів належить питання грошового обігу та стабільності національної грошової одиниці. Запропонуйте, в межах чинного законодавства, власний варіант рішення Голови Уряду щодо голів державних адміністрацій, яке б могло сприяти зниженню інфляції.

У зв’язку із зростанням бюджетного дефіциту спільною Постановою Кабінету Міністрів України та Національного банку України було передбачено, що НБУ відповідає за боргами Уряду України з приводу відшкодування податку на додану вартість, а Уряд України - за борги Національного банку. Крім того, НБУ приймає на себе зобов’язання здійснювати операції з коштами Державного бюджету. Дайте правову оцінку вказаної спільної Постанови з точки зору її відповідності Конституції України, Бюджетному кодексу України і Закону України "Про Національний банк України". Вкажіть особливості правового статусу Національного банку України? На яких засадах здійснюється розмежування боргових зобов’язань між органами державної влади?

Ознайомтеся з Сорока Рекомендаціями Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (РАТР) на офіційному сайті Верховної Ради України? Які з рекомендацій не повністю виконані Україною на Вашу думку? Які причини включення України до “сірого списку” (держави, які де-юре підтвердили готовність виконувати всі розпорядження РАТР, а де­факто не виконують цих зобов'язань)? Які заходи слід провести для вдосконалення фінансовго моніторингу в Україні?

Нотаріус А. 03.06.2011 року посвідчив договір купівлі-продажу будинку вартістю 600 000 грн. громадянином Б. в громадянина В. У 2010 році нотаріусом А. здійснювалося оформлння спадщини громадянина В. на даний житловий будинок.Чи обов’язково нотаріус повідомляє Держфінмоніторинг України про фінансові операції, у випадку посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна, за умови, що сума такої операції дорівнює чи перевищує 400000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентну 400000 гривень, у разі відсутності достатніх підстав підозрювати, що вони пов’язані з легалізацією (відмиванням), доходів, одержаних злочинним шляхом?

У яких випадках суспільні відносини, які виникають при цих платежах, складають предмет фінансового права: підприємство перерахувало: а) 100 тис.гривень на рахунок постачальника, за отриману продукцію; б) 1,6 тис. гривень в рахунок погашення кредиту банку;
в) 7 тис. гривень у Державний бюджет у вигляді платежу по податку на додану вартість; г) 600 гривень у вигляді єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду; д) 800 гривень страховій компанії у вигляді платежу по добровільному страхуванню комерційного ризику; е) 50 гривень у місцевий бюджет у вигляді штрафу за забруднення навколишнього природного середовища; є) 300 гривень у вигляді внеску до недержавного благодійного фонду ?

Які регуляторні акти у сфері фінансової діяльності приймаються Міністерством фінансів України та Державною казначейською службою України? Назвіть по три приклади останніх з прийнятих?

 Виходячи зі змісту Бюджетного кодексу України наведіть приклади: уповноважуючих, зобов'язуючих та забороняючих фінансово-правових норм. На конкретних прикладах покажіть, в чому проявляється імперативний характер уповноважуючих, зобов'язуючих і забороняючих фінансово-правових норм.

 Керуючись положеннями Глав 11, 12 Податкового кодексу України поясніть, в чому проявляються особливості санкцій фінансово-правових норм.
 Громадянин П., 16 років з письмової згоди батьків займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи. За результатами перевірки, що проводиться податковою інспекцією він зобов’язаний погасити податкове зобов’язання та пеню та штраф. Хто в даному випадку є суб’єктом податкової відповідальності?

Дідусь подарував своєму внуку, що досяг 15 років, приватизовану квартиру. Внук навчається в школі, власних доходів не має, тому не може сплатити податок на майно за договором дарування. Хто в даному випадку зобов’язаний сплатити податок з доходів фізичних осіб? Чи змінилася б ситуація, якби подарунок було здійснено на весілля внука?

Кабінет Міністрів України подав на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про Державний України на 2013 рік», який охарактеризував, як бездефіцитний та збалансований. Розглянувши вказаний проект, Комітет Верховної Ради України з питань бюджету заперечив, звинувативши Уряд у популізмі, оскільки реальна сума перевищення видаткової частини бюджету над дохідною становить 2,5 млрд. грн. Уряд заперечив, вказавши на те, що 1,750 млрд. грн. - це запланована сума повернення державних запозичень за кредитною програмою «» МВФ отриманих протягом попередніх періодів, а 750 млн. грн. - кошти, що будуть виділення на придбання облігацій Федеральної резервної системи США.
Вкажіть, чия позиціє є вірною з точки зору Бюджетного кодексу України ?

Постановою Кабінету Міністрів України було передбачено необхідність створення резервного фонду бюджету міста Львова на фінансування автомагістралі. Дайте оцінку і вкажіть з якою метою створюється резервний фонд і порядок його створення у місцевому бюджеті.

Назвіть джерела формування неподаткових доходів бюджету і розкрийте їх зміст. Дайте відповідь на питання чи існує різниця між штрафами, як складовою частиною податкових доходів і адміністративними штрафами, як складовою неподаткових доходів. Наведіть приклади.

 У 2011 році витрати міського бюджету були направлені на фінансування соціального захисту населення у розмірі 500 тис. грн., фінансування позабюджетних фондів у розмірі 10 тис. грн., фінансування витрат по благоустрою 80 тис. грн. Чи правомірні дії органів місцевого самоврядування? Який принцип бюджетної системи було порушено у цьому випадку ?

 Ухвалою Львівської міської ради було прийнято рішення про здійснення зовнішнього запозичення з метою проведення заходів з оновлення озеленення парку імені І. Франка? Чи правомірне таке рішення? Вкажіть, з якою метою можуть здійснюватись місцеві запозичення відповідно до Бюджетного кодексу України, а також до якого фонду бюджету вони будуть віднесені? Який порядок здійснення місцевих запозичень? В чому особливість бюджету розвитку спеціального фонду місцевого бюджету? Які доходи і видатки бюджету розвитку? Чи змінилася б ситуація якби запозичення було призначено для планування капітального будівництва необхідних об’єктів соціальної інфраструктури у м. Львова? Проаналізуйте Постанову Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 р. № 110 “Про затвердження Порядку здійснення місцевих запозичень” ? Опишіть які дії слід вчинити Львівській міській раді, щоб запозичення було отримане відповідно до законодавства України?

У зв’язку з повінню приватним сільськогосподарським товаровиробникам у Житомирській області з резервного фонду державного бюджету на безповоротній основі виділено 16 млн. грн. Який порядок виділення та використання коштів з резервного фонду державного бюджету? Чи можуть виділятися кошти з резервного фонду на поворотній фінансовій основі? Хто подає до Кабінету Міністрів звернення про використання коштів резервного фонду, які документи додаються до звернення?

 При виконанні місцевого бюджету міська рада міста районного значення додатково отримала понад заплановані суми доходів у розмірі 300 тис.грн. від запланованих надходжень від здачі в оренду комунального майна. Згідно з рішенням ради ці кошти були направлені на ремонт і переобладнання центральної районної лікарні, що є на балансі районної ради. Чи правомірні дії міської ради ? Який принцип бюджетної системи порушений ? Чи змінилася б ситуація якщо додатково отримана в бюджеті сума надійшла від податку на доходи фізичних осіб ?

 Прем’єр-міністр України видав розпорядження про зниження нормативів екологічних платежів до міського бюджету для Маріупольського металургійного комбінату більш як усемеро, мотивуючи його потребою забезпечення базової галузі, яка дає значні валютні надходження, урядової підтримки. Внаслідок такого рішення міський бюджет недорахувався 38000 гривень, у зв’язку з чим міський голова міста Маріуполя звернувся з позовною заявою про визнання незаконним рішення Прем’єр-міністра України до Окружного адміністративного суду м. Києва. Проаналізуйте дану ситуацію з огляду на закріплення у бюджетному законодавстві України окремих видів бюджетних прав органів місцевого самоврядування ?


  Рішенням Львівської обласної ради з обласного бюджету було надано позику міському бюджету м. Стрий на завершення будівництва дитячої онкологічної лікарні. Дайте правову оцінку рішенню Львівської обласної ради щодо правомірності надання такої позики. Який чином правомірно можна залучити кошти обласного бюджету на будівництво дитячої онкологічної лікарні? Який порядок передачі коштів між місцевими бюджетами на здійснення видатків, що враховуються або не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів передбачає Бюджетний кодекс України. Які бюджетні права мають органи місцевого самоврядування стосовно залучення коштів інших бюджетів та підприємств, організацій та фінансово-кредитних установ до своїх бюджетів? Який порядок отримання короткотермінових позичок на покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевого бюджету?


Три районні ради виступили з пропозицією передбачити в обласному бюджеті на наступний рік створення фонду підтримки скотарства. З метою акумулювання коштів, було запропоновано скеровувати 10% дотацій вирівнювання та 12 % субвенцій з Державного бюджету на формування вказаного фонду. Проаналізуйте таку пропозицію і вкажіть на її відповідність/невідповідності бюджетному законодавству. Яка принципова відмінність є між дотацією вирівнювання та субвенцією.

 За рішенням місцевого суду Сихівського району м. Львова зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення перерахувати та виплатити громадянці К. допомоги по догляду за донькою року народження до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2008 року і по 31.12.2008 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку. Який порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів та бюджетних установ? Що означає термін “безспірне списання коштів”? Які документи і до якого органу слід подавати громадянці К.? Проаналізуйте рішення Європейського суду від 20 липня 2004 року у Справі "Шмалько проти України" (заява N 60750/00) [Ьйр://гакоп.паи.иа/ёос/?соёе=980_226]. Чи може відсутність бюджетних коштів бути мотивацією для затримки виконання рішення суду про стягнення коштів державного та місцевого бджету? Які механізми для забещпечення виконання рішення судів передбачені Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ? Чи можуть з такою метою використовуватися кошти резервного фонду?

Підприємством «Левандівка» здійснена переплата податку на прибуток підприємств у розмірі 8500 грн. Який порядок повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до Державного бюджету України? Надайте консультацію підприємству «Левандівка»: до яких органів державної влади слід звертатися та які документи подавати? Який орган та в якому порядку здійснює повернення коштів помилково або надмірно сплачених до державного чи місцевого бюджетів?

В травні 2011 р. Самбірська міська рада недоотримала заплановані доходи у розмірі 500 000 грн, у зв’язку з несплатою низкою платників податків та зборів? У зв’язку з такою затримкою постала загроза затримки виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери? Проаналізуйте Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1204“Прозатвердження Порядку покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів” та Порядок отримання короткотермінових позичок на покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевого бюджету, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 09.08.2002 р. № 627 та опишіть дії фінансового управління Самбірської міської ради по врегулюванні ситуації що склалася?


Внаслідок прийняття Податкового і Бюджетного кодексів у 2010 році, до місцевих бюджетів перестали надходити відрахування від податку з власників транспортних засобів у зв’язку із його ліквідацією, кошти яких використовувалися на будівництво доріг місцевого значення. Натомість у 2011 році БК України поповнився статтею 103-1 «субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах». Чи свідчать такі зміни про фінансову децентралізацію чи навпаки про централізацію.

З метою дотримання строків прийняття Проекту Закону Про Державний бюджет України у другому читанні, Верховна Рада України, на прохання Голови Комітету Верховної ради з питань бюджету погодилась відкласти прийняття рішення про загальний обсяг дефіциту (профіциту) державного бюджету України на наступний бюджетний період під час розгляду проекту Закону про Державний бюджет України у третьому читанні. Дайте правову оцінку рішенню Верховної ради України ? Які показники проекту державного бюджету України затверджуються у другому читанні ?


 Після затвердження Закону України про Державний бюджет на відповідний рік, в результаті удосконалення та раціоналізації структури публічного управління, Указом Президента України було ліквідовано Вищу атестаційну комісію України, а її завдання та функцій в межах реалізації бюджетної програми «Проведення атестації науково-педагогічних працівників в Україні» було перекладено на Міністерство науки, освіти, молоді та спорту України. Міністерство припинило діяльність за відповідною програмою у зв’язку із відсутністю у нього необхідного фінансування на виконання додаткових завдань і функцій ліквідованого органу до внесення змін до закону про державний бюджет в частині отримання додаткових бюджетних призначень.
Проаналізуйте ситуацію на предмет її законності. Вкажіть на підставність чи безпідставність аргументів Міністерства та можливі шляхи вирішення ситуації, згідно з діючим законодавством України.
Чи змінилася б ситуація, якби завдання та функції по цій програмі були передані новоствореному органу державної влади.



Львівський національний університет на підставі договору купівлі-продажу провів закупівлю необхідних реактивів для забезпечення навчального процесу на хімічному факультеті на суму 200 000 грн. Чи були порушення фінансової дисципліни в діях бюджетної установи. Який порядок передбачає законодавство для проведення державних закупівель? Чи змінилася б ситуація якби кошти були витрачені на централізоване опалення та водопостачання юридичного факультету?
Проаналізуйте Лист Міністерства юстиції України від 17.06.2011 “Розвиток законодавства з питань державних закупівель та проблемні питання його застосування” (опубліковано на офіційному сайті Верховної ради України в розділі “Законодавство”). Які проблемні питання, щодо державних заупівель на даний час не вирішено?


Ініціативною групою депутатів Верховної Ради України було підготовлено законопроект "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" і подано до Верховної Ради України на початку жовтня поточного бюджетного року. Законопроект передбачав зміни, пов’язані зі збільшенням джерел доходів завдяки введенню цільового загальнодержавного податку до кінця фінансового року. Дайте правову оцінку цій законодавчій ініціативі депутатів? Який порядок внесення змін до Закону про державний бюджет України? Який загальний порядок подання та розгляду законопроектів, які впливають на доходну та видаткову частину бюджетів? На скільки правомірним є подання у складі проектів законів про державний бюджет законодавчих пропозицій щодо податків, зборів (інших обов’язкових платежів)?


За підсумками виконання Державного бюджету України за результатами першого кварталу фактичне недоотримання доходів загального фонду бюджету, врахованих у розписів Держбюджету України на відповідний період склало більш ніж 15%. Комітет Верховної Ради України з питань бюджету подав відповідний проект закону про внесення змін до Закону про державний бюджет України. Чи правомірні дії бюджетного Комітету і який загальний порядок подання законопроекту про скорочення видатків загального фонду бюджету? Чи відрізняється процедура прийняття змін у разі виявлення перевищення надходжень до державного бюджету?


За результатами місячного звіту про виконання загального фонду Державного бюджету України виявилося, що отриманих надходжень недостатньо для здійснення бюджетних асигнувань відповідно до бюджетних призначень з урахуванням граничного рівня дефіциту, затвердженого законом про Державний бюджет України. У зв’язку з цим Уряд України вжив таких заходів: а) випустив короткострокову позику у вигляді цінних паперів; б) використав кошти резервного фонду для фінансування пріоритетних напрямів. Дайте правову оцінку та обґрунтуйте правомірність або ж неправомірність перелічених заходів.


Колегії Рахункової палати встановила що виконавчий комітет Львівської міської ради, не забезпечив у 2007-2008 роках обґрунтоване планування, ефективне та законне використання коштів субвенцій з державного бюджету, виділених міському бюджету м. Львова на збереження історичної забудови та відновлення історичної спадщини міста. Тому ремонтно- реставраційні роботи на восьми пам’ятках (89 % до запланованої кількості) у 2008 році не завершені. Аудитом встановлено, що використання коштів субвенцій проводилося без належної проектної та дозвільної документації, всупереч Державним будівельним нормам, при невиконаних роботах та завищеній їх вартості. Внаслідок неналежної фінансової дисципліни управління капітального будівництва Львівської міської ради з порушенням чинного законодавства використало у 2007-2008 роках майже 16,2 мільйона гривень коштів субвенцій з державного бюджету. Які юридичні наслідки повинні тягнути дані висновки Колегії Рахункової палати? Яким чином слід би було розширити контрольні повноваження Рахункової палати?


Державне підприємство «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Рахункової палати про визнання незаконними дій по проведенню перевірки, а саме: дії щодо затвердження Програми аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених Міністерству юстиції України на функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень від 29.01.2008 р.; дії щодо витребування від позивача документів та інформації, що стосується майнових та авторських прав на автоматизовану систему Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, договорів з субпідрядними організаціями щодо створення та експлуатації Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Рахункова палата мала діяти на підставі Закону України “Про Рахункову палату”, яким визначено її статус, функції, повноваження та порядок їх здійснення (ст.ст. 6,7 Закону). На думку позивача, Рахункова палата не має повноважень на здійснення аудиту ефективності діяльності, оскільки до функцій та повноважень Рахункової палати віднесено здійснення перевірок та ревізій (ст.ст. 6, 7, 26 Закону). Підготуйте письмове заперечення на позовну заяву з боку працівників Рахункової палати?



Комунальне підприємство «Л.» уклало договір на придбання за рахунок коштів місцевого бюджету сировини на суму 538 тис. грн.. Оформивши договір, накладну та інші супровідні документи разом з платіжним дорученням, подали їх до територіального управління Державної казначейської служби України за місцем свого обслуговування для проведення оплати через 20 днів після оформлення документів. Управління Державної казначейської служби України зафіксувало порушення порядку реєстрації бюджетних зобов’язань та у порядку ст. 117, 118 БК України винесло попередження.
Через 1 день, надіслало письмову відмову проводити оплату за вказаним зобов’язанням у зв’язку із порушенням Закону України «Про здійснення державних закупівель» (відсутність документів про проведення конкурсної процедури). Комунальне підприємство оскаржило відмову Управління до суду з огляду на те, за одне й теж порушення не може застосовуватися два заходи впливу за одне й те ж порушення, а також оскільки закупівля за кошти місцевого бюджету не є державною закупівлею, решта ж вимог ст. 49 Бюджетного кодексу України («Здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов’язань») були дотримані. Яке рішення повинен прийняти суд ? Обгрунтуйте.


Суб’єкти підприємницької діяльності іноді відмовляють у допуску до перевірки своєї фінансово-господарської діяльності в частині використання бюджетних засобів інспекторів органів Державної фінансової інспекції України на тій підставі, що на їх думку, засоби, отримані суб’єктами підприємництва від бюджетних установ під певні зобов’язання (придбання товарів, виконання робіт, надання послуг) не є бюджетними. Чи правильно це ? Що слід відносити до "підконтрольних установ" як об'єктів фінансового контролю органів Державної фінансової інспекції України ? Чи може бути об'єктом фінансового контролю, здійснюваного органами Державної фінансової інспекції України, фінансово-господарська діяльність підприємств і організацій недержавної форми власності ?

За наслідками проведеної ревізії контролерами ДФІ в м.Чернівці, проведено ревізію виконання кошторисів та збереження грошових коштів і складено акт яким встановлено недотримання порядку використання бюджетних коштів департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в частині нарахування працівникам Департаменту у 2004-2005 роках непередбаченої чинним законодавством матеріальної допомоги у розмірі посадового окладу, що призвело до зайвого витрачання бюджетних коштів, та виплату матеріальної допомоги в сумі 12,4 тис. грн., та сплату внесків до державних цільових фондів - 4,6 тис. гривень. ДФІ в Чернівецькій області, на підставі одного акту ревізії, тричі зупинялись департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради операції з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби: розпорядженнями № 17 від 21.09.2011р. до 1 жовтня 2010 р.; № 27 від 12.12.2010р. до 21 грудня 2010 р.та № 16 від 31.01.2011 р. до 15 лютого 2011 р. ДФІ свої дії мотивувала тим, що зупинення операцій з бюджетними коштами не є засобом притягнення до відповідальності, а засобом впливу до установи з метою забезпечення усунення бюджетного правопорушення. Оцініть правомірність дій ДФІ в частині зупинення операцій на рахунках.


Обласне контрольно-ревізійне управління (на сьогодні - Державні фінансова інспекція у області М.) звернулося до керівництва розташованих на території області комерційних банків з вимогою подати інформацію про рух коштів на рахунках усіх їх клієнтів. Чи правомірні такі дії з огляду на положення Закону "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" та "Про банки і банківську діяльність" ? Які права мають органи Державної фінансової інспекції України стосовно розкриття інформації, яка становить банківську таємницю ?

 Чи можуть можуть бути взяті до уваги інші підстави для проведення позапланової виїзної ревізії, окрім тих, які є у переліку підстав для такої ревізії, визначених статтею 11 цього Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні"?



Чи можуть бути включені до переліку органів та посадовців, які можуть звернутися до суду з ініціативою проведення позапланової виїзної ревізії: а) органи державної податкової служби; б) органи державної митної служби; в) орган дізнання ?

При ревізії головного розпорядника бюджетних коштів було виявлено нецільове використання коштів державного бюджету на виконання бюджетної програми, що входить до захищених статей видатків, що зафіксовано актом контрольно-ревізійної служби. Який порядок зменшення бюджетних асигнувань у разі нецільового використання бюджетних коштів? Яким чином зміниться ситуація, якщо видатки мали бути здійснені не за захищеними статтями видатків державного бюджету або з спеціального фонду державного бюджету ?


Згідно із повідомленням Державної фінансової інспекції у Львівській області початок ревізії господарюючого суб’єкта згідно з планом роботи запланований на 14.06.2011 р. на 20 робочих днів. Повідомлення було надіслано та отримано 03.06.2011 р. Контрольно-ревізійна група з’явилася на підприємстві із запізненням 20.06.2011 р. у зв’язку із недостатністю кадрів та великим обсягом завантаження контролерів-ревізорів. Відповідно, направлення на перевірку містило нову дату початку та закінчення ревізії, із врахуванням запізнення.
18.07.2011  р., у зв’язку із значним обсягом документальних та фактичних матеріалів, керівник контрольно-ревізійної групи звернувся до начальника ДФІ у Львівській області з клопотанням про продовження строків ревізії. Таке клопотання було задоволено, перевірка продовжена ще на 7 робочих дні.
25.07.2011р. керівник контрольно-ревізійної групи передав керівникові суб’єкту господарювання для ознайомлення та підписання акт ревізії із зафіксованими порушеннями, з якими останній не погоджується та заперечив з огляду на запізнілу передачу акту для подальшого реагування (такий виключає можливість його належного ознайомлення з актом до закінчення ревізії) та відсутністю судового рішення щодо продовження строків контрольно- ревізійного заходу.
Вкажіть, які подальші законні дії має право та повинен вчинити суб’єкт господарювання для захисту своїх прав та законних інтересів ? Проаналізуйте ситуацію на предмет дотримання органами Державної фінансової інспекції України порядку проведення контрольно-ревізійних заходів ?





Немає коментарів:

Дописати коментар